On nie chce seksu po porodzie

Ocena: 2.86/5 Głosów: 6
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Od kiedy urodziłaś dziecko, partner unika wspólnego łoża? Widzi w tobie tylko matkę, a nie kochankę? Mamy na to sposób.

Wiele par ma problem z seksem po porodzie. Na szczęście zwykle są one przejściowe. Fot. Shutterstock
Wiele par ma problem z seksem po porodzie. Na szczęście zwykle są one przejściowe.

 

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że nie jesteś jedyną mamą, która ma ten problem. W wielu związkach wszystko jest w erotycznym porządku dopóty, dopóki nie pojawi się dziecko. Bywa nawet, że sama wiadomość o ciąży lub uwypuklający się brzuch źle wpływają na atmosferę w sypialni. Kobieta czuje, że partner nadal ją kocha, bo troszczy się o nią, przytula, całuje i zasypia, czule ją obejmując. Tyle, że nie patrzy już na nią jak na kobietę. Jego pocałunki są pełne ciepła, ale nie gorące. Jego dotyk jest czuły, lecz bez pożądania. Tak, jakby "zaczynając się" jako matka, "skończyła się" jako kobieta.

Większość mam początkowo nawet nie zauważa tej zmiany. Są zaaferowane nową rolą i zmęczone opieką nad noworodkiem. Jednak kiedy mija trochę czasu od porodu, zaczynają się niepokoić. Tęsknią za seksem i obawiają się, że brak współżycia może osłabić więź z partnerem. Jesteś w podobnej sytuacji?

Zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje i jak możesz przeciwdziałać tym alarmującym zmianom? Czytaj dalej!

Nie chcę, żeby cię bolało

Jednym z najczęstszych powodów, dla których świeżo upieczony ojciec unika współżycia po porodzie jest obawa, że skrzywdzi partnerkę. Zwłaszcza jeśli kobieta nie raz skarżyła się, że krocze ją boli czy ciągnie. Pęknięte lub nacięte krocze często przecież powoduje spory dyskomfort. Wiele kobiet obawia się więc powrotu do współżycia nawet wtedy, kiedy wszystko już jest zagojone. Ich lęk przed bólem sprawia, że zamiast rozkosznej wilgoci i podniecenia jest suchość i niechęć. Jeśli masz empatycznego mężczyznę, to on też może odczuwać podobny niepokój. "Co to za facet, który sprawia partnerce ból, zamiast dać jej ekstazę?" - myśli i odwleka moment powrotu do współżycia. Tym bardziej, jeśli już próbowaliście się kochać, ale musieliście porzucić ten pomysł, bo jednak bolało. Co robić jeśli ty uważasz, że jesteś już gotowa, a on wciąż się waha?

  1. Idź do lekarza, poproś o badanie i opinię, czy już możesz wrócić do współżycia. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, zapytaj, czy może napisać ci to na kartce.
  2. W domu przeprowadź "próbę generalną". Wsuń palce do pochwy i sprawdź, czy nie czujesz bólu lub dyskomfortu. W ten sposób zmniejszysz ryzyko erotycznego fiaska. To ważne zwłaszcza jeśli niedawno już jedno zaliczyliście.
  3. Jeśli nic cię nie boli i czujesz apetyt na seks, postaw koło łóżka tubkę lubrykantu (koniecznie bez barwników i środków zapachowych) i wymrucz partnerowi wieczorem do ucha "kochanie, byłam u lekarza, obejrzał mnie i powiedział, że jestem stworzona do seksu. Nie chciałbyś tego sprawdzić?". Jeśli ważna jest dla niego opinia autorytetu, łatwiej da się namówić. Powiedz mu także, że nawet, jeśli na początku będziesz czuć odrobinę dyskomfortu, lubrykant sprawę załatwi. Te słowa sprawią, że mężczyzna poczuje się pewniej.
  4. Zaproponuj, byście na początku kochali się w pozycjach, w których ryzyko ewentualnego uszczerbku jest prawie niemożliwe czyli np. w pozycji misjonarskiej lub na łyżeczkę. To jeszcze bardziej utwierdzi go w przekonaniu, że będziesz bezpieczna.

Posłuchaj, co ginekolog mówi na temat seksu po porodzie.

 

Nie gniewaj się, ale nic nie czuję

Nie ma co udawać, że poród nie zmienia ciała kobiety: dziecko, torując sobie drogę na świat, zostawia ślad. Może nim być pęknięte krocze, rozszerzenie kanału rodnego czy rozciągnięte mięśnie (do takich zmian nie dochodzi tylko przy porodzie przez cesarskie cięcie). W takiej sytuacji doznania mężczyzny podczas stosunku mogą być gorsze. Zwłaszcza, jeśli sam przez naturę zbyt hojnie obdarzony nie jest. A skoro doznań brak, to i do seksu się nie garnie. Tym bardziej, że masturbacja szybciej daje upragnione efekty. Bywa też tak, że jeśli przez większość ciąży, kobieta nie może uprawiać seksu, jej partner przyzwyczaja się radzić sobie na własną rękę.

Czytaj dalej na następnej stronie: On nie chce seksu po porodzie.

Tematy: seks, seks po porodzie, problemy w związku, problemy z seksem

Komentarze