Dzieci rok po roku – wady i zalety

Dwa maluchy z bardzo niewielką różnicą wieku to wyzwanie, na które wiele mam decyduje się świadomie. Inne po prostu zostają postawione przed faktem dokonanym, gdy kolejna ciążą jest niespodzianką. Czy warto planować takie macierzyństwo? Jakie ma ono wady i walory? Okazuje się, że wiele okoliczności przemawia za takim rozwiązaniem, jednakże dzieci rok po roku to także wyrzeczenia i poświęcenia. Warto spojrzeć na tę sprawę subiektywnie.

Jakie są zalety posiadania dzieci rok po roku?

Dzieci będą szybciej odchowane i szybciej można ponownie planować powrót do aktywności zawodowej

Dla wielu mam jest to czynnik decydujący. Jeżeli już planują więcej niż jedno dziecko, chcą, by okres „pieluchowy” i ten przed możliwością posłania dziecka do przedszkola był maksymalnie skondensowany. Każda dłuższa przerwa pomiędzy ciążami wydłuża czas powrotu do pracy. Niekiedy może także chodzić po prostu o to, by pod odchowaniu dwóch maluchów mieć więcej czasu dla siebie i dal swojego związku czy pasji.

Drugi maluch „odziedziczy” po swoim rodzeństwie ubranka oraz akcesoria

To również przemawia za decyzją o dzieciach rok po roku. Jest to rozwiązanie zarówno praktyczne, jak i ekonomiczne. Wyprawkę kupuje się tylko raz i wszystkie rzeczy można użyć ponownie, co jest bardzo zgodne z uchem „zero waste”, ale także po prostu pozwala zaoszczędzić pieniądze. Jeżeli rodzice planują kolejnego malucha zaraz po starszaku, dobrze jest postawić na ubranka dla noworodków typu unisex.

Przeczytaj też: Karmienie piersią a powrót do pracy

Mama, która przechodzi dwie ciąże w krótkim czasie, może korzystać ze swojego doświadczenia

To także duża zaleta macierzyństwa rok po roku. Kobieta, która niedawno przechodziła poród, kolki, ząbkowanie, choroby wieku niemowlęcego, jest niejako na bieżąco przy kolejnym dziecku. Pamięta również jest prawidłowo przystawiać malucha do piersi czy kąpać go.

Im mniejsza różnica wieku między dziećmi, tym silniejsza więź

Oczywiście nie znaczy to, że dzieci, które dzieli większa różnica wieku nie mogą mieć ze sobą silnej więzi, jednakże w przypadku dzieci rok po roku mają one większą szansę zżyć się ze sobą, ponieważ są na podobnych etapach rozwojowych. Wiele mam także obserwuje zjawisko „opieki” starszaka nad maluszkiem, które także sprzyja szczególnemu porozumieniu w dalszych latach. Maluchy w podobnym wieku także uczą się od siebie, co wspomaga ich rozwój.

Sprawdź też: Jak zbijać gorączkę u dzieci?

Dlaczego warto dobrze przemyśleć decyzję o dzieciach rok po roku?

Ponieważ wiąże się to także z wieloma niedogodnościami. Przede wszystkim przed podjęciem takiej decyzji należy się skonsultować ze swoim lekarzem, czy w jego ocenie będzie to dobry pomysł. Jeżeli poprzednia ciąża szczególnie mocno nadwyrężyła organizm, każdy miesiąc zwłoki z kolejną ciążą będzie na korzyść. Nawet jeżeli poprzednia ciąża przebiegała książkowo to należy pamiętać o kilku kwestiach.

Kolejna ciąża mocno obciąża organizm, który nie zdążył się zregenerować

Jeżeli planowane są dzieci rok po roku, przyszła mama powinna mieć pewność, że będzie miała wsparcie i pomoc bliskich w codziennych obowiązkach. Może się także okazać, że kolejna ciąża będzie zagrożona i mama nie będzie mogła nosić starszaka oraz opiekować nim, kiedy będzie się źle czuła.

Pierwsze dwa lata z maluchami to czas ogromnego zmęczenia i wysiłku

Młoda mama przez wiele miesięcy nie będzie mogła się wyspać, zaś opieka nad dwójką dzieci w podobnym wieku może być wyczerpująca. Idealnie jeżeli kobieta może się dzielić obowiązkami związanymi z dziećmi pół na pół z mężem. W tym czasie należy się liczyć z brakiem czasu dla siebie i związku, co może negatywnie wpływać na partnerstwo.

Sprawdź też: Jak odstawić dziecko od piersi? Sposoby

Starszak może bardzo przeżyć pojawienie się młodszego rodzeństwa

Oczywiście zazdrość i utrata poczucia bezpieczeństwa może pojawić się na każdym etapie życia dziecka, kiedy pojawia się młodsze rodzeństwo, ale niemowlę praktycznie jeszcze „zrośnięte” z mamą, może bardzo silnie odczuć ciążę i pojawienie się noworodka. Jest tak szczególnie wtedy, kiedy mama musi nagle odstawić go od piersi z powodu ciąży zagrożonej czy też podzielić uwagę między dwoje dzieci.

Decyzja o tym, czy dzieci rok po roku to dobry pomysł, powinna być dobrze przemyślana, ponieważ jak widać ma zarówno wiele zalet, ale także przynosi wiele wyzwań.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
3.7

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Przepisy na Wigilię dla karmiącej mamy

 

Kleik ryżowy – od kiedy, jak zrobić, przepisy

 

Wspólne obiady dla dorosłych i dla dzieci

 

Odciąganie pokarmu

 

Alkohol a karmienie piersią – czy i ile można wypić?

 

Mięso w diecie niemowlaka

 

Zupy warzywne dla dziecka – jakie i kiedy?

 

Chrupki kukurydziane – wartości odżywcze, czy są zdrowe, ile chrupek dziennie może zjeść dziecko?