Włosy po porodzie – jak je wzmocnić i pielęgnować?

W czasie ciąży kondycja włosów u wielu kobiet znacząco się poprawia – stają się mocne, gęste i lśniące. Po porodzie może się to zmienić – u wielu kobiet włosy zaczynają wypadać, często w bardzo dużych ilościach. Ich stan nie jest też tak dobry jak w czasie ciąży. Czym jest to spowodowane? Jak zadbać o włosy, by wróciły do wyglądu sprzed ciąży? Przedstawiamy kompleksowy poradnik.

Dlaczego kondycja włosów po ciąży się zmienia?

Kondycja włosów może zmienić się po ciąży, a winne temu są hormony. W czasie ciąży rośnie poziom estrogenów, które powodują przedłużenie fazy anagenu, czyli wzrostu włosów. Tuż po porodzie stężenie estrogenów spada. Mieszki włosowe gwałtownie przechodzą w fazę spoczynku (telogenu), określaną także fazą wypadania włosa. Skutkiem naturalnych zmian hormonalnych jest więc wypadanie włosów i ogólne pogorszenie ich kondycji.

Nie jest to jednak powód do nadmiernych obaw. Regulowanie gospodarki hormonalnej po porodzie i w czasie laktacji to normalny proces, w trakcie którego organizm wraca do stanu sprzed ciąży.

Łysienie poporodowe – dolegliwość, która dotyczy 90% kobiet

Gwałtowne wypadanie włosów po porodzie nazywane jest „łysieniem poporodowym” i dotyczy nawet 90% świeżo upieczonych mam. Utrata włosów wydaje się być bardzo duża, bo:

  • tracisz te, które nie wypadły podczas ciąży,
  • tracisz te, które powinny wypaść właśnie teraz, zgodnie z naturalnym cyklem ich wzrostu.

Choć wydaje ci się, że za moment całkowicie wyłysiejesz – nie ma obaw, wszystko wróci do normy kilka miesięcy po porodzie. A do tego czasu na pewno nie grozi ci całkowity ani nawet bardzo widoczny ubytek włosów.

Jeśli jednak zauważysz, że przez długi czas (dłuższy niż 9-12 miesięcy po porodzie) włosy wciąż intensywnie wypadają – umów się na konsultację do specjalisty. Lekarz wykluczy poważne przyczyny wypadania włosów, takie jak anemia czy choroby tarczycy.

Jak zadbać o włosy po porodzie – pielęgnacja

W poprawie kondycji twoich włosów po urodzeniu maluszka z pewnością pomoże właściwa pielęgnacja.

Choć wypadanie włosów po ciąży jest całkowicie normalne i mija, nie warto czekać kilku miesięcy z rozpoczęciem kompleksowej pielęgnacji. Zmiana szamponu na wzmacniający, dobranie odżywki, maski i serum na końcówki, to pierwsze kroki, które można podjąć „na już”, by stopniowo poprawiać stan włosów. Taka kilkuetapowa pielęgnacja właściwie dobranymi kosmetykami potrafi naprawdę pomóc – nie przyspieszy wyregulowania hormonów, ale wygładzi, nawilży i odżywi włosy, co sprawi, że poczujesz się z nimi dobrze – doradza przedstawicielka marki Resibo, specjalizującej się w produkcji naturalnych kosmetyków do włosów i ciała.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów po porodzie?

  • Zamień delikatny szampon, którego używałaś w ciąży na produkt o działaniu wzmacniającym.
  • Po każdym myciu stosuj odżywkę – najlepiej również wzmacniającą. Dzięki niej włosy będą łatwiejsze do rozczesywania, bardziej miękkie i gładsze.
  • Raz w tygodniu połóż na włosy maskę – jeśli masz czas, nałóż czepek, owiń głowę ręcznikiem i potrzymaj kosmetyk jakieś 30 minut.
  • Jako wykończenie pielęgnacji, na końce albo na całe włosy, nakładaj serum wygładzające do włosów , które je wygładzi i zapobiegnie kolejnym uszkodzeniom.
  • Wprowadź do swojej rutyny masaż głowy – możesz wykonać go palcami albo masażerem. Dzięki temu pobudzisz krążenie, a kosmetyki będą miały szansę wniknąć w głąb skóry.
  • Unikaj stylizowania włosów prostownicą czy gorącym powietrzem z suszarki. To dodatkowo je obciąża i osłabia. Jeśli to możliwe, zrezygnuj także na jakiś czas z farbowania i rozjaśniania włosów.
  • Jeśli nie karmisz piersią, możesz umówić się na zabiegi poprawiające kondycję włosów. Należą do nich na przykład mezoterapia i laseroterapia.

Pamiętaj o regularności w pielęgnacji. Choć przy maluchu nie zawsze jest to łatwe, postaraj się użyć odżywki i serum po każdym myciu włosów. Z pewnością zobaczysz i poczujesz różnicę w ich kondycji.

Jak zadbać o włosy po porodzie – suplementy i dieta

Wzmacnianie włosów od zewnątrz niestety nie zda się na wiele, jeśli nie zadbasz o nie również od wewnątrz. Wiele młodych, zabieganych mam zapomina, jak ważna jest prawidłowa, zbilansowana dieta. Wpływa ona nie tylko na kondycję skóry i ogólne dobre samopoczucie, ale również na stan włosów. Co powinnaś wprowadzić do swojej diety, by wzmacniać włosy?

  • Posiłki bogate w białko i zdrowe tłuszcze.
  • Pełnoziarniste produkty, bogate w biotynę, kwas pantotenowy i kwas foliowy.
  • Produkty bogate w cynk: kaszę gryczaną, ryby, pestki dyni.
  • Produkty bogate w witaminy A, C i E: owoce i warzywa, a także oleje.

Twoja dieta powinna być zróżnicowana, pełna świeżych warzyw i owoców, z jak najmniejszą ilością przetworzonego jedzenia i słodyczy.

Po konsultacji z lekarzem możesz wprowadzić również suplementację. Najczęściej mamom zaleca się uzupełnienie niedoborów żelaza, witaminy B12, a także selenu, cynku i miedzi. Zanim jednak kupisz w aptece gotowy suplement do włosów, zasięgnij porady lekarskiej, gdyż wiele składników przenika do pokarmu i może zaszkodzić dziecku.

Artykuł zewnętrzny

Opublikowano: ; aktualizacja: 31.01.2023

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Rozstęp mięśni brzucha

 

Jak usunąć malinkę?

 

Wypadanie włosów po ciąży – jak sobie pomóc?

 

Plastyka brzucha po porodzie – czy to jest bezpieczne?

 

Czym najlepiej oczyszczać skórę twarzy?

 

Błyszczyki do ust – działanie, rodzaje, jak zrobić własnoręcznie?

 

Idealna cera po ciąży: jak zadbać o skórę twarzy?

 

Rozstępy na piersiach – jak się ich pozbyć? Zabiegi i domowe sposoby