Co na drugie śniadnie zamiast kanapki

Ocena: 3.55/5 Głosów: 6
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Propozycje dla dzieci do szkoły i dla mamy do pracy.

"Co dać dziecku na drugie śniadanie? "- Gorsze od tego pytania może być tylko "Co zrobić na obiad?" ;) Fot. Shutterstock.com
"Co dać dziecku na drugie śniadanie? "- Gorsze od tego pytania może być tylko "Co zrobić na obiad?" ;)

Przedstawiamy produkty i potrawy na drugie śniadanie do szkoły. Niektóre mogą z powodzeniem zastąpić kanapkę, inne będą dla niej świetnym towarzystwem.

 

Placki i placuszki

Naleśniki i meksykańskie tortille (placki kukurydziane lub pszenne).

I jedne, i drugie nadają się do jedzenia na zimno, więc można dać je dziecku na drugie śniadanie. Naleśniki wydają się być trochę lepszą opcją, bo robi się je szybciej niż tortille, a poza tym większość dzieciaków je zna i lubi. Tortille są bardziej pracochłonne więc warto rozważyć kupno gotowych placków.

Przygotowując naleśniki pamiętaj o kilku zasadach:

  1. smaż bez tłuszczu (na przykład na patelni ceramicznej) - są zdrowsze i nie zostawiają na rękach tłustych śladów;
  2. wybierz nadzienie, które lubi twoje dziecko. Możliwości masz wiele: zaczynając od serków (wybieraj niesłodzone), przez owoce, warzywa, pasty, dżem (najlepiej domowej roboty z małą ilością cukru), na wędlinie skończywszy. Na pewno uda ci się znaleźć przynajmniej jedną rzecz, którą twój kilkulatek zje z apetytem. Tylko nie daj się namówić na słodkie kremy;
  3. nie wkładaj zbyt dużo dodatków i nie smaruj placków zbyt grubo żeby składniki nie wypadły lub nie wyciekły. W utrzymaniu składników na miejscu pomoże cienka baza z pasty lub serka.
  4. zwijaj ciasno i krój na małe kawałki. Dziecku będzie łatwiej je jeść.

 

Placuszki

Jeśli twoje dziecko nie chce brać do szkoły naleśników i tortilli "bo z tym za dużo kłopotów" usmaż mu placuszki. Im mniejsze będą, tym lepsze.

 

 placki z cukinii

Fot. Shutterstock

Dobrym wyborem będą np.:

  1. placki owsiane,
  2. placki warzywne (z cukinii, ziemniaków, selera),
  3. amerykańskie pancakes,
  4. racuchy z jabłkami.

Ruloniki

Można je stworzyć prawie ze wszystkiego co da się pokroić w paski np. z wędliny, żółtego sera, łososia lub ogórka. Przepis jest bardzo prosty: kładziemy jeden plaster na drugim, tniemy na wąskie paski (ok. 2 cm) i ciasno zawijamy. Potem trzeba ustawić ruloniki pionowo w pudełku śniadaniowym, żeby wyglądały bardziej zachęcająco. Można też zwinąć tylko jeden plaster, ale wtedy trzeba go czymś posmarować np. szynkę -serkiem twarogowym, a ser żółty - pastą rybną. Ruloniki nie mogą być ani zbyt duże, ani za bardzo przeładowane. Robi się je błyskawicznie a dzieci chętnie je jedzą. Największym wyzwaniem jest tak je zabezpieczyć i ustawić w pudełku, żeby się nie przewróciły i nie rozpadły.

Czytaj dalej na następnej stronie: co na drugie śniadanie zamiast kanapki?

Tematy: dieta dziecka, zdrowe odżywianie, zdrowe przekąski, drugie śniadanie, dieta ucznia

Komentarze