Badania niezbędne po porodzie

Ciąża to czas wielu badań i częstych wizyt u lekarza. A co się dzieje po porodzie? Czy konieczne jest sprawdzanie stanu zdrowia kobiety, jeśli czuje się dobrze? Jakie badania są zalecane, a jakie niezbędne?

Poród siłami natury jest porównywany do wysiłku maratończyka - wyobraź sobie, że przebiegłaś 42 kilometry i chcesz sprawdzić, jak twój organizm z tym biegiem sobie poradził. Lekarze zalecają przyjść na wizytę kontrolną 6-8 tygodni po porodzie fizjologicznym i 4 tygodnie po cesarskim cięciu. Nie lekceważ tej wizyty, twój organizm może potrzebować pomocy do zregenerowania się po tak wielkim wysiłku.

Wizyta kontrolna u ginekologa

Umów się z lekarzem, który prowadził twoją ciążę, lub z innym, któremu ufasz, nawet jeśli czujesz się bardzo dobrze. Pamiętaj, że tylko ginekolog może wykryć ewentualne stany zapalne szyjki macicy, ocenić gojące się krocze czy sprawdzić stan macicy po porodzie. Wcześniej przed wizytą możesz zrobić badania krwi - morfologię i badanie ogólne moczu, które pozwolą lekarzowi ocenić, czy cierpisz np. na anemię wtórną. Weź ze sobą wyniki i pokaż je lekarzowi. Sprawdź, jak zmienia się ciało po porodzie!

Podczas wizyty lekarz zapyta cię jeszcze o przebieg porodu i połogu, jak radzisz sobie z karmieniem piersią, skontroluje twoją wagę, zbada piersi. Jeżeli przeszłaś cesarskie cięcie, oceni twoja bliznę na brzuchu i sprawdzi, czy nie powstały tzw. bliznowce. Poinformuj lekarza o wszystkich niepokojących cię objawach, jeśli jakiekolwiek wystąpiły od czasu porodu aż do wizyty kontrolnej.

Przeczytaj też: Depresja poporodowa – przyczyny, objawy, leczenie

Inni specjaliści

  • Jeżeli w czasie ciąży miałaś cukrzycę ciężarnych, wybierz się do diabetologa - koniecznością jest wykonanie testu glukozowego, ponieważ kobiety mające w ciąży cukrzycę są dużo bardziej zagrożone cukrzycą insulinozależną.
  • W razie występowania w ciąży chorób związanych z tarczycą po porodzie skonsultuj się z endokrynologiem. Trzeba sprawdzić poziom hormonów tarczycowych.
  • Do okulisty pójdź wtedy, gdy masz dużą wadę wzroku, a twój poród był długi i ciężki. Istnieje realne ryzyko pogorszenia wzroku na skutek silnego parcia.
  • Wizyta u hematologa może być konieczna wtedy, gdy w ciąży cierpiałaś na niedokrwistość. Prawdopodobnie zleci on wykonanie morfologii i oznaczanie poziomu żelaza. Jeśli żelaza we krwi jest mało, trzeba jego niedobory uzupełnić.
  • Lekarz naczyniowiec (chirurg naczyniowy) skontroluje natomiast stan twoich żylaków i oceni stopień niewydolności żylnej.

Stan ducha

Trudny poród, brak snu, niewystarczające wsparcie ze strony bliskich, często płaczące dziecko - skutkiem różnych deficytów może być depresja poporodowa lub baby blues. Jeśli czujesz ciągły smutek i przygnębienie, a wykonanie podstawowych czynności higienicznych jest dla ciebie problemem, umów się na wizytę u psychologa lub psychiatry. Pamiętaj, to żaden wstyd, tylko troska o siebie i swoich najbliższych. Z pomocą dobrego eksperta uda ci się pokonać zarówno baby blues, jak i depresję.

Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, gdy:

  • czujesz się gorzej i masz gorączkę około 38 stopni. Jeśli pojawiają się dodatkowo objawy grypopodobne, to być może cierpisz na zapalenie piersi.
  • krwawienie z dróg rodnych zmienia swój kolor (na żywoczerwony lub zielonkawy) i zapach staje się cuchnący. Powodem zmiany jest prawdopodobnie nadkażenie.
  • bolesność rany po cesarce nie zmniejsza się - rana puchnie, swędzi, sączy się z niej ropa.
  • silne bóle brzucha są także powodem do szybkiej kontroli lekarskiej.

Kiedy inne badania?

Kilka miesięcy po urodzeniu dziecka wybierz się do lekarza w celu wykonania badania cytologicznego. Jeśli wróciła ci już miesiączka, to zgłoś się w pierwszym tygodniu od jej zakończenia. Gdyby płodność jeszcze nie wróciła, termin badania nie ma znaczenia. Lekarz pobierze materiał do badania z szyjki macicy, a po kilku tygodniach otrzymasz wynik.

Gdyby się okazało, że masz kiepskie wyniki krwi - niski poziom żelaza, małopłytkowość i inne schorzenia, lekarz przepisze ci odpowiednią kurację, po której umówisz się z nim na kolejną wizytę kontrolną.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

10 wstydliwych pytań o seks po porodzie

 

Żelazo w ciążowej diecie

 

12 zasad diety w I trymestrze ciąży

 

Hipotrofia płodu – przyczyny, diagnostyka, leczenie, rozwój dziecka hipotroficznego

 

7 produktów szczególnie zalecanych w ciąży

 

Kwas foliowy – dlaczego jest niezbędny przed poczęciem?

 

Dieta przy anemii

 

Wyprawka na czas połogu