Dziecko nie chce założyć czapki – co robić?

Na pewno wielokrotnie znaleźliście się jako rodzice w sytuacji, kiedy wasze dziecko odmówiło założenia na siebie określonej części garderoby. Zwykle mocny sprzeciw w wykonaniu maluszków dotyczy skarpetek, które to często bywają zdejmowane z malutkich stópek tyle razy, ile zostaną z powrotem na nie włożone przez dorosłych. Drugim po skarpetkach, najczęściej zdejmowanym z siebie i darzonym niezrozumiałą niechęcią, elementem garderoby jest nakrycie głowy. Jak zatem przekonać dziecko do noszenia czapki? I czy zawsze czapka jest rzeczywiście niezbędna?

Dlaczego dziecko nie chce nosić czapki?

Najprostszą odpowiedzią na tak zadane pytanie, jest krótkie i żołnierskie: bo tak! Niektóre dzieci po prostu nie lubią nosić czapek, inne przestają je lubić z prozaicznych powodów, np. czapka jest za ciasna i niewygodna, materiał, z którego jest zrobiona okazuje się zbyt szorstki i gryzący. Czasami trafia nam się niezły zawodnik, który mocno przywiązuje uwagę do stroju i akurat ten konkretny fason czapki mu się nie podoba. Jest zbyt mało designerski lub wręcz passe (czytaj: akurat dziś nie lubi różu lub ten superbohater już nie jest jego ulubioną postacią).

Czapka może okazać się również niedostosowana do pogody oraz zmiany temperatur za tym idących i dziecku jest w niej po prostu za ciepło. Szczególnie, jeśli jest mocno zaangażowane placu zabaw i bardzo aktywnie zażywa zdrowotnej porcji ruchu. Zbyt ciepła czapka zaburza termoregulację ciała i nasza pociecha zaczyna się mocno pocić.

Jest jeszcze jeden powód, dlaczego dzieci nie chcą nosić czapek, niezależnie czy mowa o czapce z daszkiem w pełnym słońcu w środku upalnego lata, czy o ciepłej czapce z pomponem chroniącej głowę i uszy przed zimnem. Otóż, dzieci nie chcą – kiedy muszą. Okres buntu towarzyszy dzieciom już od najmłodszych lat i jest to zjawisko całkowicie normalne. Na pewno wszyscy zgodzimy się, że nikt nie lubi być ograniczany. Dlaczego dzieci miałyby czuć inaczej? Przychodzi taki moment, że każde dziecko, niezależnie od temperamentu, potrzebuje wyrazić swoje zdanie i czasem przeciwstawić się woli swoich opiekunów, nawet jeżeli miałoby to dotyczyć tak prozaicznej sprawy jak: w co się dziś ubrać.

Zobacz również: Nie lubię własnego dziecka

Jak przekonać dziecko do noszenia czapki?

Jest kilka skutecznych metod nakłonienia małego uparciucha i w, zależności od sytuacji, warto sięgnąć po jedną z nich, by przekonać wypróbowanymi sposobami dziecko do noszenia czapki

  • Dobry przykład, to przykład, który idzie z góry. Przekonanie dziecka do włożenia czapki będzie łatwiejsze, kiedy zobaczy, że wszyscy domownicy noszą nakrycie głowy. Można wskazać także, że inne dzieci na dworze, idące do żłobka lub przedszkola, także mają czapkę dostosowaną do panującej aury.

  • Daj wybór. Prostym zadaniem może okazać się przedstawienie dziecku dwóch różnych nakryć głowy z prośbą o wybranie tej, która się dziecku najbardziej podoba. Nie każ dziecku włożyć czapki – zapytaj, którą czapkę wybiera i dlaczego? Małe dzieci zapewne wskażą palcem, starsze możesz już wciągnąć w dyskusję o ulubionym kolorze, motywie i tym sposobem odwrócić jego uwagę od niechcianej czynności.

  • Ubierzcie to samo. Dobrym pomysłem będzie zakup kompletu czapek dla całej rodziny w tej samej kolorystyce, a najlepiej różnych rozmiarów tego samego modelu czapki. Dziecku na pewno spodoba się fakt, że wygląda w czapce podobnie do swojej mamy, taty czy brata lub siostry. A jeżeli do tego kolor kurtki będzie podobny to już kompletny szał i szyk mody.

  • Zagraj w grę. Możesz sprawić, aby dziecko założyło czapkę, jeśli zaproponujesz mu udział w zabawie lub w wyścigach, np.: kto najszybciej założy nakrycie głowy? Kto wymyśli najśmieszniejsze przezwisko dla swojej czapki? Możecie także pobawić się w super moce, jakimi dane nakrycie głowy obdarza swojego użytkownika.

  • Rozmawiaj i tłumacz. Ten sposób sprawdzi się lepiej przy starszych uparciuchach, ale nie zaszkodzi jak zwyczajnie porozmawiasz nawet z maluchem i przedstawisz pełen obraz sytuacji. Powiedz dziecku, że słońce, przy braku odpowiedniej czapeczki, może je skrzywdzić i spowodować złe samopoczucie. Pokaż na przykładzie lalki, że główkę dziecka powinno ochraniać nakrycie głowy, inaczej może przyjść przeziębienie lub zapalenie ucha i nie będzie się mogło bawić z innymi dziećmi.

  • Nigdy nie stosuj przekupstwa. Ta metoda, może i skuteczna w pierwszym momencie, na dłuższą metę nikomu się nie opłaci. Maluch zostanie przyzwyczajony, że zgadza się na czapkę w zamian za coś konkretnego i bez otrzymania zapłaty, z własnej woli, nadal nie będzie chciał jej zakładać.

Czytaj również: Na czym zjeżdżać zimą – sanie wieloosobowe, ślizgi, sanki z oparciem

Alternatywne nakrycia głowy

Czapka czapce nierówna i czapka czapką pogania. W sklepach i w sieci można znaleźć najróżniejsze wzory i modele nakryć głowy dla dziecka, z których na pewno coś przypadnie wam do gustu. Ale nawet posiadając w domu całe morze czapek może zdarzyć się taki dzień, że dziecko nie ubierze żadnej z nich. Bo nie. Warto pamiętać, że istnieją alternatywy:

  • Kiedy jest dość chłodno zakładamy dziecku kurtkę, a ta zazwyczaj ma kaptur. Nałożenie na głowę kaptura może rozwiązać chwilowy konflikt.

  • Nauszniki to dobry kompromis. Dadzą uszom ciepło i można dodatkowo pobawić się w słuchanie muzyki.

  • Chustka na głowę przed zimnem może za bardzo nie ochroni, ale latem może już skutecznie odstraszyć promienie słoneczne.

Kiedy noszenie czapki wcale nie zapobiega jesiennym infekcjom

Na koniec ważna sprawa dotycząca noszenia czapek – zakładamy je dziecku na głowę tylko wtedy, kiedy sami byśmy je założyli. Na tę decyzję powinna wpływać aktualna temperatura, a nie pora roku. Niestety nasze społeczeństwo zbyt często przegrzewa dzieci, a to nie pomaga do osiągnięcia pełni wypracowanej odporności. Zapalenie ucha, którego tak bardzo obawiają się rodzice, nie bierze się od słynnego przewiania, a z bakterii, które w łatwy sposób u maluchów przedostają się z gardła do ucha wewnętrznego. Z kolei latem, niemowlęta w gondoli są w wystarczający sposób chronione przed działaniem promieni słonecznych, nie trzeba dodatkowo przegrzewać je czapeczką.

Czytaj również: Nauka jazdy na nartach – kiedy zacząć?

Bibliografia

 
  • Zapalenie ucha środkowego, prof. dr hab. med. D. Jurkiewicz, dr hab. med. B. Zielnik-Jurkiewicz, Medycyna po dyplomie 2012;
  • D. Chmurzyńska-Rutkowska, Czapka, wiatr i woda – uszne dylematy, https://mamapediatra.pl/2019/04/16/czapka-wiatr-i-woda-uszne-dylematy, dostęp z dn. 05.03.2022.
Opublikowano: ; aktualizacja: 10.03.2022

Oceń:
5.0

Magdalena Krajewska-Sochala

Magdalena Krajewska-Sochala

pedagog

Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim. 

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Co powinno umieć dziecko, by poradzić sobie w przedszkolu?

 

Co to jest przedszkole leśne? Zalety i wady takiego miejsca

 

Zakrztuszenie kilkulatka

 

Autyzm - objawy

 

Wczesne wspomaganie rozwoju (WWR) – dla kogo, na czym polega?

 

Stroje karnawałowe dla dzieci – pomysły

 

Malowanie palcami dla dzieci – pomysły, techniki, szablony

 

Jaki sport wybrać dla dziecka?