Jak powiedzieć rodzicom o ciąży?

Dwie kreski na teście ciążowym potrafią wzbudzić skrajne emocje – od zaskoczenia i niedowierzania przez szczęście, aż po strach przed wywróceniem życia do góry nogami. Po ochłonięciu przychodzi czas na poinformowanie rodziców, że niedługo zostaną dziadkami. Jak powiedzieć rodzicom o ciąży? Czy wybrać odpowiedni moment, czy czekać do ukończenia I trymestru? Podpowiadamy.

Informacja o ciąży – zaskoczenie dla przyszłych rodziców i przyszłych dziadków

Jak powiedzieć partnerowi o ciąży? Wszystko zależy od tego, czy taka sytuacja jest planowana i wyczekiwana, czy też kobieta obawia się reakcji ojca dziecka na wiadomość o pozytywnym wyniku testu ciążowego. Z całą pewnością to partner jest pierwszą osobą, która powinna się o tym dowiedzieć.

Przyszli rodzice starający się o potomstwo widząc wyczekane dwie kreski przeżywają stan euforii i zaskoczenia. To też taki moment, że chce się tą wielką wiadomością podzielić z innymi, bliskimi osobami. A co w przypadku, gdy ciąża nie była planowana?

Kiedy i jak powiedzieć o nieplanowanej ciąży rodzicom?

Powiedzenie rodzicom o nieplanowanej ciąży może być trudne. Wszystko zależy od tego, na jakim aktualnie etapie życiowym przyszła mama się znajduje. Czy ma stałego partnera, ustabilizowaną sytuację materialną, czy jest to jej pierwsze, czy kolejne dziecko. Nawet jeżeli dwie kreski na teście ciążowym to wynik wpadki, warto mieć po swojej stronie rodziców, którzy zapewnią wsparcie i pomoc w trudnych chwilach.

Rodzice zawsze chcą dla swoich dzieci jak najlepiej. Jeżeli wasza relacja oparta jest na bliskości, warto rozważyć poinformowanie o ciąży możliwie jak najszybciej. Ma to szczególne znaczenie w przypadku samotnych mam. Może zdarzyć się, że ta rodzicielska pomoc będzie potrzebna wcześniej niż później. Lepiej więc nie odwlekać rozmowy.

W przypadku gdy relacja z rodzicami jest bardziej skomplikowana, trzeba przygotować się na ewentualne negatywne reakcje z ich strony. Wykorzystując metodę kanapki (główna informacja poprzedzona i zakończona innymi, pozytywnymi wiadomościami), warto podczas jednej wypowiedzi od razu zbić obiekcje, jakie mogą się pojawić. Dobrze byłoby też przedstawić oczekiwania, jakie są stawiane przed przyszłymi dziadkami.

Czy należy ukrywać informację o ciąży do końca pierwszego trymestru?

Chociaż wiadomość o nowym życiu jest zazwyczaj pozytywną informacją i rodzice spodziewający się dziecka pragną jak najszybciej powiedzieć o ciąży rodzinie, a szczególnie przyszłym dziadkom, większość ekspertów zaleca jednak wstrzemięźliwość. Takim bezpiecznym momentem, aby powiedzieć dziadkom, że nimi zostaną, to koniec I trymestru. Dlaczego właśnie wtedy? Istnieje kilka powodów, dla których warto poczekać z informacją i zachować tę nowinę w tajemnicy.

Przede wszystkim, pierwszy trymestr jest okresem największego ryzyka utraty ciąży. Według danych medycznych, prawie jedna na pięć ciąż kończy się poronieniem w pierwszych 12 tygodniach. Wiadomość o poczęciu może być dla bliskich bardzo emocjonalnym doświadczeniem, ale niestety radość ta może okazać się przedwczesna. W sytuacji, gdyby jednak doszło do najgorszego, dziadkowie mogą odczuwać taki sam smutek i żal z powodu utraty dziecka, jak niedoszli rodzice. Dodatkowo naturalną reakcją jest także troska o swoje dzieci. Mogą być zdenerwowani, zaniepokojeni i bezradni, ponieważ nie będą w stanie pomóc w sposób, który by ich zadowolił.

W pierwszym trymestrze odbywają się również pierwsze ważne badania, jak USG prenatalne czy test PAPPA-a, które pozwalają na upewnienie się, że rozwój płodu przebiega prawidłowo. Wiele par decyduje się wstrzymać z ogłoszeniem informacji o ciąży do tego momentu. Niektóre chcą być przekonane na tyle, na ile jest to możliwe na tym etapie ciąży, że maluch rośnie zdrowo, inne z kolei chcą pochwalić się zdjęciem USG i wykorzystać je do powiedzenia rodzicom o ciąży.

Jak kreatywnie poinformować rodziców ciąży?

Przekazanie informacji o ciąży w oryginalny sposób może wzbudzić wiele pozytywnych emocji. Z drugiej strony kreatywność może być receptą na złagodzenie stresu i napięcia związanego z powiedzeniem o ciąży dziadkom.

Oto kilka kreatywnych sposobów na to, jak powiedzieć rodzicom o ciąży

  • Zdjęcie USG: gotowy wydruk wystarczy umieścić w ozdobnej ramce i dodać napis: „Jestem waszym wnukiem”.

  • Zestaw prezentowy: za podarunek komunikujący nowinę mogą posłużyć koszulki z napisem: „Dziadkowie 2023”, buciki dziecięce, grzechotka lub dedykowany album na zdjęcia.

  • Zabawa w zgadywanie: jeżeli lubicie rodzinnie spędzać czas grając w gry, nie będzie dziwnym zaproponowanie zabawy kalambury. Hasłem oczywiście będzie: „Będziecie dziadkami”.

  • Filmik: pierwsze dziecko w rodzinie sprawia, że na bieżąco chce się wszystko utrwalać (np. wizyty lekarskie, rosnący brzuszek, kupno pierwszych ubranek). Pewnie znajdzie się wystarczająco materiałów, aby zmontować z nich krótki filmik, a na koniec dodać napis: „Już nie możemy się doczekać, żeby przedstawić Was Waszemu wnuczkowi”.

  • Specjalne słodkości: goszcząc dziadków u siebie na kolacji można na deser podać ciastka w kształcie dziecięcych zabawek lub tort z napisem „To będzie dziewczynka/chłopiec”.

  • Plecak niespodzianka: w sytuacji gdy dziadkowie będą opiekować się waszym starszym dzieckiem, można spakować do jego torby lub plecaka bluzeczkę na zmianę z napisem: „Będę starszym bratem”.

Sposób poinformowania rodziców o ciąży zależy przede wszystkim od stylu i osobowości wszystkich zainteresowanych. Ważne, aby nowina ta była przekazana w sposób szczery i osobisty. Kreatywność jest tu drugorzędna.

Opublikowano: ; aktualizacja: 20.02.2023

Oceń:
0.0

Magdalena Krajewska-Sochala

Magdalena Krajewska-Sochala

pedagog

Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim. 

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Grypa żołądkowa w ciąży – jakie leki? Co jeść? Czy jelitówka jest groźna dla dziecka?

 

Zielone wody płodowe – wygląd, konsekwencje, postępowanie

 

Śluz w ciąży – jak wygląda, co oznacza, kiedy do lekarza?

 

Kleszcz w ciąży – co robić, czy usunąć?

 

Ból stawów w ciąży – przyczyny bolących stawów u ciężarnych

 

Częste i nadmierne gazy w ciąży – jak się ich pozbyć?

 

Napoje energetyczne w ciąży – czy można je pić?

 

Sauna w ciąży – czy można, czy jest bezpieczna, czy może zaszkodzić?