Biały szum – jak działa, czy pomaga dzieciom usnąć?

Czy wiesz, że monotonny dźwięk suszarki do włosów może pomóc niemowlęciu zasnąć? To zjawisko nazywa się białym szumem i jest jednym z najbardziej popularnych sposobów na uspokojenie malucha. Czym jest biały szum, jakie korzyści może przynieść niemowlętom i ich rodzicom oraz jakie urządzenia domowe można wykorzystać do wygenerowania tego pożądanego dźwięku?

  • 0.0
  • 0
  • 0

Biały szum a teoria czwartego trymestru

Biały szum to nic innego jak monotonne, jednostajne dźwięki, które zwykle są emitowane przez włączone urządzenia domowe. Często nawet nie uświadamiamy sobie ich istnienia, dopóki np. nie zabraknie prądu.

Wszystkie te szumy, jak odgłos suszarki, dźwięk lejącej się wody czy buczenie pralki potrafią podnieść małemu dziecku komfort i dać poczucie bezpieczeństwa. Dlaczego? Przypominają mu te same dźwięki, które słyszało będąc jeszcze w brzuchu mamy. W ciągu dziewięciu miesięcy ciąży maluch otoczony był różnymi odgłosami. Bicie serca rodzicielki, jej oddech, ruchy trawienne czy dźwięki pochodzące z zewnątrz działały uspokajająco i miały wpływ na rytm serca dziecka oraz jego układ oddechowy. Nic więc dziwnego, że po drugiej stronie brzucha dziecko reaguje podobnie na znajome dźwięki.

Według teorii czwartego trymestru, której autorem jest amerykański pediatra, doktor Harvey Karp, noworodek dąży do spełnienia jego potrzeb w podobny sposób, jak były one zaspokajane w łonie matki. Maluszek stale potrzebuje więc czuć przy sobie zapach mamy, jej bliskość, ciepło, bijące serce i znajome odgłosy. To wszystko jest mu potrzebne, aby móc rozwijać się prawidłowo i czuć bezpiecznie.

Biały szum suszarki – dlaczego jest tak skuteczny?

Biały szum to odgłos, który zawiera wszystkie częstotliwości dźwięków słyszalnych przez ludzkie ucho w równych proporcjach, dlatego jest on zwykle postrzegany jako jednostajne i łagodne tło. Dla niemowląt, którzy dopiero uczą się rozpoznawać dźwięki i odpowiadać na nie, biały szum może być bardzo kojący.

Przypomina im czas spędzony w łonie matki, co działa uspokajająco i daje poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo, potrafi on zamaskować hałas dochodzący z zewnątrz czy naturalne domowe odgłosy grającej telewizji, prowadzonych rozmów, dzięki czemu dziecko łatwiej zasypia i nie wybudza się tak łatwo.

Dźwięk suszarki i co jeszcze na spokojny sen niemowlaka?

Dźwięk suszarki to jeden z przykładów białego szumu. Na Youtubie można znaleźć gotowe playlisty pomocne w usypianiu niemowląt. Mogą to być, oprócz dźwięku suszarki, nagrania deszczu, fal uderzających o piasek, praca pralki, silnika samochodowego i wiele innych. W sklepach dostępne są także maskotki przytulanki, jak popularny Miś Szumiś, które mają wbudowany głośniczek i możliwość dostrojenia głośności. Po określonym czasie same się wyłączają i ponownie uruchamiają, kiedy dziecko zacznie się przebudzać.

Czy biały szum może być szkodliwy?

Biały szum suszarki i inne podobne odgłosy są uważane za stosunkowo bezpieczne dla niemowląt, jednak w niektórych okolicznościach mogą stanowić pewne zagrożenie. Maluszki przychodzą na świat z wykształconymi zmysłami, a to oznacza, iż mają dobry słuch. Nie znają jednak głośnych dźwięków, gdyż w życiu płodowym nie miały z nimi styczności. Zbyt duże natężenie białego szumu może mieć więc szkodliwy wpływ. Według badań bezpieczne będzie puszczenie niemowlakowi szumu nie głośniejszego niż 50 dB (przeciętny odgłos wiosennego deszczu). Ważne jednak, aby źródło dźwięku stało jak najdalej od główki dziecka, a jednorazowe wykorzystanie nie było dłuższe niż godzinna sesja.

Niektórzy specjaliści zwracają uwagę, iż długotrwałe wystawianie dziecka na szum może skutkować zmniejszeniem wrażliwości słuchowej oraz powodować opóźnienie w rozwoju mowy i języka. Nie jest to uwierzytelniona teoria jednak w trosce o bezpieczeństwo lepiej korzystać z uspokajających dźwięków tylko do zasypiania (nie cały czas) i nie dłużej, jak to konieczne (maksymalnie 30-60 minut).

Biały szum – czy jest niezbędny każdemu dziecku?

Miarowe i jednostajne odgłosy działają uspokajająco na większość dzieci, co nie znaczy, że każde z nich tego potrzebuje. Niektóre niemowlaki zasypiają w zupełnej ciszy, podczas gdy inne potrzebują pomocy w postaci kołysanek lub właśnie białego szumu. Bardzo szybko rodzice zorientują się, jakie preferencje ma ich maleństwo.

Jeżeli włączenie Misia Szumisia czy specjalnej playlisty z białym szumem na Youtubie spowoduje nadmierne pobudzenie i rozdrażnienie niemowlęcia zamiast efektu uspokojenia, lepiej z takich eksperymentów zrezygnować.

Na pewno noworodek potrzebuje względnej ciszy. Tak jak wody płodowe maskowały dźwięki dobiegające z otoczenia, tak w celu zamaskowania odgłosów dochodzących z domu, mogących zakłócać spokojny sen dziecka (hałas uliczny, odgłosy sąsiadów czy szczekanie psów), przyda się zastosowanie znajomych odgłosów.

Istnieje jeszcze wiele innych sposobów na usypianie dzieci, poza włączeniem dźwięku suszarki. Skutecznymi metodami mogą okazać się:

  • karmienie piersią i współspanie,
  • głaskanie,
  • czytanie na głos,
  • kołysanie,
  • ciche śpiewanie,
  • słuchanie muzyki, której słuchała mama będąc jeszcze w ciąży.

Warto szukać i wybierać te sposoby, które okażą się najlepsze. I warto te wiedzieć, że coś co sprawdziło się wczoraj, niekoniecznie będzie tak samo skuteczne za tydzień.

Bibliografia

 
  1. P. Gajewski, Interna Szczeklika. Mały Podręcznik 2019/2020, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019.
Opublikowano: ; aktualizacja: 14.05.2024

Oceń:
0.0

Magdalena Krajewska-Sochala

Magdalena Krajewska-Sochala

pedagog

Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim. 

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Jak podawać leki niemowlęciu?

 

Pozycje do karmienia piersią

 

Rogal do karmienia – czy warto?

 

Zapadnięte ciemiączko przednie i tylne – jak wygląda, jakie są przyczyny, czy to groźne?

 

Karuzela do łóżeczka – z projektorem, pozytywką. Od kiedy i jaką wybrać?

 

Odparzenia u niemowlaka – przyczyny, objawy, leczenie. Sposoby na odparzenia u dzieci

 

Gorączka przy ząbkowaniu – jak zbić gorączkę, kiedy dziecko ząbkuje?

 

Przepajanie niemowlaka – czy jest potrzebne? Czym przepajać niemowlaka?