Basen w ciąży – czy można, od którego miesiąca, jak się zabezpieczyć?

Pływanie jest jedną z najprzyjemniejszych aktywności fizycznych, a kontakt z wodą większości z nas kojarzy się z relaksem. Gdy tylko pozwala na to pogoda, chętnie kąpiemy się w morzu, jeziorach lub korzystamy z krytych lub odkrytych basenów. Czy pływanie to dobry sport dla kobiet oczekujących dziecka? Czy można chodzić na basen w zaawansowanej ciąży? Zapraszamy do lektury!

Czy można chodzić na basen w ciąży?

O tym, czy kobieta w ciąży może podejmować jakąkolwiek aktywność fizyczną, powinien decydować lekarz. Jeżeli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, uprawianie sportu w ciąży jest wręcz wskazane, pod warunkiem, że będzie to dyscyplina przystosowana do potrzeb i możliwości przyszłej mamy.

Pływanie uznawane jest przez specjalistów za bezpieczną aktywność fizyczną dla kobiet oczekujących dziecka. Niesie za sobą szereg korzyści, ponieważ:

  • nie obciąża stawów;
  • zwiększa wydolność układu oddechowego;
  • łagodzi bóle kręgosłupa;
  • łagodzi napięcie mięśni szyi;
  • pomaga ciężarnej utrzymać prawidłową masę ciała;
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia komplikacji okołoporodowych, takich jak np. cukrzyca ciążowa czy nadciśnienie tętnicze;
  • ogranicza ryzyko wystąpienia rwy kulszowej;
  • wzmacnia spojenie łonowe;
  • wzmacnia dolne mięśnie brzucha;
  • wspomaga leczenie żylaków.

Chodzenie na basen w ciąży jest skuteczną metodą radzenia sobie z wieloma przykrymi dolegliwościami ciążowymi. Ponadto taka aktywność poprawia samopoczucie kobiety, a także może przyspieszyć powrót do dawnej formy po urodzeniu dziecka.

Od którego i do którego miesiąca można chodzić na basen w ciąży?

Jeżeli ciąża rozwija się prawidłowo, a przyszła mama czuje się dobrze, nic nie stoi na przeszkodzie, by chodzić na basen w każdym trymestrze ciąży. Kontakt z wodą łagodzi mdłości, które często dokuczają pacjentkom w pierwszym trymestrze ciąży, a pływanie w zaawansowanej ciąży sprzyja prawidłowemu wstawianiu się główki dziecka do kanału rodnego. Co więcej, u kobiet, które chodziły na basen w ciąży, obserwuje się niższy odsetek cięć cesarskich, a poród naturalny przebiega u nich sprawniej.

Jeśli na którymś etapie ciąży dopadną Cię wątpliwości, czy powinnaś kontynuować tego rodzaju aktywność fizyczną, nie bój się skorzystać z porady swojego ginekologa-położnika.

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo, chodząc na basen w ciąży?

Zanim skorzystasz z lokalnego basenu, zrób krótki research. Sprawdź, czy pływalnie w Twojej okolicy spełniają wymagania, które w rozporządzeniu na temat jakości wody w basenach (z 9 listopada 2015 roku), określił Minister Zdrowia. Woda w zbiorniku musi być regularnie wymieniana i dezynfekowana. Unikaj pływalni, które do dezynfekcji wody używają gazowego chloru. Współczesne technologie pozwalają na utrzymanie czystej wody w basenie bez stosowania wymienionego wyżej związku chemicznego. Sprawdź też, czy dana pływalnia ma w swojej ofercie zajęcia dla niemowląt i dzieci. Jeśli tak, możesz śmiało wykupić karnet. Takie zajęcia nie mogą odbywać się na basenie, gdzie woda jest wątpliwej jakości. Sanepid regularnie i wnikliwiej kontroluje placówki, które kierują swoją ofertę dla najmłodszych.

Czy w czasie ciąży można korzystać z jacuzzi?

Większość nowoczesnych pływalni jest wyposażona w jacuzzi. Czy przyszła mama może z niego bezpiecznie korzystać? Owszem, ale zaleca się unikanie publicznych zbiorników. Lepiej wybrać model ogrodowy lub kupić sobie specjalną matę do hydromasażu, której można używać w wannie. Temperatura wody w takiej kąpieli nie powinna przekroczyć 37ºC.

Półgodzinny relaks w jacuzzi:

  • pozwala się zrelaksować;
  • rozluźnia mięśnie;
  • łagodzi bóle pleców;
  • pobudza krążenie;
  • łagodzi obrzęki i opuchnięcia.

Główne przeciwwskazania do korzystania z jacuzzi w ciąży to: ciąża wysokiego ryzyka, wady rozwojowe płodu, nadciśnienie tętnicze, zagrożenie porodem przedwczesnym.

Czy kobieta w ciąży może odwiedzać baseny termalne?

Baseny termalne, czyli popularne termy, to hit każdego aquaparku i ekskluzywnego kompleksu SPA. Woda w zbiornikach pochodzi z wnętrza Ziemi i jest bogata w cenne dla zdrowia składniki mineralne.

Korzystanie z basenów termalnych niesie za sobą wiele zalet dla zwyczajnych użytkowników, ale dla kobiet w ciąży tego typu aktywność nie jest dozwolona. Dlaczego? Z powodu temperatury wody, która często przekracza 37ºC. Ponadto specyficzny skład chemiczny wody w termach może sprzyjać powstawaniu infekcji intymnych.

Czy kobieta w ciąży może kąpać się morzu lub jeziorze?

Zasadniczo nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, o ile ciężarna wybierze czystą plażę, gdzie jakość wody jest stale monitorowana przez lokalny oddział sanepidu. Należy jednak unikać kąpieli w wodzie, która nie przechodzi badań kontrolnych. Tak czy inaczej, najbezpieczniejszą formą rekreacji wodnej dla kobiet w ciąży mimo wszystko jest basen. Jeżeli nie masz pomysłu na samodzielne treningi, zapisz się na zajęcia dla przyszłych mam, gdzie trenerki opracowują zestaw odpowiednich ćwiczeń dla ciężarnych.

Kiedy należy zrezygnować z kąpieli w basenie?

Kąpiel w basenie jest niewskazana w przypadku wystąpienia u ciężarnej infekcji, infekcji intymnej, plamienia lub krwawienia z dróg rodnych. W takiej sytuacji należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Choroby nerek i pęcherza moczowego, a także niektóre dermatozy, także stanowią istotne ograniczenie.

Jak zadbać o swoje zdrowie intymne, będąc na basenie?

Jeśli w czasie ciąży regularnie odwiedzasz basen, musisz pamiętać, że nie wszyscy jego użytkownicy dbają o swoją higienę na takim samym poziomie. Nigdy nie siadaj bezpośrednio na ławce lub brzegu basenu, ponieważ mogą bytować tam patogeny, które potencjalnie zagrażają Twojemu zdrowiu intymnemu. Siadaj tylko na swoim ręczniku i korzystaj tylko ze swoich akcesoriów (klapki, ręcznik). Przed wejściem do wody możesz zaaplikować sobie tampon, który będzie stanowił dodatkową barierę dla chorobotwórczych bakterii. Po wyjściu z basenu od razu usuń tampon i wybierz się pod prysznic, by spłukać z siebie potencjalne zanieczyszczenia. Skórę wytrzyj czystym, suchym bawełnianym ręcznikiem.

Bibliografia

 
  • M. Barłowska-Trybulec i współautorzy, Wpływ wysiłku fizycznego w wodzie na samopoczucie kobiety ciężarnej, Sztuka Leczenia 2018, nr 2, str. 21-29.
Opublikowano: ; aktualizacja: 27.03.2024

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Joga w ciąży – czy warto? Korzyści z praktykowania jogi w ciąży

 

Nadżerka szyjki macicy w ciąży – co to jest, jak wygląda, diagnostyka i leczenie

 

Co można pić, a czego nie wolno pić w ciąży?

 

Płukanie zatok i nosa w ciąży – sposoby na objawy chorych zatok

 

Czosnek w ciąży – czy można jeść czosnek w ciąży?

 

Mdłości w ciąży – skąd się biorą, kiedy mijają, co pomaga na nudności w ciąży?

 

Ureaplasma w ciąży (Ureaplasma Urealyticum) – objawy, badania i leczenie ureaplasmy

 

12 zasad diety w I trymestrze ciąży