Haft krzyżykowy – jak zacząć? Haft krzyżykowy dla dzieci i dorosłych

Patrząc na tkane gobeliny może wydawać się, że samo haftowanie jest podobnie skomplikowane i nie do nauczenia dla zwykłych śmiertelników. Nic bardziej mylnego. Haft krzyżykowy mogą opanować z powodzeniem nawet dzieci. Jeżeli zatem interesuje cię, czym jest ten rodzaj haftu i czy to konkretne hobby może sprawdzić się u ciebie, koniecznie przeczytaj cały artykuł.

Haftowanie nie takie trudne, jak się wydaje

Wyszywanie to zajęcie, które można wykonać jednorazowo (chcąc np. podarować komuś samodzielnie przygotowany podarunek), ale może stać się hobby, zajmującym długie godziny i sprawiającym radość oraz satysfakcję z wykonanej pracy. Co ciekawe, wiek nie ma tu zupełnie znaczenia. Wśród miłośników takiego rękodzieła znajdziemy zarówno dzieci w wieku szkolnym, młodzież, dorosłych, jak i osoby starsze.

Ten rodzaj rękodzieła, znany już od ponad 500 lat, jest nadal bardzo popularny. Świadczy o tym chociażby ilość materiałów w sieci, tutoriali i gazet, które można kupić w kioskach, traktujących o technikach, rodzajach ściegów i bardziej zaawansowanych zagadnieniach.

Rozpoczynając swoją przygodę z haftem krzyżykowym, na początek należy zaopatrzyć się w sklepie z pasmanterią w specjalną igłę (dość grubą i niezwężaną, o tępym końcu), zestaw kolorowej muliny, kanwę gładką lub z nadrukiem oraz tamborek (obręcz zaciskającą tkaninę, ułatwiająca wyszywanie).

Po wpisaniu w wyszukiwarce hasła „haft krzyżykowy” znajdziesz sporą ilość treści wideo i przekierowań na stronę www, również dla początkujących. Obserwując filmiki można krok po kroku rozpocząć przygodę z haftem i nauczyć się podstawowego ściegu krzyżykowego (cross-stitch). W sieci można także znaleźć kursy online, a osoby potrzebujące kontaktu z drugim człowiekiem z pewnością wybiorą warsztaty stacjonarne, które często bywają organizowane w domach kultury czy w kołach gospodyń wiejskich.

Haft krzyżykowy na kanwie drukowanej

Kanwa to nic innego, jak tkanina, na której za pomocą nici maluje się obraz krzyżykowy. Początkujący, ale także i zaawansowani miłośnicy haftu, wybierają najczęściej kanwę, która została uprzednio zadrukowana gotowym wzorem w postaci kolorowych krzyżyków, konturów lub barwnych plam.

Dzięki tym podpowiedziom nie trzeba zliczać symboli na kartce, jak w przypadku haftu liczonego, tylko dobierając odpowiedni kolor muliny według legendy, igłę z nitką wbija się dokładnie we wskazane miejsca. Niweluje się tym samym pomyłki i konieczność spruwania, a gotowy obraz wyjdzie dokładnie taki, jak został przewidziany. W pasmanteriach i w sklepach online można znaleźć szeroki wybór zestawów i wzorów.

Haft krzyżykowy liczony

Haft krzyżykowy liczony to już wyższa szkoła jazdy, jednak zdarza się, że i osoby początkujące odnajdują się w takim systemie. Z pewnością samodzielne wykonanie takiego haftowanego obrazu, nie po śladzie, daje dużo satysfakcji. Cała trudność w tym rodzaju haftu polega na tym, że otrzymujemy zestawy z czystą kanwę bez zadruku, a wzór graficzny jest przedstawiony na kartce za pomocą krzyżyków, które należy zliczać i dokładnie taką samą ilość w jednym kolorze przenosić na płótno. Jeden błąd kosztuje rozpoczynanie pracy od początku.

Haft krzyżykowy – czy warto?

Haftowanie krzyżykowe to dobra inwestycja w siebie. Jest to doskonały sposób na spędzanie czasu wolnego i oderwanie głowy od problemów dnia codziennego, ale praktykowanie haftu ma także wiele innych zalet.

  • Praktyka cierpliwości. Początki mogą sprawiać pewne trudności, a zanim nabierze się wprawy, minie trochę czasu. Nie warto się jednak zniechęcać, gdyż wraz z doświadczeniem przyjdą umiejętności i będzie można czuć dumę i satysfakcję z pięknych, własnoręcznie wykonanych prac. Cierpliwość buduje się także zaczynając od nowa, a i to z pewnością nie ominie nowych adeptów haftu krzyżykowego. Pomyłki w liczeniu zmuszają do sprucia części wykonanej już pracy i rozpoczęcia wyszywania od początku.

  • Poprawa sprawności manualnej. Współczesność wymusza długie siedzenie przy komputerze, a to z kolei nie jest dobre ani dla naszych kręgosłupów, ani dla nadgarstków. Ruchy, które wykonuje się dłońmi podczas haftu krzyżykowego, wpływają na ich usprawnienie i rozluźnienie. Dodatkowo, osobom cierpiącym na bóle stawów czy zwyrodnienia, wręcz zalecane jest podejmowanie podobnych czynności, aby niwelować skutki zapalenia, działać prewencyjnie i przeciwbólowo.

  • Ćwiczenie koncentracji. Haft krzyżykowy jest bardzo dobrym sposobem na poprawę kondycji mózgu. Wyostrza ostrość umysłu i poprawia koordynację oko – ręka. Wyszywanie wymaga skupienia i utrzymania koncentracji przez dłuższy czas. Naukowcy już dawno odkryli, że utrzymywanie mózgu w ciągłej pracy i koncentracji przedłuża jego sprawność, opóźnia efekty starzenia, a może nawet zapobiegać takim chorobom, jak np. demencja.

  • Wyciszenie. Powtarzanie tych samych ruchów, przy jednoczesnym zachowaniu uwagi i pełnym skupieniu, potrafi wprowadzić ciało w rodzaj pewnego transu. Dzięki temu, mimo pozostawania w trybie pracy, mózg potrafi się relaksować, a przy nim również całe ciało. Haft krzyżykowy ma więc też właściwości terapeutyczne, dzięki którym układ nerwowy może się regenerować, a umysł wyciszać i odpoczywać.

  • Normalizacja ciśnienia krwi. Nadciśnienie to choroba, która dotyka dużą część społeczeństwa. Skutecznie leczy się ją środkami medycznymi, ale okazuje się, że również haft krzyżykowy może pomóc w doprowadzeniu do równowagi. Udowodniono, że praktyka wyszywania obniża hormon stresu, reguluje ciśnienie krwi oraz zwiększa poziom serotoniny i dopaminy w krwiobiegu. Praca z igłą i muliną na kanwie sprawia, że czujemy się szczęśliwsi i zrelaksowani.

  • Poprawa samooceny. Haft krzyżykowy daje możliwość stworzenia czegoś zupełnie od podstaw. Z czystej tkaniny, igły i kilku nici powstają wspaniałe prace: pejzaże, martwa natura, obrazki okolicznościowe czy portrety. Stworzenie tak pięknych rzeczy samodzielnie ma wpływ na budowanie pewności siebie. Trudno nie czuć satysfakcji i dumy, patrząc na skończone dzieło.

  • Nauka samodyscypliny i organizacji. Nie da się ukryć, że haft krzyżykowy jest czasochłonny. Aby ukończyć pracę z powodzeniem, należy się poświęcić i tak ułożyć plan dnia, aby na wszystkie zadania starczyło w nim miejsca. Wystarczy wygospodarować kwadrans dziennie, aby wzory naszego haftu posuwały się do przodu.

Bibliografia

 
  1. haftkrzyzykowy.com.pl, dostęp z dn. 24.10.2022
  2. Zalety haftu krzyżykowego ( coricamo.pl ), dostęp z dn. 24.10.2022
  3. jak zacząć haft krzyżykowy? - IceBugWinterTrail.pl, dostęp z dn. 24.10.2022
Opublikowano: ; aktualizacja: 13.12.2022

Oceń:
0.0

Magdalena Krajewska-Sochala

Magdalena Krajewska-Sochala

pedagog

Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim. 

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Urlop wychowawczy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

 

Urlop wychowawczy – co to jest i jak go wykorzystać?

 

Urlop macierzyński: urlop macierzyński a praca zawodowa

 

Tata na urlopie