Pieluszki wielorazowe – czym są, które wybrać, jak używać, jak prać, opinie

Jakiś czas temu na rynek powróciły pieluchy wielorazowe i od razu zawładnęły sercami młodych mam. Czym są pieluszki wielorazowe? Czy warto je stosować?

Co to są pieluchy wielorazowe?

Pieluszki wielorazowe są to materiałowe pieluszki, w których wymienia się wkład chłonny, nadający się do prania. Składają się z dwóch części – wkładu i otulacza.

Pieluchy wielorazowe stworzone są z naturalnych materiałów, można je prać tak samo, jak zwykłe pranie i doskonale zastępują tony pieluszek jednorazowych.

Jak się używa pieluch wielorazowych?

Częstotliwość zmian pieluszek wielorazowych jest niewiele większa od jednorazówek. Jeśli otulacz pieluszki nie został zabrudzony, wymianie podlegają tylko wkłady chłonne. Umieszcza się je w specjalnej kieszonce w otulaczu, a zużyte wrzuca się po prostu do prania.

Jeśli chodzi o pranie pieluszek wielorazowych – pierze się je ze zwykłym praniem, jeśli nie pozostały silnie zabrudzone. Jeśli natomiast w pieluszce znajdzie się kupka – należy ją wcześniej po prostu usunąć, a wkład wcześniej namoczyć lub zaprać, by usunąć zabrudzenia przez włożeniem do pralki.

Jeśli chodzi o środki do prania pieluch wielorazowych, można stosować tradycyjne detergenty lub też specjalistyczne dla dzieci czy takie, jakich używa się do prania podpasek wielorazowych, z dodatkiem środków odkażających. Do prania otulaczy można stosować płyny do prania wełny, płyny zmiękczające czy naturalne odplamiacze.

Z czego są zrobione pieluszki wielorazowe?

Pieluszki wielorazowe robione są z naturalnych materiałów – z bawełny, bambusa, mikrofibry lub połączeń wszystkich tych materiałów. Otulacze często robione są z wełny i odpowiednio impregnowane lanoliną lub środkami syntetycznymi, by nie przeciekały. Z kolei wkłady chłonne najczęściej są z bawełny lub mikrofiby, choć można również stosować tetrę, co często praktykuje się przy noworodkach.

Do produkcji pieluszek z materiału stosuje się naturalne substancje, bezpieczne dla skóry malucha.

Podczas stosowania pieluszek wielorazowych skóra dziecka jest mniej narażona na odparzenia i podrażnienia. Pieluszki doskonale przepuszczają powietrze, a jednocześnie zatrzymują wilgoć w środku. Są miękkie i miłe w dotyku, nie uciskają i nie ograniczają ruchów dziecka.

Chłonność wkładów w pieluszkach jednorazowych – choć o wiele bardziej skuteczna niż pieluszki tetrowe czy flanelowe – nie jest tak mocna, jak w przypadku jednorazówek, więc wymagają częstszych zmian.

Zalety pieluch wielorazowych

Pieluszka wielorazowa pod wieloma względami znacznie przewyższa pieluszki jednorazowe, jest również o wiele lepsza od pieluszek tetrowych. Jakie są największe zalety pieluch wielorazowych?

  • Są ekologiczne – zużyte pieluszki jednorazowe stanowią odpad, który nie rozłoży się przez kilkaset lat, a stosowanie pieluszek wielorazowych przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska. Pieluszki wielorazowe, jeśli były odpowiednio prane i zadbane, spokojnie można wykorzystywać przy kolejnych dzieciach lub odsprzedać.
  • Pozytywnie wpływają na zdrowie – naturalne materiały pieluszek wielorazowych są całkowicie bezpieczne dla pupy dziecka. Długotrwałe noszenie pieluszek jednorazowych podnosi na stałe temperaturę jąder u chłopców, co może skutkować niepłodnością w przyszłości, zaś u dziewczynek zwiększa ryzyko ZUM. Wkład, który pochłania wilgoć w jednorazowych pieluszkach po namoczeniu zmienia się w żel, który nie przepuszcza powietrza, więc wewnątrz przepełnionej pieluszki jest bardzo ciepło. Niestety, nawet wietrzenie pupy podczas zmiany pieluchy niewiele pomaga.
  • Pozwalają zaoszczędzić – o tym, ile kosztują pieluchy jednorazowe dla dziecka, nie trzeba nikomu mówić – wydane kwoty przyprawiają o zawrót głowy, szczególnie, jeśli chce się wybierać pieluszki ekologiczne i najlepsze na rynku. Pieluszki wielorazowe, choć nie należą do najtańszych, stanowią jednorazowy wydatek.
  • Estetyka – otulacze pieluszek wielorazowych, wykonane z kolorowych, miłych dla oka materiałów. W upalne lato z powodzeniem mogą zastąpić krótkie spodenki u niemowlaka, co z pewnością zapewni mu komfort termiczny.

Ile trzeba mieć pieluch wielorazowych?

To, ile pieluch wielorazowych przyda się przy dziecku, jest kwestią bardzo indywidualną. Otulaczy, jeśli są czyste, nie zmienia się przy każdej zmianie pieluszki, więc wystarczy kilka sztuk. Jeśli zaś chodzi o wkłady, w zależności od wieku dziecka zmienia się je co 1-3h, więc przyda się kilkanaście.

Jakie pieluchy wielorazowe wybrać?

Są różne rodzaje i systemy wielorazówek. Niektóre składają się osobno z otulacza i osobno z wkładu chłonnego, który umieszcza się w kieszonce otulacza. Można wybrać wkład z burtami po bokach, które zapobiegają wyciekowi zawartości na zewnątrz.

Są także otulacze, do których przypina się wkłady chłonne za pomocą plastikowych napów (SIO – Snap-in-One) oraz takie, które mają wkład na stałe (AIO – ALL-in-One) i przypominają pieluszkę jednorazową, a po zabrudzeniu należy wyprać całość.

Warto znać również kieszonki pieluszki PUL (poliestrer laminowany poliuretanem) czyli takie, w których otulacz od strony pupy ma kieszonkę na dowolny wkład dzięki dodatkowej warstwie materiału między pupą a PULem.

Ciekawym rozwiązaniem są również gatki z wełny, które pełnią rolę otulacza, ale zakłada się je tak samo, jak spodenki. Zazwyczaj stosuje się je z formowanką, czyli otulaczem/kieszonką, w całości zrobioną z chłonnych tworzyw.

Wybór pieluszek wielorazowych jest bardzo duży – warto przyjrzeć się wszystkim opcjom i producentom, np. mommy mouse, Pupus.

Czy warto stosować pieluszki wielorazowe?

Najtrudniejsze w stosowaniu pieluszek wielorazowych jest… zmiana nastawienia. Pieluchy wielorazowe wymagają prania, które i tak robi się niemal codziennie przy małym dziecku, a także odpowiedniej organizacji – przechowania zabrudzonych wkładów przed praniem. Sama zmiana pieluszki jest prosta – otulacze mają napy, więc nie da się ich zapiąć krzywo, w przeciwieństwie do klasycznych jednorazówek. Zdecydowanie więc warto przemyśleć zmiany nawyków i spróbować pieluchowania z produktami wielorazowymi. To świetna opcja nie tylko dla rodziców eko!

Bibliografia

 
  • A. Jaczewska, Pieluchy wielorazowe - hit czy kit? [online:] https://mamaginekolog.pl/dziecko/pielegnacja-dziecka/pieluchy-wielorazowe-hit-czy-kit/;
  • https://pupus.pl/Jakie-pieluszki-wielorazowe-wybrac-cabout-pol-32.html;
  • https://littlebirdsdiapers.com/blog/idziemy-na-zakupy-ile-pielusze;
  • https://chmurkabiala.pl/wpis/pieluchy-wielorazowe-jak-prac/.
Opublikowano: ; aktualizacja: 22.01.2024

Oceń:
0.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Herbatki dla niemowląt i małych dzieci

 

Guzek pod pachą u dziecka – co to może być?

 

Biżuteria dla niemowląt – czy to bezpieczne?

 

Naczyniak u niemowlaka – jak wygląda i jak leczyć naczyniaka u dziecka?

 

Odpieluszkowe zapalenie skóry

 

Jak przekonać dziecko do inhalacji?

 

Co to jest kryzys laktacyjny?

 

Pieluchy tetrowe kontra jednorazowe – co wybrać