Płukanie zatok i nosa w ciąży – sposoby na objawy chorych zatok

Płukanie zatok do dobry, domowy sposób na chore zatoki, z którego bezpiecznie można korzystać w czasie ciąży. Aby oczyścić zatoki i uśmierzyć ból, warto przeprowadzić także inhalację. Leczenie objawów zapalenia zatok w ciąży należy skonsultować z lekarzem. Może się okazać, że konieczy jest antybiotyk.

Zapalenie zatok w ciąży – jakie są przyczyny chorych zatok?

Zapalenie błony śluzowej i zatok przynosowych – bo tak brzmi pełna nazwa choroby – jest częstą przypadłością kobiet w ciąży. W organizmie kobiety ciężarnej dochodzi do wielu zmian, które obejmują również funkcjonowanie układu immunologicznego. Z jednej strony jest to konieczne dla właściwego rozwoju płodu, z drugiej może zwiększać ryzyko wielu chorób chorób, w tym również na wystąpienie zapalenia zatok w ciąży.

Przyczyny chorych zatok w ciąży mogą być różne. Najczęściej mamy do czynienia z zapaleniem zatok w ciąży wywołanym przez wirusy. Objawy zatok, takie jak ból zatok, utrzymują się wtedy poniżej siedmiu dni, a chorym zatokom towarzyszą ogólne objawy typowe dla przeziębienia.

Zapalenie zatok w ciąży może być spowodowane także zakażeniem bakteryjnym. Objawy zatok nasilają się po upływie kilku dni i mogą utrzymywać się nawet tygodniami, zwłaszcza jeśli nie zostanie podjęte odpowiednie przyczynowe leczenie zatok.

Przeczytaj też: Piwo bezalkoholowe w ciąży – czy to bezpieczne?

Wyróżnia się również przewlekłe zapalenie zatok spowodowane obecnością polipów w nosie lub stanów patologicznych zatykających ujście chorych zatok i blokujące usuwanie zalegającej wydzieliny. Oczyszczanie zatok upośledzone jest także w przypadku nieprawidłowości dotyczących funkcjonowania aparatu rzęskowego odpowiadającego za transport śluzu. Zapalenie zatok w ciąży może mieć też związek z chorobami alergicznymi.

Czytaj również: Ból ucha w ciąży – przyczyny, leczenie i domowe sposoby na bolące ucho

Jak wyleczyć zatoki w ciąży? Co pomaga na zatkane zatoki?

Jeśli zapalenie zatok w ciąży przebiega łagodnie bez znacznie nasilonych objawów ze strony zatok przynosowych czy obrzęku błony śluzowej nosa utrudniających oddychanie, wtedy najprawdopodobniej mamy do czynienia z zapaleniem wirusowym. Warto zwrócić uwagę, czy bólowi zatok w ciąży towarzyszą inne, niepokojące objawy, mogące wskazywać na poważniejszy stan niż sama izolowana choroba zatok.

Jeśli tak jest, samodzielne płukanie zatok w ciąży lub inhalacje na zatoki mogą nie być wystarczające do wyleczenia choroby zatok. Konieczna jest wizyta u lekarza. Leczenie zatok w przypadku potwierdzenia choroby bakteryjnej polega na podawaniu antybiotyków na zatoki. Lekarz dobierze właściwą substancję na chore zatoki, bezpieczną zarówno dla zdrowia matki jak i dziecka. Lekiem pierwszego wyboru jest amoksycylina. Po jej zastosowaniu objawy zatok, takie jak ból, uczucie rozpierania na twarzy i inne powinny ustąpić w ciągu kilku dni od zastosowania terapii.

Oczyszczanie zatok i domowe sposoby na zatoki nie są w tym stanie przeciwwskazane i mogą przyspieszyć leczenie choroby. W przypadku objawów zatok związanych z uczuleniem i chorobą alergiczną, również pomocne jest skorzystanie z porady specjalisty i zastosowanie leków antyhistaminowych. Bardzo ważne jest, aby w przypadku zapalenia zatok w ciąży, nawet w przypadku silnego bólu zatok nie stosować żadnych środków farmakologicznych dostępnych na receptę (nawet jeśli zostały nam one po poprzedniej chorobie zatok przed ciążą) bez konsultacji lekarskiej. Nie wszystkie leki mogą być bezpieczne stosowane na zatkane zatoki w ciąży, a w razie wszelkich wątpliwości lepiej zasięgnąć opinii specjalisty.

Sprawdź: Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

Jak domowymi sposobami oczyścić zatoki w czasie ciąży?

Łagodne zapalenie zatok w ciąży z powodzeniem może być leczone domowymi sposobami na zatoki. Zwłaszcza jeśli chorobie nie towarzyszy wysoka gorączka, ani silny ból. Co stosować na zatoki w domu? Przede wszystkim zaleca się sposoby pomocne w oczyszczaniu zatok. Domowe sposoby na zatoki obejmują:

  • płukanie zatok i nosa – np. solą fizjologiczną, choć w aptekach bez recepty dostępne są też gotowe zestawy do płukania zatok;
  • inhalacje na zatoki – przy użyciu olejków eterycznych, które rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają oddychanie;
  • nawilżanie powietrza w domu – warto skorzystać ze specjalnych urządzeń nawilżających.

Tego typu domowe sposoby na zatkane, bolące zatoki przyniosą ulgę w dolegliwościach i przyspieszą kurację zalecaną przez specjalistę.

Płukanie zatok – czym płukać zatoki w ciąży?

Istnieje szeroka gama leków i preparatów do płukania zatok, które są dostępne w aptekach bez recepty. W ciąży jednak nie wszystkie leki mogą być stosowane bez ograniczeń. Oczyszczanie zatok jest bezpiecznym domowym sposobem na zatoki. Płukanie zatok w ciąży przeprowadza się z wykorzystaniem między innymi soli morskiej. Do płukania nosa w ciąży można zastosować również inne preparaty stanowiące roztwory hipertoniczne i zwiększające uwodnienie śluzówki i rozrzedzające wydzielinę. Są one dostępne bez recepty w aptekach.

Pomocne są również inhalacje na zatoki. Do ich zastosowania nie są konieczne profesjonalne urządzenia. Wystarczy zagotować w niedużym garnku nieco wody, a po delikatnym jej wystudzeniu nachylić się i oddychać powietrzem nasyconym parą wodną. Zaleca się, aby dodatkowo rozpuścić w wodzie nieco soli (w aptece można nabyć preparaty o dodatkowych właściwościach ułatwiających rozrzedzenie wydzieliny i oczyszczanie zatok).

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
4.0

Anna Kołodziejska

Anna Kołodziejska

Lekarz

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, z zamiłowaniem rozwijająca swoją wiedzę i umiejętności, szkoląc się do pracy w zawodzie chirurga. Pasjonatka sportu z ogromnym bagażem wiedzy i doświadczenia odnośnie treningu fizycznego, dietetyki, żywienia w sporcie. Multimedalistka takich dyscyplin jak taekwon-do, boks i kickboxing (wielokrotnie powoływana do składu Reprezentacji Kraju, brązowa medalistka Mistrzostw Europy Full Contactu). Hobbystycznie podróżniczka, okazjonalnie podejmująca się pracy w modelingu, autorka książki reportażowej o dwutygodniowej rowerowej wyprawie po Gruzji pt. Gruzja welocypedem.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Płukanie zatok u dziecka – jak i czym płukać nos u dziecka w domu?

 

Inhalacje w ciąży – czy są bezpieczne oraz kiedy i jak je stosować?

 

Czosnek w ciąży – czy można jeść czosnek w ciąży?

 

Zaśniad groniasty – przyczyny, objawy, leczenie zaśniadu częściowego i całkowitego

 

Tabletki na gardło w ciąży – jakie tabletki na ból gardła w ciąży są bezpieczne i najlepsze?

 

5. miesiąc ciąży – które tygodnie, objawy, rozwój dziecka, badania, jak zmienia się ciało

 

Dieta na drugi trymestr ciąży

 

Puste jajo płodowe – czym jest, co oznacza, jak się objawia?