Test ciążowy pozytywny – i co dalej?

Nawet jeśli planowało się ciążę, starania o dzidziusia nie były przypadkowe i było się nastawionym na sukces – pozytywny wynik testu ciążowego zawsze jest zaskakujący i wywołuje lawinę emocji. Z jednej strony ogromną radość, a z drugiej już pojawiają się pierwsze obawy i niepewność. Co teraz? Co zrobić, kiedy widzi się pozytywny test ciążowy? Przede wszystkim – zachować spokój! A potem…?

Jak działa test ciążowy?

Każdy, kto planuje dziecko, powinien wiedzieć, jak działa test ciążowy i jak odczytać wynik.

Testy ciążowe wykrywają w moczu obecność hormonu hCG (beta hCG) – gonadotropiny kosmówkowej, który pojawia się w organizmie kilka dni po zapłodnieniu. Dzięki niemu zwiększa się wydzielanie progesteronu, odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży oraz regulację rozwoju gruczołów płciowych. Obecność dwóch kresek oznacza test ciążowy pozytywny, zaś jednej – brak ciąży. W prawidłowo rozwijającej się ciąży poziom beta hCG przyrasta każdego dnia.

Czy test ciążowy może wskazywać wynik fałszywie dodatni? Tak, w niektórych przypadkach test ciążowy może wskazywać wynik pozytywny, co niekoniecznie oznacza ciążę. Może się tak zdarzyć, gdy w organizmie beta hCG znajduje się z innego powodu, np. w wyniku zażywania leków wspomagających płodność i zawierających hormon, w przypadku niektórych chorób czy niedawno przebytej ciąży i poronienia.

Czytaj również: Strach przed porodem i ciążą u kobiet – jakie są przyczyny i co robić?

Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy?

Przyjmuje się, że najlepszym czasem na wczesne wykonanie testu ciążowego z moczu jest pierwszy dzień spodziewanej miesiączki. W takim wypadku dodatni wynik testu ciążowego wskazuje na obecność hormonu hCG w moczu, a więc ciążę. W rzadkich przypadkach test ciążowy w dniu spodziewanej miesiączki wskazuje na nieprawidłowy wynik. Jeśli jednak wykona się go wcześniej, nie wykryje on obecności hormonu hCG, ponieważ będzie on zbyt niski dla domowych testów – ich działanie ma sens wówczas, kiedy poziom hormonu wynosi około 10mIU/ml. Wynik testu ciążowego należy odczytywać do 5 minut od jego wykonania. W przypadku pewnej ciąży na teście niemal natychmiast pojawiają się dwie kreski. Po upływie tego czasu nie powinno się w żaden sposób interpretować wyniku testu ciążowego – może on być fałszywie dodatni lub odwrotnie.

Przeczytaj również: Jak dbać o zęby w ciąży?

Testy ciążowe – ile wykonać?

Bywa, że pozytywny wynik testu ciążowego wprawia w niedowierzanie, nawet jeśli liczyło się z sukcesem starań. Nic nie stoi na przeszkodzie, by testy ciążowe powtarzać – najlepiej robić to w odstępie kilku dni. Wówczas, jeśli na pierwszym teście ciążowym kreseczka była ledwie widoczna i nie miało się pewności co do jej prawdziwości, to po kilku dniach można się spodziewać naprawdę solidnej, wyraźnej kreski, która będzie jednoznacznie potwierdzała pozytywny test ciążowy – hormon hCG rośnie bowiem z dnia na dzień. Można także sprawdzić obecność hormonu hCG w inny sposób i na własną rękę wykonać test z krwi w najbliższej przychodni. Jest to najpewniejsza forma testów ciążowych, a prawdopodobieństwo, by wynik był fałszywie pozytywny, jest znikome. Test polega na pobraniu krwi żylnej, następie oznacza się hormon hCG (test ciążowy z krwi wykrywa jego obecność nawet na poziomie 5mIU.ml!). Badanie nie wymaga żadnych przygotowań, nie trzeba być również na czczo. Jeśli doszło do zapłodnienia, hormon beta hCG będzie wynosił od 75 do 2600 mIU/ml. Badanie można powtórzyć – rosnąca wartość oznacza ciążę.

Czytaj również: Badania przed ciążą – przygotowania do ciąży. Jakie badania zrobić?

Dodatni wynik testu ciążowego w ciąży pozamacicznej

Warto wiedzieć, że dodatni wynik testu ciążowego czy to z moczu, czy z krwi nie wskazuje na rodzaj ciąży – po domowym teście ciążowym nie można określić, czy doszło do ciąży wewnątrz- czy pozamacicznej. Ciąża pozamaciczna oznacza, że zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się poza błoną śluzową macicy i choć poziom hCG może się różnić w obu przypadkach, w ciąży pozamacicznej przyrasta wolniej – to najlepszym potwierdzeniem takiej ciąży jest wizyta u lekarza.

Niestety, ciążę pozamaciczną należy jak najszybciej usunąć, ponieważ stanowi realne ryzyko zagrożenia życia kobiety. Warto zwrócić uwagę na objawy, które mogą pojawić się między 6 a 10 tygodniem nieprawidłowej ciąży. Do jednych z najczęstszych należą krwawienie z dróg rodnych, wzmożone bóle głowy, bóle podbrzusza, omdlenia i bóle ramion. Jedynym sposobem na potwierdzenie ciąży ektopowej jest badanie USG . Test ciążowy zawsze wskaże pozytywny wynik, a nie każda kobieta wykonuje kilka testów, by kontrolować przyrost hCG, z kolei brak zarodka w jamie macicy jest jednoznacznym wskazaniem nieprawidłowości ciąży.

Zobacz też: Seks w pierwszym trymestrze ciąży – czy można?

Pozytywny wynik domowego testu ciążowego – kiedy do lekarza?

Po zobaczeniu pozytywnego wyniku testu ciążowego warto umówić wizytę do lekarza ginekologa, co nie oznacza jednak, że trzeba to zrobić od razu (słowem – nie trzeba jechać na ostry dyżur!). Zazwyczaj wykonanie testu w dniu spodziewanej miesiączki i jego pozytywny wynik oznaczają, że jest się na bardzo wczesnym etapie ciąży – w od zapłodnienia minęły około 4 tygodnie. Wówczas jest zbyt wcześnie na wykonanie badania USG, bo pęcherzyk ciążowy będzie jeszcze niewidoczny. Lekarz prowadzący ciążę może jednak przeprowadzić badanie palpacyjne i na jego podstawie potwierdzić wynik pozytywny. Z pewnością jednak zaprosi na kolejną wizytę nie wcześniej niż w 5 tygodniu ciąży i wtedy wykona badanie USG (do 11 tygodnia wykonywane jest dopochwowo) i w 100% i przekaże kobiecie magiczną wiadomość „Gratulacje, jesteś w ciąży!”.

Czytaj również: Płeć dziecka: dieta, planowanie płci dziecka, domowe sposoby

Wykonałaś test, jesteś w ciąży… i co teraz?

Pozytywny wynik testu ciążowego, nawet domowego, należy wziąć na poważnie jeszcze zanim lekarz go potwierdzi. Należy się niezwłocznie zaopatrzyć w kwas foliowy . Najlepiej suplementować go już wtedy, kiedy ciąża jest dopiero planowana, a na pewno od razu po tym, kiedy zobaczy się pozytywny test ciążowy, ponieważ pierwsze tygodnie są kluczowe dla zdrowia malucha. Niezwłocznie należy także zrezygnować ze wszelkich używek. Warto również zawczasu wykonać pierwsze badania – morfologię krwi i badania moczu. Najlepiej zrobić to dzień przed wizytą u lekarza, na której z pewnością i tak zostałyby zlecone, by od razu móc mu pokazać najświeższe wyniki.

Co jeszcze należy zrobić, gdy zobaczy się pozytywny wynik testu ciążowego? Zacząć jak najlepiej dbać o siebie i… maleństwo, które już rośnie w siłę!

Opublikowano: ; aktualizacja: 24.02.2022

Oceń:
5.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Jak spłodzić dziewczynkę? Sposoby, forum

 

Miovelia – co to za preparat, jak działa, skład

 

Jak rozwiera się szyjka macicy

 

Ciąża a wiek biologiczny matki

 

Co jeść, żeby zajść w ciążę?

 

Dieta przed ciążą – co jeść przed zajściem w ciążę?

 

Położenie bliźniąt przed porodem

 

Płodne dni: jak rozpoznać dni płodne? Objawy płodności