Implantacja zarodka – kiedy zachodzi, jakie powoduje objawy?

Zajście w ciążę i jej prawidłowy rozwój to wbrew pozorom bardzo skomplikowany proces składający się z kilku etapów. Wiele kobiet zastanawia się w jaki sposób on przebiega. Jednym z kluczowych etapów prawidłowego rozwoju ciąży jest implantacja zarodka. Jak ona przebiega? Jakie objawy towarzyszą zagnieżdżeniu zarodka? Ile trwa implantacja zarodka?

Implantacja zarodka – na czym polega?

Implantacja zarodka to proces zagnieżdżenia zarodka w jamie macicy. Prawidłowe umiejscowienie zarodka jest kluczowe dla dalszego rozwoju ciąży. Nieprawidłowa implantacja zarodka może mieć bardzo przykre i zagrażające życiu kobiety skutki.

Co dzieje się przed procesem implantacji zarodka?

Do zapłodnienia dochodzi zwykle w bańce jajowodu. Stamtąd zapłodniona komórka jajowa przemieszcza się w kierunku jamy macicy. W tym czasie zygota ulega wielokrotnym podziałom komórkowym – jest to określane jako bruzdkowanie.

Około 3.-4. dnia od momentu zapłodnienia zygota w stadium blastocysty wnika do jamy macicy. Ulega ona dalszym przemianom, w wyniku których powstaje embrioblast (węzeł zarodkowy), z którego będzie rozwijał się zarodek oraz trofoblast, który przekształci się w kosmówkę a następnie w łożysko. Odpowiedzialny jest on za prawidłowe odżywianie zarodka.

Implantacja zarodka – jak przebiega zagnieżdżenie zarodka w błonie śluzowej macicy?

Pomiędzy 6. a 7. dniem od zapłodnienia rozpoczyna się proces implantacji zarodka w jamie macicy.

Trofoblast wytwarza enzymy proteolityczne, które umożliwiają wniknięcie zarodka do błony śluzowej macicy – najczęściej na górnej przedniej ścianie macicy lub górnej tylnej ścianie macicy.

Jak zmienia się błona śluzowa macicy?

Prawidłowa implantacja zarodka wymaga odpowiedniego zróżnicowania morfologicznego i czynnościowego błony śluzowej macicy oraz trofoblastu.

W momencie, w którym następuje zagnieżdżenie zarodka błona śluzowa macicy znajduje się w fazie wydzielania cyklu miesiączkowego – jest to okolica 21. dnia cyklu. Z tego powodu jest ona przekrwiona, a gruczoły w jej obrębie wydzielają duże ilości śluzu oraz glikogenu. Napływają do niej również liczne komórki układu odpornościowego. Taki stan błony śluzowej macicy można porównać do stanu zapalnego.

Pod wpływem hormonów – progesteronu i estrogenu, oraz wydzielanych przez blastocystę histaminy i prostaglandyn błona śluzowa macicy przekształca się w błonę doczesną.

Czy już na tym etapie można rozpoznać ciążę w badaniu USG?

W pierwszym tygodniu od zapłodnienia rozpoznanie ciąży w badaniu USG nie jest możliwe – jedynym widocznym objawem może być szerokie endometrium.

Czy na etapie implantacji zarodka można wykonać test ciążowy?

Po implantacji zarodka trofoblast wydziela do krwi gonadotropinę kosmówkową – oznacza to, że poziom beta-hCG wzrasta. Podwyższenie stężenia tego hormonu we krwi pozwala na wczesne rozpoznanie ciąży już 9-10 dnia po zapłodnieniu.

Domowy test ciążowy z moczu najlepiej jest wykonać w terminie spodziewanej miesiączki lub kilka dni po nim. W tym terminie stężenie beta-hCG zwykle jest na tyle wysokie, aby dać wiarygodny wynik testu.

Po otrzymaniu wyniku świadczącego o zajściu w ciążę należy pamiętać o wykonaniu badania ultrasonograficznego (USG), aby potwierdzić prawidłowe umiejscowienie zarodka w macicy i wykluczyć występowanie ciąży pozamacicznej.

Co dzieje się, jeśli do implantacji zarodka dojdzie w niewłaściwym miejscu?

W niektórych, rzadkich sytuacjach dochodzi do nieprawidłowego zagnieżdżenia zarodka. Zarodek może zagnieździć się w nieprawidłowym miejscu w obrębie jamy macicy bądź całkowicie poza jamą macicy.

Implantacja zarodka w nieprawidłowym miejscu w jamie macicy to sytuacja, w której zarodek zagnieżdża się w szyjce macicy (dokładniej w okolicy jej ujścia wewnętrznego) lub w obrębie blizny po cięciu cesarskim.

Zagnieżdżenie zarodka w nieprawidłowym miejscu jamy macicy prowadzi do rozwoju patologii takich jak łożysko przodujące, łożysko wrastające lub ciąża w bliźnie po cesarskim cięciu.

Jeśli zarodek zagnieżdża się poza jamą macicy dochodzi do rozwoju ciąży pozamacicznej . Taka ciąża określana jest również mianem ciąży ektopowej. Dochodzi do tego, gdy zarodek zagnieżdża się np. w jajowodzie. Taki stan uniemożliwia prawidłowy rozwój zarodka i stanowi zagrożenie życia dla kobiety, dlatego taką ciążę należy usunąć.

Jakie są objawy implantacji zarodka?

U części kobiet nie pojawiają się żadne objawy implantacji zarodka.

Najczęstszym objawem implantacji zarodka jest plamienie implantacyjne lub krwawienie implantacyjne. Pojawia się ono w momencie implantacji zarodka lub w ciągu kilku następujących dni po zagnieżdżeniu zarodka. Warto podkreślić, że krwawienie implantacyjne jest zjawiskiem fizjologicznym.

Drugim najczęstszym objawem zagnieżdżenia zarodka zgłaszanym przez kobiety są bóle podbrzusza, które zwykle spowodowane są przez silne skurcze macicy.

Część kobiet zgłasza również inne objawy zagnieżdżenia zarodka. W wielu wypadkach te objawy nie wynikają z samego zagnieżdżenia się zarodka, a są to pierwsze objawy ciąży. Zaliczamy do nich:

  • obrzęk piersi;
  • bolesność piersi;
  • mdłości;
  • częste uczucie parcia na mocz;
  • nadmierna wrażliwość na zapachy.

Jak odróżnić plamienie implantacyjne od krwawienia miesiączkowego?

Plamienie implantacyjne może być pomylone z krwawieniem miesiączkowym, ponieważ często pojawia się w jej spodziewanym terminie. Krwawienie to jednak jest mniej obfite niż w przypadku miesiączki.

Plamienie implantacyjne trwa również krócej niż miesiączka – zwykle trwa jeden lub dwa dni.

Przyczyny tych krwawień również są inne. Krwawienie implantacyjne wynika z uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych przez zagnieżdżający się zarodek, a miesiączka jest spowodowana tym, że błona śluzowa macicy złuszcza się.

Czy zagnieżdżenie zarodka w nieprawidłowym miejscu powoduje inne objawy?

Objawy spowodowane nieprawidłową implantacją zarodka nie są specyficzne. Najczęściej w takim przypadku kobieta odczuwa silniejsze bóle brzucha, a beta-hCG nie przyrasta w prawidłowy sposób.

Bibliografia

 
  • Bręborowicz G., Położnictwo i Ginekologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020;
  • H. Bartel, Embriologia, PZWL Wydawnictwo, Warszawa 2020, wyd.6, ISBN: 978-83-200-5977-9;
  • Halbersztadt A., Pająk J., Nowicki P., Jałocha I., Gabryś M. S., - Implantacja a antygenowość ludzkiego endometrium, Postepy Hig Med Dosw. (online), 2006; 60: 71-77 e-ISSN 1732-2693;
  • Horbaczewska, A., Banaszewska, B., Kotarski, J. and Kurzawa, R. (n.d.) Analiza czynników wpływających na powodzenie implantacji w endometrium kobiet z niepłodnością pierwotną o nieustalonej etiologii.
    https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/258883/horbaczewska_analiza_czynnikow_wplywajacych_na_powodzenie_implantacji_2020.pdf?sequence=1&isAllowed=y;
  • Macura, B., Szczepanik, M., Sura, P., and Śliwa, L. (2017). The role of immunological markers in assessment of implantation uterus receptivity - clinical implications. Med Og Nauk Zdr., 23(2), pp.143-147. https://doi.org/10.26444/monz/75293.
Opublikowano: ; aktualizacja: 19.02.2024

Oceń:
5.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Badanie GBS w ciąży – co oznacza wynik dodatni i ujemny?

 

Zaśniad groniasty – przyczyny, objawy, leczenie zaśniadu częściowego i całkowitego

 

Twardy brzuch w ciąży – jakie są przyczyny i co oznacza twardnienie brzucha w ciąży?

 

Rzucawka (ciążowa, porodowa, poporodowa) – przyczyny, objawy, postępowanie

 

Zespół Ashermana – przyczyny, objawy, leczenie

 

Pytania o opryszczkę w ciąży

 

Żylaki sromu w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

 

7 produktów szczególnie zalecanych w ciąży