Kiedy dziecko przesypia całą noc?

Ocena: 2.37/5 Głosów: 4
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Porządnie się wyspać – marzy o tym niejeden rodzic, a w szczególności mamy, które karmią nocą. Rodzice nie mogą się doczekać, kiedy ich pociecha zacznie przesypiać całą noc. Czy ten czas w ogóle nastąpi?

Przesypianie przez dziecko całej nocy to marzenie wielu rodziców
Przesypianie przez dziecko całej nocy to marzenie wielu rodziców

Z pewnością - okres ten jednak nadchodzi różnie, u jednych dzieci szybciej, u drugich wolniej. Najczęściej całą noc przesypiają dzieci dwuletnie. Choć oczywiście zdarzają się szczęśliwi rodzice, których pociechy w niedługi czas po urodzeniu potrafią przespać nawet 8h. Nie zawsze można coś zrobić, żeby dziecko dobrze spało, ale warto próbować. Na początku dobrze jest wiedzieć, dlaczego dziecko budzi się w nocy.

Karmienie w nocy

Na początku prawie każde dziecko budzi się na karmienie w nocy. Z czasem jednak karmienia nocne przestają być potrzebne. Można to poznać po tym, że dziecko budzi się, chwilę possie pierś i zaraz zasypia, bez opróżnienia piersi. Żeby jeszcze lepiej to sprawdzić, można co jakiś czas robić eksperyment. Przed planowanym karmieniem, zanim dziecko się obudzi (np. na godzinę przed) daj dziecku pierś przez sen. Jeżeli dziecko i tak obudzi się po godzinie, oznacza to, że dziecko budzi się na karmienie z przyzwyczajenia, a nie z głodu. Jeżeli zaś pośpi dłużej i obudzi się odpowiednio później, oznacza to, że faktycznie potrzebuje jeszcze karmienia w nocy.

Zwykle można zacząć od zmniejszenia ilości karmień nocnych, aż w końcu całkowicie je wyeliminować, kiedy dziecko z nich zrezygnuje.

Odzwyczajać dziecko od karmienia nocnego (jeżeli mamy pewność, że dziecko go nie potrzebuje), można za pomocą smoczka, ewentualnie butelki z wodą, którą podajemy zamiast karmienia. Jeżeli będziemy odzwyczajać małe dziecko, jest duża szansa, że cały proces potrwa nie dłużej niż 3 noce.

Czytaj też: 5 pytań o sen noworodka

 

Ząbkowanie

Bolesne i trudne wyrzynanie się ząbków niewątpliwie utrudnia spanie. Jeżeli twoje dziecko wyjątkowo źle znosi ząbkowanie, możesz mu na noc podać lek przeciwbólowy (ibuprofen lub paracetamol). Kiedy dziecko się przebudzi, dobrze jest mu posmarować dziąsła żelem i w ten sposób ułatwić zaśnięcie. Niestety dużo więcej, poza przeczekaniem tego trudnego okresu, nie da się zrobić.

Jak domowymi sposobami łagodzić dolegliwości związane z ząbkowaniem? Mówi stomatolog:

Czytaj też: Sposoby łagodzenia ząbkowania

 

Wyciszenie i spokój

Dziecko może znacznie gorzej spać, jeżeli w ciągu dnia przydarzy się coś stresującego, coś, co je zdenerwowało. Staraj się z miarę możliwości oszczędzić dziecku stresów, szczególnie przed snem. Dobrze jest wyciszyć dziecko wieczorem, przed snem poczytać bajkę, pośpiewać kołysankę, pozwolić spokojnie zasnąć. Spokój i miła atmosfera w domu na pewno polepszą jakość snu dziecka.

 

Rozwój ruchowy

Kiedy dziecko nauczy się już wstawać, wcale nie znaczy to, że umie z powrotem się położyć. Jakkolwiek dziwne może ci się to wydawać, dzieci czasem nie wiedzą co zrobić, żeby przejść z powrotem do pozycji leżącej. Jedyna metoda, to z powrotem je położyć, aż do skutku. Oczywiście ten okres nie trwa wiecznie, jest raczej krótki, ale może utrudniać zarówno spanie jak i zasypianie dziecka.

 

Za ciepło, za zimno

Może też być tak, że dziecku przeszkadza temperatura. Być może jest za mocno opatulone, lub, odwrotnie - jest mu zbyt chłodno. Pamiętaj, że jeżeli dziecko mocno się rozkopuje w nocy, może to być oznaką tego, że jest mu zwyczajnie za gorąco. Nie musisz co chwilę przykrywać dziecka, chwila leżenia bez kołdry mu nie zaszkodzi. Jeżeli jednak obawiasz się, że dziecku będzie zbyt zimno, załóż mu na noc skarpetki i cieplejszą piżamkę. Nie przesadzaj jednak - jeżeli dziecku będzie gorąco, spoci się i odkryje, a wtedy rzeczywiście może się zaziębić.

Może też się zdarzyć, że dziecko przebudza się w nocy bez wyraźnego powodu. Więcej nawet - może się zdarzyć, że maluch już ładnie spał w nocy, a nagle z wiekiem zaczął się przebudzać. Jest to normalne i niestety niewiele można na to poradzić. Jedyna pociecha w tym, że z czasem to mija i dziecko zaczyna spać spokojnie. Co prawda na początku niewyspanie daje się rodzicom mocno we znaki, ale z czasem ich organizm też przyzwyczaja się do przerw w nocy, szczególnie, jeśli są to przerwy krótkotrwałe.

Jeżeli słaniasz się z niewyspania, postaraj się choć na jedną noc wysłać malucha np. do babci, pospać w innym pokoju. I uwierz, że ten okres niewyspania nie trwa wiecznie. W końcu i twoje dziecko zacznie przesypiać całą noc.

Czytaj też: Co zakłóca sen niemowlaka

Tematy: sen, karmienie nocne, rozwój

Komentarze