Ile powinno spać dziecko?

Każdy rodzic marzy o tym, by jego dziecko spało nieprzerwanym, spokojnym snem. Ale właściwie ile snu potrzebuje dziecko? Czy dzieci w różnym wieku różnie śpią? Ile snu na dobę można uznać za odpowiednią ilość? Sprawdzimy, ile powinny spać dzieci w konkretnym przedziale wiekowym.

Jakie znaczenie dla zdrowia dziecka ma długość snu?

O tym, z czym wiąże się długi, zdrowy, jakościowy sen, warto rozmawiać nie tylko w kontekście dzieci, bo każdy potrzebuje snu, nie tylko po to, by odpoczywać po ciężkim dniu. Sen sprzyja zdrowiu fizycznemu i psychicznemu, pozwala zregenerować siły, sprzyja nawet urodzie! Dlatego każdy powinien dbać o dobrą higienę swojego snu, ale faktycznie – najważniejsza jest ona w przypadku dzieci. W nocy bowiem następuje wydzielanie hormonu wzrostu, ich organizm się rozwija i doskonali. I choć jest to kwestia indywidualna, dbałość o to, by spały jak najdłużej i jak najspokojniej, jest niezwykle ważna dla ich prawidłowego rozwoju.

Ile snu potrzebuje dziecko?

Ilość snu, jakiej potrzebuje dziecko, zależy od kilku czynników, m.in. wieku oraz aktywności w ciągu dnia. Potrzeba snu jest również cechą indywidualną, jednak istnieją pewne, można powiedzieć, widełki, które określają optymalny czas snu, jakiego potrzebuje każde dziecko w danym wieku.

Ile godzin na dobę powinien spać noworodek?

Noworodek przesypia średnio 17 godzin na dobę. W zasadzie dziecko przez pierwszy miesiąc życia przesypia większość dnia. Wyjątkiem są pory karmienia oraz chwile przed i po nich, kiedy wykazuje się aktywnością. Budzi się również w nocy. Nie ma jednak żadnej reguły, co ile dziecko się budzi – u niektórych są to częste pobudki, po kilkunastu minutach snu, inne mogą spać kilka godzin nieprzerwanym snem.

Czy niemowlę śpi tyle samo, co noworodek?

Wraz z wiekiem dziecka długości snu będą się nieznacznie skracać. Kilkutygodniowe niemowlę śpi do 16-17 godzin na dobę i czas ten skraca się z każdym kolejnym miesiącem życia. 3-miesięczne dziecko jest już w stanie przespać 6-8 godzin w ciągu nocy, maluszek potrzebuje też około 3 drzemek w ciągu dnia. Podobnej ilości snu potrzebują półroczne dzieci.

Między 9. a 12. miesiącem życia dziecko przesypia do 15 godzin na dobę, z czego znaczną część nocą. W tym wieku może się uaktywnić lęk separacyjny, przez co dziecko może mieć problemy z zasypianiem i przebudzać się w ciągu nocy.

Czy dziecko należy przebudzać na karmienie?

Opinie specjalistów są jednoznaczne – zostawić! Dlatego jeśli dziecko zdrowo i długo śpi, a jednocześnie w porach aktywności nie wykazuje żadnych niepokojących zachowań – należy dać mu czas na pełne wyspanie się. Maluszek doskonale wie, kiedy potrzebuje jedzenia i z pewnością da o tym znać.

Sen to dla dziecka czas wzmożonego rozwoju mózgu, regeneracji organizmu po wysiłku (dla maluszka każda aktywność to wysiłek!), wzrostu.

Ile śpi roczne dziecko?

Roczne dziecko potrzebuje około 14–16 godzin na dobę na sen, z czego znaczna część tego czasu przypada na noc. Roczniak w nocy przesypia nieprzerwanie zazwyczaj około 10–11 godzin, zaś w ciągu dnia większość dzieci potrzebuje 2 drzemek, które mogą trwać od kilkunastu minut do kilku (3-3,5) godzin.

To, ile powinno spać roczne dziecko, zależne jest w dużej mierze od jego aktywności. W tym wieku maluch zazwyczaj podejmuje pierwsze próby chodzenia, a więc samodzielnego poznawania świata. Jest to dla niego proces dość męczący i angażujący, dlatego należy zadbać o to, by miał również czas na efektywny wypoczynek. Duże znaczenie mają tutaj wieczorne rytuały, które pomagają się uspokoić, wyciszyć i zrelaksować.

Ile powinno spać dziecku w wieku 2 lat?

Około 18. miesiąca życia drzemki w ciągu dnia, szczególnie poranne, przestają być dziecku potrzebne. Organizm domaga się około dwóch drzemek lub też jednej dłuższej w ciągu dnia. Większość snu dziecka przypada na noc – nawet do 11 godzin bez przerwy.

W drugim roku życia dziecko przesypia do 14 godzin na dobę. Nadal mały organizm głównie wypoczywa nocą – spokojnie potrafi przespać całą noc, jeśli zaś chodzi o drzemki – ich czas i ilość jest różna. Zazwyczaj maluch potrzebuje jednej, dla regeneracji, ale oczywiście nie jest to regułą.

Warto powołać się na intuicję małych dzieci. Z pewnością, jeśli maluch będzie chciał spać – zaśnie zawsze i wszędzie – przy zabawie, posiłku czy w samochodzie! Nie ma jednak powodów, by zmuszać go do snu, co może powodować w dziecku uraz, zaburzać poczucie bezpieczeństwa i niepotrzebnie wprowadzać nerwową atmosferę. Małe dziecko potrafi wyrazić, czego potrzebuje – wystarczy się w nie wsłuchać i bacznie obserwować!

Czy 3-latek powinien spać w dzień?

Sen kilkulatka to już nieco inna bajka. Trwa 11–13 godzin na dobę. Czasem w ciągu dnia wystarcza jedna drzemka, która trwa około 1,5 godziny, ale nie jest to regułą. Bywa że maluch nie chce spać, co nie oznacza, że nie jest zmęczony. Wówczas warto wprowadzić wyciszające zajęcia, jak czytanie, oglądanie książeczek czy inne formy spokojnej zabawy. Wraz z wiekiem dziecka drzemki skracają się lub w ogóle kończą. Wówczas warto zadbać o chwile wyciszenia w ciągu dnia, które również zadziałają regenerująco.

Znaczenie drzemki w ciągu dnia

Drzemki w ciągu dnia bywają zbawienne dla każdego, co nie oznacza, że są konieczne. Dla noworodków i niemowląt są naturalną potrzebą, którą zazwyczaj łatwo rodzicowi „wyłapać”. Są elementem codziennej rutyny i należy stworzyć jak najlepsze warunki, by nie zakłócać snu dziecka w ciągu dnia, a także by był on regularny. Ale wraz z wiekiem i dojrzewaniem, maluch nie wymaga już takiej ilości snu i potrafi się wyciszać także w inny sposób.

Małe dzieci potrzebują regeneracji i odpoczynku – są one niezbędne dla zdrowego rozwoju. To, ile powinno spać niemowlę, zależy od wielu czynników, ale pewne jest to, że im więcej śpi, tym lepiej. Jeśli nie zapewni się odpowiednich warunków do spania, z tego powodu dziecko będzie nie tylko przemęczone (nerwowe, drażliwe, płaczliwe), ale także osłabione i bardziej narażone na infekcje.

Ile snu potrzebuje dziecko w wieku szkolnym?

Nie ma określonego wzorca snu dla dzieci w wieku szkolnym. Wiadomo jednak, że sen jest niezwykle potrzebny, szczególnie dla regeneracji umysłu, który przez większość dnia pracuje na najwyższych obrotach. Sen dziecka w wieku szkolnym odbywa się zazwyczaj nocą, ale jeśli zachodzi potrzeba – warto pozwolić i umożliwić dziecku drzemkę także w ciągu dnia.

Ile powinien spać 10-latek, a ile nastolatek?

Trudno określić, ile musi spać dziecko w nastoletnim wieku. Wiadomo jednak, że sen jest niezwykle ważny dla zdrowia i kondycji organizmu, niezależnie od wieku. Utrzymuje się, że każdy człowiek potrzebuje 8 godzin snu, jednak wiadomo, że nie zawsze łatwo o taką regularność.

W małoletnim wieku sen zależy od potrzeb dziecka, a im się jest starszym, tym rytm dobowy trzeba dostosowywać do obowiązków. Warto przyjąć zasadę – spać jak najwięcej i dobrze przygotowywać się do tego snu, odpoczywać i regenerować się, kiedy tylko można.

Opublikowano: ; aktualizacja: 24.10.2022

Oceń:
5.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Opryszczka u dzieci – objawy, leczenie i sposoby na opryszczkę wargową u dziecka

 

Pieluchy tetrowe kontra jednorazowe – co wybrać

 

Chodzik - tak czy nie?

 

Herbatki dla niemowląt i małych dzieci

 

10 powodów płaczu niemowlaka

 

Refluks u niemowlaka – objawy, przyczyny, leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego

 

Zauroczone dziecko – objawy. Czy można zauroczyć dziecko?

 

Biżuteria dla niemowląt – czy to bezpieczne?