Asymetria u niemowlaka – przyczyny, objawy i leczenie

Ocena: 4.2/5 Głosów: 23
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Asymetria u niemowląt objawia się tendencją do układania w kształt litery C, przechylaniem głowy w jedną stronę, problemami z jedzeniem z jednej piersi, a także leżeniem na brzuszku. Asymetria ułożeniowa u noworodków i niemowląt w 2-3 miesiącu życia należy do fizjologii i jest skutkiem ułożenia dziecka w macicy. Z czasem powinna się wycofywać, a sprzyja temu odpowiednia codzienna pielęgnacja niemowlęcia.

Fotolia

Asymetria u niemowląt – przyczyny

U dzieci do ukończenia 3 miesiąca życia występuje fizjologiczna tendencja do asymetrii związana z ułożeniem dziecka w macicy w trakcie życia płodowego. W prawidłowych warunkach dziecko stopniowo nabywa zdolność do zachowania symetrii ciała. Przyczynami utrwalonej asymetrii są:

 • nieprawidłowa pielęgnacja i karmienie dziecka – układanie i noszenie dziecka w tej samej pozycji, z głową zwróconą w jednym kierunku, przystawianie dziecka tylko do jednej piersi;
 • zaburzenia napięcia mięśniowego;
 • wady wzroku lub słuchu prowadzące do tego, że dziecko odruchowo samo zwraca się częściej w jedną stronę;
 • kręcz szyi;
 • urazy okołoporodowe, np. uszkodzenie splotu barkowego, czy zwichnięcie stawu biodrowego (asymetria bioder);
 • choroby neurologiczne, w tym mózgowe porażenie dziecięce.

 

Asymetria u niemowląt – objawy

 

Dziecko z asymetrią przejawia następujące objawy:

 • w trakcie leżenia lub noszenia zwrócone jest ciągle w tę samą stronę;
 • leżąc na plecach układa się tak, że ciało przybiera kształt rogalika (litery C);
 • leżąc na brzuszku zwraca głowę w tę samą stronę;
 • niechętnie leży na brzuszku i nie potrafi symetrycznie podpierać się na przedramionach w tej pozycji;
 • ma trudności z jedzeniem z jednej piersi i preferuje jedną pierś;
 • ma spłaszczoną głowę z jednej strony (w przypadku asymetrii głowy u niemowlaka);
 • w trakcie zabawy częściej korzysta z jednej rączki, wkłada tylko jedną dłoń do buzi.

 

Asymetria – ćwiczenia z niemowlakiem

 

Podstawą rehabilitacji niemowlęcia z asymetrią jest właściwa pielęgnacja. Dziecko powinno być podnoszone, układane i noszone tak, aby ciało wykazywało symetrię, a główka naprzemiennie była zwrócona na jedną i drugą stronę.

Należy dbać o to, aby w trakcie noszenia, karmienia i przewijania odpowiednio podpierać ciało dziecka, by zachować symetrię osi ciała i nie zaburzać napięcia mięśniowego. Należy wypracować w sobie nawyk noszenia dziecka naprzemiennie na prawym i lewym przedramieniu.

Podczas karmienia piersią należy przystawiać dziecko do obu piersi, natomiast przy karmieniu butelką trzeba dbać o to, aby głowa była w osi ciała (zaleca się ograniczenie dziecku pola widzenia, aby nie rozglądało się na boki). W trakcie zabawy z dzieckiem należy mobilizować je do zwracania się i patrzenia naprzemiennie w obie strony oraz do turlania się naprzemiennie przez jedno i drugie ramię. Przy zabawie zaleca się umieszczanie zabawek ponad dzieckiem na wysokości pępka oraz pokazywanie ulubionych zabawek naprzemiennie z jednej i drugiej strony.

Na prawidłowe napięcie mięśniowe korzystny wpływ mają także domowe ćwiczenia z niemowlakiem w postaci zabawy, np. turlanie dziecka poprzez odpowiednią pracę miednicą (można to robić podczas przewijania i przebierania). Pozytywny wpływ na napięcie mięśniowe ma także układanie dziecka na brzuszku (powinno się to robić już od okresu noworodkowego).

 

Asymetria u niemowlaka – fizjoterapia

 

Jeżeli nie udaje się zniwelować asymetrii za pomocą pielęgnacji i ćwiczeń z noworodkiem czy niemowlęciem konieczna jest fizjoterapia. Najpopularniejszymi metodami fizjoterapii są: NDT – Bobath oraz metoda Vojty. Przed rozpoczęciem pracy z rehabilitantem dziecko powinno zostać zbadane przez neurologa, który zadecyduje o ewentualnym poszerzeniu diagnostyki o badania dodatkowe, np. o USG przezciemiączkowe.

Właściwa pielęgnacja dziecka i odpowiednio wcześnie wdrożona i systematyczna rehabilitacja jest gwarancją uzyskania pełnego sukcesu terapeutycznego, czyli szybkiego wycofania się asymetrii. Jeżeli dojdzie do zbagatelizowania problemu, dziecko może mieć problemy z napięciem mięśni i rozwojem motorycznym, mogą pojawiać się przykurcze i spłaszczenie główki po jednej stronie (asymetria główki).

Tematy: asymetria ułożeniowa, asymetria u niemowląt, ćwiczenia z niemowlakiem

Komentarze