Plamy na języku u dziecka – jakie są przyczyny, dlaczego powstają, co oznaczają?

Zmieniony wygląd języka, jego zaczerwienienie, czy widoczny nalot mogą świadczyć o różnych chorobach jamy ustnej i całego organizmu. Plamy na języku u dziecka to objaw takich schorzeń, jak np.: grzybica, pleśniawki czy afty. Przyczyną powstawania takich zmian może być także leukoplakia, niedożywienie oraz stres. Co jeszcze mogą oznaczać plamki na języku u dziecka (czerwone, białe, brązowe, czarne, niebieskie)?

Czerwone plamy na języku u dziecka – przyczyny

Czerwone plamy na języku u dziecka mogą świadczyć o zapaleniu jamy ustnej, infekcjach wirusowych i bakteryjnych, naczyniakach i niedokrwistości. Czerwony język "jak truskawka" u dziecka jest charakterystyczny dla płonicy, zwanej inaczej szkarlatyną.

Jest to bakteryjna choroba zakaźna, której inne objawy to zaczerwienione, „płonące” gardło i gruby, biały nalot na języku w początkowym okresie zachorowania. Naczyniak może przyjąć formę płaskiej lub lekko wyniosłej, rozlanej plamy o barwie od czerwonej do purpurowej. Blednie podczas ucisku, po zranieniu mocno krwawi. Niedokrwistość spowodowana niedoborem witaminy B12 i kwasu foliowego wywołuje charakterystyczne zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej. Widoczny jest błyszczący język, gładki, koloru krwistoczerwonego.

Często w tym przypadku pada określenie „malinowy język u dziecka”. Romboidalne zapalenie środkowej części języka przyjmuje postać gładkiej plamy na języku, koloru żywoczerwonego. Nie powoduje dolegliwości bólowych.

Czerwone plamy na języku z białą obwódką – dlaczego powstają?

Język geograficzny u dziecka jest nazywany również łagodnym wędrującym zapaleniem języka. Zmiany wyglądają jak wyżarte plamy na języku, są pozbawione brodawek nitkowatych, nie przysparzają dolegliwości bólowych. Charakterystyczną cechą jest przemieszczanie się, zanikanie i nawracanie plam. Przyczyna powstawania języka geograficznego nie została dokładnie poznana, prawdopodobnie wpływ na nie ma stres emocjonalny, niedobory pokarmowe (niedożywienie) oraz skłonności genetyczne.

Tego typu plamy na języku u dzieci i dorosłych nie wymagają leczenia, o ile mają bezobjawowy przebieg. Pamiętajmy, że tego typu zmiany, pomimo braku konieczności leczenia, zawsze trzeba regularnie konsultować ze stomatologiem lub dermatologiem.

Białe plamy na języku dziecka – co to znaczy?

Plamy na języku u dziecka otoczone białą obwódką, to najczęściej afty. Pojawiają się nawet u niemowlaków i u noworodków. Często są nazywane pleśniawkami. Przyjmują postać nadżerki błony śluzowej pokrytej białym, włóknikowatym nalotem i otoczonej czerwonym rąbkiem zapalnym.

Tego typu plamy na języku u dorosłych i u dzieci goją się od 7 do 14 dni, bez pozostawienia blizny. Jeśli afty u dziecka występują sporadycznie, nie ma powodu do zmartwień, lecz jeśli pojawiają się częściej niż kilka razy w miesiącu, warto przeprowadzić diagnostykę w kierunku celiakii.

Grzybica jamy ustnej charakteryzuje się grubym, kożuchowatym, białym nalotem, który po starciu pozostawia czerwone kropki na języku.

Innym objawem są czerwone plamy na podniebieniu u dziecka. Zmiany są zazwyczaj bolesne, dają nieprzyjemne uczucie pieczenia. Leukoplakia ma postać naprzemiennie ułożonych białych i czerwonych plam na języku, zazwyczaj zlokalizowanych na jego bocznym brzegu. Tego typu zmiany koniecznie musi obejrzeć lekarz, gdyż mają tendencję do transformacji nowotworowej.

Przeczytaj też: Co oznacza obłożony język u dziecka?

Brązowe i czarne plamy na języku u dziecka

Brązowe plamy na języku u dziecka to najprawdopodobniej język włochaty. Powstaje on na skutek nieprawidłowego rogowacenia brodawek nitkowatych, które stają się wydłużone i ulegają przebarwieniu. Brodawki mogą mieć kolor biały, kremowy, brązowy i czarny, swoim wyglądem przypominają włosy. Ciemne plamy na języku nie są bolesne. Zazwyczaj poprawa higieny jamy ustnej i energiczne szczotkowanie języka prowadzi do wyleczenia.

Czarna kropka na języku może nasuwać podejrzenie czerniaka, choć najczęstszą lokalizacją tego nowotworu w jamie ustnej są wyrostki zębodołowe i podniebienie. Początkowo czerniak może mieć postać pojedynczej zmiany, jednak jego szybki i agresywny wzrost postępuje we wszystkich kierunkach. Nowotwór ten jest bardzo niebezpieczny, dlatego ważne jest szybkie wykrycie zmian i konsultacja u specjalisty.

Niebieskie zmiany i plamy na języku u dziecka

Wielu rodziców jest zaniepokojonych niebieskimi plamami na języku u dziecka. Zazwyczaj to po prostu przebarwienia po sztucznych barwnikach dodawanych do żywności. Najczęściej takie substancje znajdziemy w kolorowych lodach wodnych, lizakach i napojach. Naturalne barwniki znajdziemy jagodach i soku z aronii. Takie substancje koloryzujące mogą wywołać nawet czarne, zielone i czerwone plamki na podniebieniu i języku. W takim przypadku nie ma powodu do niepokoju, jednak należy zwrócić szczególną uwagę na to, co jedzą nasze dzieci.

Jeśli niebieski lub siny kolor języka utrzymuje się przez dłuższy czas, a dzieci nie spożywały pokarmów, które mogły przebarwić śluzówkę, warto skonsultować się z lekarzem dentystą lub pediatrą, ponieważ niebieskie zmiany na języku u dziecka mogą wskazywać niekiedy na choroby jelit czy wątroby.

Bibliografia

 
  1. „Choroby błony śluzowej jamy ustnej” – Renata Górska
  2. „Choroby bony śluzowej jamy ustnej i przyzębia” – Zbigniew Jańczuk
  3. „Fizjologia i patologia błony śluzowej” – Zofia Knychalska-Karwan
Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Dorota Stachowiak

Lekarz dentysta

Stomatolog, ukończyła Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinowskiego w Poznaniu. Uczestniczka wielu kursów i kongresów z zakresu stomatologii.  

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Afty – co na afty u dziecka?

 

Grzybica jamy ustnej u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie

 

Co na suchy kaszel u dziecka? Jak złagodzić suchy, męczący kaszel?

 

Pleśniawki u niemowląt – przyczyny, objawy i leczenie pleśniawek u dzieci

 

Afty u dziecka – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie i domowe sposoby

 

Zapalenie jamy ustnej u dziecka – opryszczkowe, aftowe, grzybicze – objawy, leczenie, sposoby

 

Krostki na języku u dziecka – przyczyny i leczenie grudek, plam i innych zmian

 

Czerniak u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie rokowania