Gdy dowiadujesz się, że jesteś w ciąży – trymestry, rozwój dziecka, przygotowania do porodu

Brak zdjęcia

mamazone.pl 12 grudnia 2022

Informacja o ciąży bywa sporym zaskoczeniem dla rodziców i ogromną zmianą w ich życiu, zwłaszcza jeśli spodziewają się pierwszego dziecka. Z tego względu na samym początku ciąży mogą towarzyszyć Ci liczne pytania dotyczące przebiegu i poszczególnych etapów ciąży, rozwoju dziecka, a także diety, dolegliwości i badań w ciąży. Aby pomóc Ci oswoić się z faktem, że jesteś w ciąży, przygotowaliśmy zwięzły niezbędnik przyszłej mamy, z którego dowiesz się, ile trwa ciąża, poznasz fazy rozwoju płodu miesiąc po miesiącu, zmiany zachodzące w ciele kobiety w ciąży i sprawdzisz, jak przygotować się do porodu.

Początek ciąży – który to tydzień, miesiąc, trymestr?

Choć może wydawać się to dziwne, Twoja ciąża rozpoczęła się, zanim doszło jeszcze do zapłodnienia – w pierwszym dniu Twojej ostatniej miesiączki. To od tego momentu liczymy kolejne tygodnie, miesiące i trymestry, które pozwalają określić obecny etap i wiek ciąży oraz dostosować do niego zalecenia lekarskie, wykonywane badania, a także dietę i aktywność przyszłej mamy.

Kiedy dowiedziałaś się o ciąży, byłaś już zapewne w 4., 5., 6., a może nawet w 7. tygodniu, czyli w 2. miesiącu ciąży – to właśnie wtedy wiele kobiet wykonuje test ciążowy z moczu lub z krwi i udaje się na pierwszą ciążową wizytę u ginekologa.

Ile tygodni trwa ciąża? Standardowo, ciąża trwa 3 trymestry, czyli 40 tygodni, a za ciążę donoszoną uznajemy tę trwającą od 37 do 42 tygodni.

  • Pierwszy trymestr ciąży zaczyna się pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a kończy wraz z końcem 13. tygodnia.
  • Drugi trymestr trwa od 14. do 27. tygodnia ciąży.
  • Trzeci trymestr zaczyna się w 28. tygodniu, a kończy wraz z porodem.
---

Z podziałem na trymestry i tygodnie spotkasz się w gabinecie lekarskim, podczas wykonywania wszystkich badań w ciąży i w rozmowach z innymi przyszłymi lub świeżo upieczonymi mamami. Pozostałe osoby z Twojego otoczenia będą zapewne posługiwały się nieco mniej precyzyjnym podziałem ciąży na miesiące.

W zależności od metody liczenia, ciąża może trwać 9 lub 10 miesięcy. Jeśli weźmiesz pod uwagę miesiące kalendarzowe (30-31 dni), to okaże się, że jest to 9 miesięcy. Jeśli jednak oprzesz się na miesiącach księżycowych (28 dni), to ciąża będzie trwała 10 miesięcy.

Jak rozwija się moje dziecko – rozwój płodu miesiąc po miesiącu

  • 1. miesiąc

Życie Twojego dziecka zaczyna się w 3. tygodniu ciąży, kiedy plemnik partnera połączy się z Twoją komórką jajową, tworząc zygotę. Około 4. tc zygota zagnieżdża się w macicy, zapoczątkowując tzw. okres zarodkowy, który potrwa aż do 10. tygodnia. Pod koniec 1. miesiąca rozpoczyna się organogeneza, czyli proces kształtowania się wszystkich ważnych narządów malucha.

  • 2. miesiąc

W chwili, kiedy dowiadujesz się o ciąży, Twoje maleństwo mierzy zaledwie kilka milimetrów. Podczas USG w 6. tc, czyli w 4. tygodniu życia dziecka, zobaczysz je jako podłużny, nieregularny kształt z szybko pulsującym serduszkiem. Około 8. tc dziecko ma już wyraźnie widoczne kończyny, zarys noska, warg, a nawet powiek i mierzy od 12 do 20 mm. W tym czasie wiele z jego narządów, np. nerki i serce, jest już wstępnie ukształtowanych i zaczyna pracować.

  • 3. miesiąc

Organogeneza kończy się w 10. tc, kiedy to zarodek staje się płodem. Na tym etapie dziecko ma już stawy, coraz śmielej porusza się w macicy, a jego sylwetka się wydłuża. Rozpoczyna się tworzenie krwi, a układ nerwowy i mózg dynamicznie się rozwijają. W 12. tc maluch ma ok. 5-6 cm długości i rośnie w tempie 1,1-1,8 mm na dobę.

  • 4. miesiąc

Łożysko przejmuje funkcję odżywiania dziecka, które teraz zaczyna szybciej rosnąć. Jego ciałko staje się coraz bardziej proporcjonalne, choć główka nadal pozostaje dość duża. Narządy wewnętrzne dojrzewają i pełnią coraz więcej funkcji w organizmie dziecka. Tworzą się struny głosowe, powstaje lanugo, a podczas USG można zauważyć ruchy oddechowe i próby chwytania pępowiny. W 16. tc dziecko mierzy ok. 11 cm i waży nawet 100 g.

  • 5.-6. miesiąc

Dziecko zaczyna ćwiczyć ssanie i połykanie, a także wykonywać coraz mocniejsze i bardziej skoordynowane ruchy. Jego twarz jest już ukształtowana, a na główce pojawiają się włoski. Pod koniec 6. miesiąca maluch ma ok. 30 cm długości i waży 600-700 g. Zaczyna też szybciej przybierać na wadze i gromadzić podskórną tkankę tłuszczową, a w jego płucach powstaje już surfaktant.

  • 7.-8. miesiąc

Płuca dziecka intensywnie się rozwijają, a jego szkielet kostnieje w coraz szybszym tempie. Maluch zaczyna odbierać bodźce z zewnątrz – słyszy dźwięki, czuje dotyk i widzi światło, a w 28. tc otwiera oczka. Jego mózg szybko się powiększa, a wraz z nim rozwija się układ nerwowy, w którym tworzą się kolejne połączenia. Dziecko intensywnie ćwiczy umiejętności potrzebne po porodzie: ssanie, ruchy oddechowe, połykanie, chwytanie i poruszanie kończynami. Pod koniec 8. miesiąca waży już niemal 1800 g i mierzy 42 cm.

  • 9.-10. miesiąc

Poród zbliża się wielkimi krokami – dziecko coraz szybciej przybiera na wadze (nawet 250 g tygodniowo), a w macicy robi się bardzo ciasno. Maluch przybiera pozycję główkową i przesuwa się w kierunku miednicy mamy. Jego narządy wewnętrzne już pracują, a płuca nadal dojrzewają i rozwijają się. Po 37. tc dziecko może mierzyć już ponad 50 cm i ważyć ok. 3 kg. Od tej pory jest gotowe do przyjścia na świat, ale równie dobrze może zechcieć pozostać w brzuszku aż do 42. tc.

>> Zobacz, jak rozwija się Twoje dziecko w poszczególnych miesiącach ciąży w kalendarzu ciąży HiPP

Etapy ciąży – jak zmienia się ciało i samopoczucie przyszłej mamy w poszczególnych trymestrach ciąży?

Podczas całej ciąży intensywne zmiany zachodzą nie tylko w ciele dziecka, ale też w organizmie i psychice jego mamy.

Pierwszy trymestr to czas, kiedy dowiadujesz się o ciąży i zaczynasz obserwować u siebie coraz więcej jej objawów. Już od pierwszych tygodni możesz zmagać się z:

  • wymiotami,
  • nudnościami,
  • wrażliwością na zapachy,
  • brakiem apetytu lub przeciwnie – wilczym apetytem,
  • sennością i zmęczeniem,
  • bolesnością i obrzmieniem piersi,
  • huśtawką nastrojów,
  • pobolewaniem i ciągnięciem w dole brzucha.

We wczesnej ciąży możesz czuć się zarówno szczęśliwa i spełniona, jak i smutna, niepewna oraz przerażona. Wiadomość o ciąży, nawet planowanej i wyczekiwanej, bywa szokiem i sporą zmianą, z którą musisz się oswoić, by odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Jeśli te objawy lub stopień ich nasilenia budzą Twój niepokój, porozmawiaj o nich z lekarzem. Koniecznie zgłoś mu też wszelkie epizody plamienia, krwawienia i mocniejszych skurczów brzucha.

---

Wraz z nadejściem II trymestru zwykle poprawia się fizyczne i psychiczne samopoczucie przyszłej mamy. To wtedy ustępują nieprzyjemne ciążowe dolegliwości, zaokrągla się brzuszek, a niższe ryzyko poronienia i pomyślne wyniki pierwszych badań w ciąży (w tym USG prenatalnego) sprawiają, że czujesz się pewniej i bezpieczniej. W tym okresie wiele kobiet promienieje – możesz zauważyć poprawę stanu skóry i włosów, a także coraz bardziej entuzjastycznie wyczekiwać na swoje maleństwo. W tym okresie niekiedy pojawiają się też różne dolegliwości związane z powiększaniem się brzucha i zmianami hormonalnymi – bóle pleców, obrzęki, zaparcia, zgaga, skurcze łydek i pobolewania w podbrzuszu.

Wszystkie wymienione dolegliwości mogą zintensyfikować się w III trymestrze. Twój brzuch w ciąży jest już naprawdę spory i uciska na różne struktury anatomiczne, dając coraz to nowe objawy. Tuż przed terminem porodu możesz też mocniej odczuwać nieprzyjemne skurcze przepowiadające, rozpieranie w miednicy, mieć problemy ze snem i zaliczać coraz częstsze wizyty w toalecie. Niektóre przyszłe mamy mają obawy na myśl o nadchodzącym porodzie, a inne wręcz przeciwnie – nie mogą doczekać się spotkania z maluszkiem. Taka huśtawka nastrojów i zmienne emocje są na tym etapie zupełnie normalne, a wsparcie bliskich bywa nieocenione w radzeniu sobie z wszelkimi trudnościami.

Ciąża – najważniejsze wskazówki

Wiadomość o ciąży zapoczątkowuje wielką rewolucję w Twoim życiu. Od tej pory będziesz mogła obserwować u siebie wiele zmian fizycznych, psychicznych i emocjonalnych, spowodowanych faktem, że w Twoim brzuszku rośnie i rozwija się maleństwo. To jednak nie jedyne zawirowania, jakie czekają Cię w najbliższych miesiącach. Dla prawidłowego rozwoju dziecka oraz Twojego dobrego samopoczucia konieczne jest wprowadzenie kolejnych zmian dotyczących Twojego trybu życia.

  • Po pozytywnym teście ciążowym od razu zrezygnuj z używek: alkoholu, papierosów i narkotyków oraz ogranicz ilość kawy do 1-2 filiżanek.
  • Zadbaj o swoją dietę w ciąży: jedz regularnie zdrowe, dobrze zbilansowane posiłki, pełne warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, zdrowych tłuszczy, ryb, jaj, nabiału i dobrej jakości mięsa.
  • Przyjmuj zalecone przez lekarza suplementy i leki.
  • Około 6.-8. tygodnia ciąży odwiedź swojego ginekologa. Od teraz będziesz się widywać z nim co 3-4 tygodnie.
  • Regularnie wykonuj wszystkie zlecone badania w ciąży – USG monitorujące rozwój i stan zdrowia dziecka (genetyczne, połówkowe, III trymestru) oraz badania krwi i moczu, które pozwolą w porę wykryć nieprawidłowości w Twoim organizmie.
  • Wprowadź niezbyt forsowne ćwiczenia w ciąży – spaceruj, pływaj, wypróbuj nordic walking, praktykuj jogę.
  • Po I trymestrze możesz też uprawiać pilates, fitness dla ciężarnych i aqua aerobik.
  • Pamiętaj, by każdą z aktywności skonsultować z lekarzem.
  • Zrezygnuj z kontaktowych i kontuzjogennych sportów, np. sportów walki, jazdy na nartach, rolkach, łyżwach, jazdy konnej, tenisa, sportów ekstremalnych i zespołowych.
  • Zadbaj o odpowiednią ilość snu i odpoczynku. Zaplanuj codzienny relaks, a nawet dłuższy urlop.
  • Staraj się unikać stresu i zamartwiania. Wykonuj ćwiczenia oddechowe, wizualizacje, medytacje, rozmawiaj o swoich odczuciach, obawach i wątpliwościach z bliskimi i specjalistami.
  • Zatroszcz się o swoje ciało – wprowadź do rutyny pielęgnacyjnej kosmetyki przeciw rozstępom oraz masaże brzucha i piersi. Jeśli czujesz ból lup napięcie, korzystaj z pomocy fizjoterapeuty.

Przygotowanie do porodu – o co należy zadbać przed porodem?

W miarę upływu kolejnych tygodni ciąży, będziesz coraz intensywniej myślała o porodzie i odpowiednim przygotowaniu się do tego wielkiego dnia. Najważniejszymi punktami na Twojej liście powinny być:

  • udział w zajęciach szkoły rodzenia lub w indywidualnych spotkaniach z położną przygotowujących do porodu;
  • skompletowanie wyprawki dla noworodka oraz dla siebie;
  • wybór szpitala do porodu, położnej środowiskowej, a jeśli potrzebujesz dodatkowego wsparcia – również douli lub własnej położnej do porodu;
  • spakowanie torby z wyprawką do szpitala dla siebie i dla maluszka;
  • sporządzenie planu porodu;
  • przygotowanie kompletu dokumentów do porodu i wykonanie ostatnich zleconych przez lekarza badań, których wyniki będą potrzebne na izbie przyjęć;
  • zaplanowanie terminów urlopu macierzyńskiego (możesz rozpocząć go już w ciąży!), rodzicielskiego i ojcowskiego.
---

Będąc w ciąży, warto też zarejestrować się w Klubie mojego Maluszka HiPP , w którym zyskasz dostęp do forum eksperckiego i możliwość zadawania pytań położnej, dietetykowi i innym ekspertom HiPP. Otrzymasz wiele rabatów na zakupy u partnerów HiPP, a także będziesz mogła wziąć udział w konkursach z nagrodami i przetestować produkty HiPP dla dzieci i mam.

Oznaki porodu – po czym poznać, że zaczyna się poród?

Ostatnie tygodnie i dni ciąży to czas, kiedy z pewnością będziesz wyczekiwała pierwszych objawów porodu. Niektóre z nich, np. obniżenie się brzucha, syndrom wicia gniazda, skurcze przepowiadające czy odejście czopa śluzowego, mogą wystąpić nawet na kilka tygodni przed porodem i niekoniecznie oznaczają, że Twoje dziecko właśnie przychodzi na świat.

---

Istnieje jednak kilka objawów, które z dużą dozą prawdopodobieństwa pozwalają stwierdzić, że zaczyna się poród. Należą do nich:

  • odpłynięcie płynu owodniowego,
  • regularne i coraz częstsze, bolesne skurcze macicy,
  • zwiększone upławy i odczucie pełności w kroczu,
  • biegunka, wymioty, wzdęcia,
  • nerwobóle, ból pleców,
  • niepokój, uderzenia gorąca.

Jeśli skurcze występują już co 5-7 minut lub nie pojawiły się po kilku godzinach od odejścia wód płodowych, nie powinnaś dłużej zwlekać z wyjazdem do szpitala. Już niedługo przytulisz swoje dziecko!

Jak wygląda poród – różnice między porodem naturalnym a porodem przez cesarskie cięcie

Poród naturalny może rozpocząć się na 2 sposoby: samoistnie lub w wyniku indukcji, czyli wywołania (jeśli jest to wskazane ze względów medycznych). Pierwsze objawy porodu i pierwsze skurcze zapoczątkowują I fazę, podczas której szyjka macicy rozszerza się, czemu towarzyszą coraz częstsze i coraz bardziej bolesne skurcze macicy.

Podczas I fazy porodu naturalnego możesz otrzymać znieczulenie zewnątrzoponowe, podpajęczynówkowe bądź połączone (rzadziej). Podanie go wymaga konsultacji z anestezjologiem, która może się odbyć już w trakcie porodu. Lek zostaje wprowadzony przez cieniutki cewnik umieszczony pomiędzy kręgami, w dolnej części Twoich pleców. Ulgę odczujesz już po ok. 10-20 minutach.

Kiedy rozwarcie sięga 10 cm, zaczyna się II faza porodu, czyli skurcze parte, przesuwające dziecko przez cały kanał rodny. Ta faza kończy się w momencie przyjścia maluszka na świat. Ostatnia, III faza porodu, ma miejsce, kiedy Ty i dziecko odpoczywacie w kontakcie skóra do skóry. Trwa zazwyczaj kilkadziesiąt minut, a jej celem jest urodzenie łożyska. Poród naturalny może trwać zarówno kilka, jak i kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin, a Ty od razu po opuszczeniu porodówki będziesz mogła chodzić i zajmować się dzieckiem.

Sprawdź, co dokładnie czeka Cię podczas wszystkich faz porodu naturalnego

Nie w każdym przypadku możliwe jest urodzenie dziecka naturalnie. U niektórych kobiet konieczne jest przeprowadzenie cesarskiego ciecia, czyli operacyjnego zakończenia ciąży. Najczęściej odbywa się ono w znieczuleniu podpajęczynówkowym (od żeber w dół) i trwa kilkadziesiąt minut. Polega na wykonaniu podłużnego nacięcia w dole brzucha, przez które lekarz wyjmuje maleństwo. Następnie dziecko jest badane i trafia do taty lub mamy (praktyki są różne i zależą od szpitala), z którymi może nawiązać kontakt skóra do skóry. Po przewiezieniu na salę pooperacyjną, mama musi leżeć bez unoszenia głowy, dlatego potrzebuje pomocy przy zajmowaniu się maluchem.

---

CC wykonuje się zarówno „na zimno”, kiedy akcja porodowa jeszcze się nie rozpoczęła, jak i już w trakcie porodu naturalnego, kiedy zdrowie lub życie dziecka bądź mamy są zagrożone. Wskazaniami do wykonania cięcia są np.:

  • położenie miednicowe lub poprzeczne dziecka,
  • poważne problemy zdrowotne mamy,
  • bardzo duża waga malucha i niewielkie wymiary miednicy mamy,
  • brak postępu porodu naturalnego,
  • zły zapis KTG,
  • łożysko przodujące.

Kalendarz ciąży – bądź na bieżąco

Natłok informacji dotyczących ciąży i rozwoju dziecka, zaleceń, zmian i nowości związanych z ciążą może sprawić, że poczujesz się zagubiona. Dobrym sposobem na usystematyzowanie sobie wszystkich tych danych oraz na śledzenie rozwoju Twojego maluszka jest korzystanie z kalendarza ciąży. Pozwala on poznać przebieg kolejnych trymestrów, miesięcy i tygodni oraz dowiedzieć się, jakie zmiany mogą zajść w Twoim ciele oraz w organizmie Twojego maleństwa.

Kalendarz ciąży krok po kroku przeprowadzi Cię przez wszystkie ważne badania, wizyty lekarskie oraz opowie Ci o zaleceniach i wskazówkach na kolejne etapy ciąży. Dzięki niemu dowiesz się, o czym warto porozmawiać z lekarzem i na jakie kwestie zwrócić szczególną uwagę w danym tygodniu lub miesiącu ciąży. Wszystkie te informacje otrzymasz w prostej, zwięzłej i zrozumiałej formie, dlatego możesz po nie sięgać nawet nie znając fachowej terminologii medycznej.

Cotygodniowe czytanie o kolejnych postępach w rozwoju maluszka może stać się Waszym rodzinnym rytuałem, który pozwoli nawiązać mocniejszą więź z dzieckiem i lepiej przygotować się na jego narodziny.

artykuł zewnętrzny
Opublikowano: ; aktualizacja: 12.12.2022

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Pokrzywka w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

 

Kłucie w pochwie w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

 

Ból nerek w ciąży – co oznacza ból w okolicach nerek u ciężarnych?

 

Ryby w ciąży – czy można jeść ryby w czasie ciąży?

 

Owoce w ciąży – które jeść, a których unikać?

 

Plamienie na początku ciąży – jakie są przyczyny plamienia we wczesnej ciąży?

 

Leki homeopatyczne w ciąży – czy można je brać?

 

9 faktów o ruchach dziecka w ciąży