Śniadanie dla zabieganych

Wstaje nowy dzień. Słońce zagląda przez okna. Wesołe, już ubrane dzieci wbiegają do kuchni. Mąż czule całuje uśmiechniętą żonę i wszyscy siadają za stołem zastawionym różnymi smakołykami. To tyle, jeśli chodzi o wizję poranków w reklamach płatków śniadaniowych. Wszyscy doskonale wiemy, że w rzeczywistości wygląda to nieco inaczej…

Poranki upływają w pośpiechu. Szykujesz się do pracy, wyprawiasz dzieci do szkoły, odwozisz je do przedszkola lub opiekujesz się niemowlakiem, który nie bierze pod uwagę, że od dzisiaj postanowiłaś jadać zdrowe śniadania i akurat chce być cały czas na rękach. Podpowiadamy, co jeść i pić rano, gdy nie masz wiele czasu na przygotowanie złożonych posiłków.

Przed śniadaniem – woda z cytryną

Pewnie nieraz słyszałaś, że woda z cytryną wypita przed śniadaniem dobrze wpływa na organizm. Pewnie nieraz obiecywałaś sobie, że wprowadzisz ten nawyk do codziennej rutyny. Pewnie nieraz kończyło się to tak, że piłaś wodę z cytryną na czczo przez kilka dni, a później o tym zapominałaś.

Woda z cytryną wypijana na początku dnia pozytywnie wpływa na układ pokarmowy, poprawia metabolizm, dostarcza antyoksydanty i witaminę C. Dobroczynny wpływ na organizm zauważysz jednak dopiero po 2 tygodniach regularnego picia tego napoju.

James Clear w książce „Atomowe nawyki” podpowiada, że aby czynność weszła w nawyk, musi stać się oczywistością i być prosta do wykonania. Warto więc mieć w zapasie kilka cytryn i trzymać je w widocznym miejscu na kuchennym blacie. Jeśli rano nie masz czasu i liczy się dla Ciebie każda minuta, możesz wycisnąć sok z cytryny wieczorem i wstawić go na noc do lodówki. Rano wystarczy dodać go do ciepłej wody i wypić na zdrowie!

Co jeść na śniadanie? Węglowodany vs. białko i tłuszcze

Dużą popularnością cieszą się w ostatnim czasie diety niskowęglowodanowe, w tym ketogeniczna. Zwolennicy takiego sposobu odżywiania się dążą do ograniczenia węglowodanów w diecie, również rano.

Argumentem przemawiającym za śniadaniami białkowo-tłuszczowymi jest fakt, że po przebudzeniu organizm uwalnia zgromadzone zapasy glukozy. Jeśli dodatkowo dostarczysz sobie na śniadanie węglowodanów prostych, może to spowodować duży wyrzut insuliny. Skutkiem tego obniży się poziom glukozy we krwi, a Ty będziesz się zmagać z sennością, spadkiem energii i zaraz znów poczujesz się głodna.

Śniadanie białkowo-tłuszczowe może się składać z jajek w różnej postaci, kawałka awokado i warzyw. Chcesz poznać więcej pomysłów na zdrowe śniadania i nie tylko? Zajrzyj na: https://www.netto.pl/przepisy/zdrowe-odzywianie/

Jeśli nie wyobrażasz sobie śniadania bez porcji węglowodanów, zadbaj o to, by były to węglowodany złożone. Dostarczy je pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane, orkiszowe, kasze, np. w formie jaglanki. Dobrą propozycją śniadania dla zabieganych, oprócz kanapek na razowym chlebie, jest naturalny jogurt lub kefir z musli czy (najlepiej domową) granolą.

Jeśli nie masz czasu gotować rano płatków owsianych, postaw na nocną owsiankę. Przygotujesz ją w dosłownie kilka chwil wieczorem. Do naczynia wsyp około pół szklanki płatków owsianych, dodaj szklankę mleka i przyprawy, np. cynamon, kardamon lub kakao. Całość dokładnie wymieszaj i odstaw na noc do lodówki. Rano dorzuć ulubione owoce i orzechy – pyszne i pożywne śniadanie gotowe! Tak przygotowaną owsiankę możesz zajadać na zimno lub podgrzać ją, co jest dobrym pomysłem zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym.

Sprawdź nasze sposoby na udany poranek

Kawa na czczo? Sprawdź, czy to dobry pomysł

Należysz do osób, które praktycznie od razu po wstaniu wędrują do kuchni, by zaparzyć sobie filiżankę kawy? Masz wyrzuty sumienia, bo wiele razy słyszałaś, że to niezdrowo? Może Cię to zdziwi, ale nie ma jednoznacznych naukowych dowodów, świadczących o tym, że picie kawy na pusty żołądek powoduje dolegliwości, takie jak wzdęcia, zgaga czy niestrawność.

Najważniejsze jest, by obserwować reakcje swojego organizmu. Jeśli nie czujesz żadnych dolegliwości po filiżance kawy wypitej przed śniadaniem, nie ma powodu, by z niej rezygnować.

Jeśli natomiast źle się czujesz, serwując sobie kawę na pusty żołądek, a nie chcesz rezygnować z dawki kofeiny, pij małą czarną po śniadaniu. Jeszcze lepiej zrobisz, wypijając pierwszą filiżankę kawy dopiero kilka godzin po przebudzeniu. Dlaczego? Tuż po pobudce masz najwyższy poziom kortyzolu w ciągu dnia, a hormon ten odpowiada za pobudzenie organizmu. Substancje zawarte w kawie również podnoszą poziom kortyzolu, więc najlepiej dostarczyć je sobie, gdy ten zacznie spadać, a dzieje się to kilka godzin po wstaniu z łóżka.

Opcją pośrednią między piciem kawy na czczo a spożywaniem jej po śniadaniu może okazać się kawa kuloodporna, czyli bulletproof coffee. Co to takiego? To kawa z dodatkiem masła klarowanego oraz odrobiny oleju kokosowego. Oprócz kofeiny dostarczy organizmowi tłuszczu, który zapewni uczucie sytości i doda energii na początek dnia. Przygotowanie takiej kawy jest bardzo proste. Do filiżanki parzonej kawy dorzuć łyżeczkę masła klarowanego i oleju kokosowego. Dla podniesienia walorów smakowych możesz dodać ulubione przyprawy, takie jak cynamon, kardamon czy wanilię.

artykuł zewnętrzny

Opublikowano: ; aktualizacja: 10.10.2022

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Koktajle i smoothie

 

Grzyby w ciąży – czy można, jakie jeść, których unikać?

 

Sushi w ciąży – czy można, jakie jeść, które przepisy wybrać?

 

Dieta po cesarce – co jeść i czego unikać w diecie po porodzie?

 

Syrop z chrzanu – właściwości, przepis, kiedy warto go stosować?

 

Makrela wędzona w ciąży – czy można jeść wszystkie rodzaje ryb wędzonych?

 

Truskawki w ciąży – czy można je jeść?