Kiedy dziecko zaczyna przesypiać noce? Jak nauczyć dziecko przesypiać noce?

Powiedzenie „spać jak niemowlę” u wielu rodziców malutkich dzieci wywołuje kpiący uśmiech. Większość z nich marzy o tym, by maluch położony wieczorem obudził się dopiero rano, pozwalając tym samym na porządną regenerację. Niestety, wyniki badań wskazują, że na ten moment trzeba dość długo czekać. Przeczytaj, kiedy dziecko zaczyna przesypiać noce i jak mu w tym pomóc.

Zapotrzebowanie dziecka na sen – ile śpi noworodek, a ile starsze niemowlę?

Noworodek, czyli dziecko do 4. tygodnia życia, przesypia od 16 do 22 godzin na dobę. W tym okresie nie ma co liczyć na przesypianie nocy – dziecko ma swój własny rytm, który opiera się głównie na sygnałach wysyłanych przez żołądek.

Dwu- i trzymiesięczny bobas śpi już około 16 godzin na dobę, 6-miesięczny – od 14 do 16 godzin, roczniak potrzebuje już około 13 godzin takiego wypoczynku. Mogłoby się wydawać, że w świetle tak dużego zapotrzebowania dziecko szybko powinno nauczyć się przesypiać całe noce, ale niestety – często jest inaczej.

Przeczytaj też: Jak podawać dziecku witaminę D?

Kiedy dziecko przesypia całą noc?

Młodzi rodzice bardzo często muszą mierzyć się z niecierpliwymi pytaniami, czy ich dziecko „w końcu zaczęło przesypiać noce?”. Może to zasiać w nich niepokój – czy maluch na pewno dobrze się rozwija, skoro w wieku kilku miesięcy albo nawet roku wciąż miewa nocne pobudki?

Ukojenie dla zszarganych nerwów przynoszą wyniki badań naukowych – między innymi te, które w 2018 roku ukazały się w prestiżowym magazynie „Pediatrics”. Naukowcy postanowili sprawdzić, jaki procent niemowląt i rocznych dzieci rzeczywiście przesypia noce. Za „przespaną noc” uznano 6 lub 8 godzin nieprzerwanego snu, a „pod lupę” wzięto 400 bobasów.

Okazało się, że 38% sześciomiesięcznych niemowląt nie przesypiało ciągiem 6 godzin, a aż 57% nie spało pełnych 8 godzin. W przypadku roczniaków – od których zazwyczaj „wymaga się” już przesypiania całych nocy, liczby te wynosiły odpowiednio 28% oraz 43%.

Przeczytaj też: Jak spać w ciąży? Najlepsza pozycja

Trudności z przesypianiem nocy u niemowląt potwierdzają również nowsze badania, których wyniki zostały opublikowane w lutym 2020 roku. Wynika z nich, że problemy z nocnym snem są u małych dzieci powszechne. Jednocześnie autorzy uspokajają, że u większości maluchów problem samoczynnie znika w okolicach 2. roku życia.

Podsumowując: rodzice, którzy „częstowani” są historiami o świetnie śpiących dzieciach znajomych, śmiało mogą spojrzeć na nie z przymrużeniem oka. Problemy z przesypianiem nocy u niemowląt są bardzo częste i zupełnie naturalne.

Zobacz też: Jakie krzesełko do karmienia wybrać?

Przesypianie nocy a karmienie piersią. Kiedy niemowlę przesypia całą noc?

Istnieje pogląd, który głosi, że dziecku łatwiej jest przespać noc, jeśli jest karmione mlekiem modyfikowanym. Rzeczywiście, wyniki pierwszych z opisywanych badań wskazują, że w grupach nieprzesypiających 6 lub 8 godzin w nocy większość stanowią maluchy karmione piersią. Czy zatem przejście na mleko modyfikowane może zakończyć etap nocnych pobudek? Niestety, niekoniecznie – w grupie maluchów, które często się budziły, sporo było również niemowląt karmionych sztucznie. Innymi słowy: szkoda byłoby rezygnować z korzyści, jakie daje karmienie piersią, dla niepewnego efektu.

Dlaczego dziecko budzi się w nocy?

Dlaczego właściwie małe dzieci tak często budzą się w nocy? Trudno ocenić to ze 100% pewnością, jednak z dużym prawdopodobieństwem najczęściej chodzi o:

  • Głód

To on nie pozwala spokojnie przespać kilku godzin przede wszystkim najmłodszym dzieciom.

  • Inne okoliczności zasypiania i spania

Każdy człowiek – niezależnie od wieku, kilkakrotnie budzi się w ciągu nocy. Zazwyczaj pobudek tych nie rejestrujemy, a jedynie podświadomie upewniamy się, czy wszystko jest w porządku – czyli tak, jak w momencie zasypiania. Dziecko robi to samo. Jeśli więc zasypia w objęciach mamy, a następnie budzi się samotne w łóżeczku, to podniesie głośny alarm.

Sprawdź również: Jakie łóżeczko turystyczne kupić?

  • Nieodpowiednie warunki do spania

Najczęściej jest to wysoka temperatura otoczenia w połączeniu ze zbyt grubym ubrankiem. Odpowiednia temperatura do spania wynosi od 18 do 20 stopni Celsjusza. Jeśli w sypialni jest wyższa, a dziecko jest mocno opatulone, to prawdopodobnie w końcu obudzi się z płaczem – będzie mu zwyczajnie za gorąco.

Pamiętaj, że jeżeli dziecko mocno się rozkopuje w nocy, może to być oznaką tego, że jest mu zwyczajnie za gorąco. Nie musisz co chwilę przykrywać dziecka, chwila leżenia bez kołdry mu nie zaszkodzi. Jeżeli jednak obawiasz się, że dziecku będzie zbyt zimno, załóż mu na noc skarpetki i cieplejszą piżamkę. Nie przesadzaj jednak – jeżeli dziecku będzie gorąco, spoci się i odkryje, a wtedy rzeczywiście może się zaziębić.

To też może Cię zainteresować: Czy podawać dziecku laktoferynę na odporność?

  • Skok rozwojowy

Może też się zdarzyć, że dziecko przebudza się w nocy bez wyraźnego powodu. Więcej nawet – może się zdarzyć, że maluch już ładnie spał w nocy, a nagle z wiekiem zaczął się przebudzać. Jest to normalne i niestety niewiele można na to poradzić. Jedyna pociecha w tym, że z czasem to mija i dziecko zaczyna spać spokojnie. Co prawda, na początku niewyspanie daje się rodzicom mocno we znaki, ale z czasem ich organizm też przyzwyczaja się do przerw w nocy, szczególnie jeśli są to przerwy krótkotrwałe.

Jeżeli słaniasz się z niewyspania, postaraj się choć na jedną noc wysłać malucha np. do babci czy pospać w innym pokoju. I uwierz, że ten okres niewyspania nie trwa wiecznie. W końcu i twoje dziecko zacznie przesypiać całą noc.

Jak pomóc dziecku przespać noc?

Każde dziecko zaczyna w końcu przesypiać całe noce. Jeśli jednak nie chcesz bezczynnie czekać i pragniesz pomóc maluszkowi, to zastosuj się do następujących zasad:

  • Pomóż dziecku wykształcić naturalny rytm dobowy

W czasie drzemki niemowlęcia nie „uciszaj” całego domu, nie zaciemniaj również pokoju, w którym śpi maluch. Innymi słowy, nie staraj się stworzyć warunków podobnych do tych, jakie panują w nocy. Owszem, skróci to czas trwania drzemki, ale wydłuży sen nocny.

Czytaj też: Jaki prezent kupić młodej mamie?

  • Staraj się ograniczyć nocne porcje mleka

Jeśli np. 8-miesięczne niemowlę trzykrotnie budzi się w nocy na mleko, można spróbować już temu zaradzić. W celu ograniczenia nocnych karmień najlepiej jest dolewać do mleka coraz większe ilości wody, a w końcu podawać tylko ją.

Na początku prawie każde dziecko budzi się na karmienie w nocy. Z czasem jednak karmienia nocne przestają być potrzebne. Można to poznać po tym, że dziecko budzi się, chwilę possie pierś i zaraz zasypia, bez opróżnienia piersi. Żeby jeszcze lepiej to sprawdzić, można co jakiś czas robić eksperyment. Przed planowanym karmieniem, zanim dziecko się obudzi (np. na godzinę przed), daj dziecku pierś przez sen. Jeżeli dziecko i tak obudzi się po godzinie, oznacza to, że budzi się na karmienie z przyzwyczajenia, a nie z głodu. Jeżeli zaś pośpi dłużej i obudzi się odpowiednio później, oznacza to, że faktycznie potrzebuje jeszcze karmienia w nocy.

Zwykle można zacząć od zmniejszenia ilości karmień nocnych, aż w końcu całkowicie je wyeliminować, kiedy dziecko z nich zrezygnuje.

Odzwyczajać dziecko od karmienia nocnego (jeżeli mamy pewność, że dziecko go nie potrzebuje), można za pomocą smoczka, ewentualnie butelki z wodą, którą podajemy zamiast karmienia. Jeżeli będziemy odzwyczajać małe dziecko, jest duża szansa, że cały proces potrwa nie dłużej niż 3 noce.

  • Stwórz dziecku rytm dnia i zadbaj o wieczorne wyciszenie

Nie jest prawdą, że im bardziej zmęczone i przebodźcowane niemowlę, tym mocniej i na dłużej zaśnie. Aby zadbać o dobry sen, zapewnij dziecku stały plan dnia, a przez godzinę przed położeniem go do łóżka, postaraj się je wyciszyć – przygotuj kąpiel, wyłącz tv i zasłoń okna.

Dziecko może znacznie gorzej spać, jeżeli w ciągu dnia przydarzy się coś stresującego, coś, co je zdenerwowało. Staraj się z miarę możliwości oszczędzić dziecku stresów, szczególnie przed snem. Dobrze jest wyciszyć dziecko wieczorem, przed snem poczytać bajkę, pośpiewać kołysankę, pozwolić spokojnie zasnąć. Spokój i miła atmosfera w domu na pewno polepszą jakość snu dziecka.

Bibliografia

 
  1. Murkoff, „Pierwszy rok życia dziecka”, wyd. Rebis, 2020
  2. https://pediatrics.aappublications.org/content/142/6/e20174330
  3. https://www.sciencedaily.com/releases/2020/02/200205132259.htm
Opublikowano: ; aktualizacja: 18.03.2022

Oceń:
0.0

Karolina Wojtaś

Karolina Wojtaś

Psycholog

Karolina Wojtaś – psycholog, redaktor. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, interesuje się między innymi komunikacją interpersonalną oraz psychologią rodziny. Autorka dziesiątek artykułów ułatwiającym czytelnikom zrozumienie mechanizmów psychologii i wprowadzenie ich we własne życie.

Komentarze i opinie (0)

Przeczytaj również

Może zainteresuje cię

Bezdech u dziecka – jak wygląda, jakie ma przyczyny i jak pomóc dziecku?

 

Gorączka po szczepieniu – czy to normalne, kiedy zbijać i co podać?

 

Wysypka u dziecka – jaka choroba może być przyczyną wysypki na ciele dziecka?

 

Dyschezja – jak pomóc dziecku, jak odróżnić ją od kolki i kiedy mija?

 

Problemy z ciemiączkiem

 

Przebodźcowanie – przyczyny, objawy, jak zapobiec przestymulowaniu dziecka?

 

Toksyczne związki w zabawkach – jakie są?

 

Szczepionka na meningokoki