Seks w trzecim trymestrze ciąży

W trzecim trymestrze ciąży przyszła mam zaczyna tęsknić za czasem z początku ciąży, kiedy może i dokuczały zmiany hormonalne, ale przynajmniej najprostsze czynności nie sprawiały trudności. Teraz trudno jej zapanować nad własnym ciałem, które zmieniło się nie do poznania, a co dopiero uprawiać seks! Czy on jest w ogóle możliwy w ostatnim trymestrze ciąży?

Czy można uprawiać seks w czasie ciąży?

Mimo zmian zachodzących w organizmie kobiety w czasie ciąży, stan ten w ogóle nie wyklucza uprawiania seksu ani na początku ciąży, ani w jej zaawansowanym stadium, czyli w 3 trymestrze ciąży, jeśli ciąża przebiega prawidłowo, a lekarz prowadzący nie zaleci inaczej. Jednocześnie, ostatni trymestr ciąży zdecydowanie nie sprzyja amorom. Dlaczego?

W pierwszym trymestrze ciąży libido jest osłabione – obawy o dziecko, hormony, dolegliwości ciążowe i niepokój do „magicznej” bariery 12 tygodnia sprawiają, że niezbyt często myśli się o seksie. Zmiany przychodzą w drugim trymestrze – wówczas przyszła mama przeżywa rozkwit swojej kobiecości. Wraca więc apetyt na seks, a fakt, że strefy erogenne są bardziej przekrwione, ergo czułe, sprzyja miłosnym uniesieniom i satysfakcji z seksu, którym warto się cieszyć, bo potem…

Potem przychodzi trzeci trymestr. I, choć seks w ciąży nawet na tym etapie nie stanowi zagrożenia, to pod koniec każdego kolejnego tygodnia ciąży jest po prostu coraz trudniejszy i mniej satysfakcjonujący, jeśli chodzi o wygodę. Spory brzuch utrudnia znalezienie wygodnej pozycji (zresztą nie tylko podczas seksu), do tego dochodzą bóle kręgosłupa, częste parcie na pęcherz, zmęczenie, trudności z oddychaniem, poszczególne organy wewnętrzne są uciskane, słowem – nie jest wesoło, nie jest łatwo! Popęd płciowy znacznie się osłabia także przez działanie hormonu laktacyjnego, przygotowującego na karmienie piersią. Także mężczyzna, widząc, że wszelkie harce mogą powodować dyskomfort u partnerki, odsuwa na bok swoją chęć współżycia, już nie tak intensywną, jak wcześniej. Można powiedzieć, że współodczuwa z przyszłą mamą i nie wywołuje to u niego poczucia straty czy żalu.

Czytaj również: Baby blues – jak radzić sobie z bezradnością po porodzie?

Jak bezpiecznie uprawiać seks pod koniec ciąży?

Seks w 3 trymestrze ciąży jest bezpieczny w przypadku zdrowej ciąży, choć czasem może wymuszać zmiany przyzwyczajeń i zaniechanie niektórych praktyk seksualnych.

Stosunki płciowe nie są w stanie zaszkodzić dziecku, ponieważ jest ono chronione przez wody płodowe i mięśnie macicy. Podczas seksu odczuwa przyjemne kołysanie, które je uspokaja, relaksuje i uszczęśliwia. Mimo to są pewne zalecenia, jeśli chodzi o seks w trzecim trymestrze ciąży, i warto się do nich zastosować – dla wygody, bezpieczeństwa i obopólnej przyjemności.

Jeśli chodzi o pozycje seksualne, powinno się wybierać takie, które nie powodują ugniatania brzucha przyszłej mamy, co może wywołać ból i dyskomfort. Najbardziej zalecane są pozycje, w których kobieta jest mało aktywna i może decydować o głębokości penetracji (nie zaleca się bowiem zbyt głębokiej). Najbardziej dogodnymi pozycjami są boczna, na jeźdźca, pozycja na jeźdźca odwrócona oraz pozycja tylna.

Pod koniec ciąży penetracja seksualna powinna mieć, można powiedzieć, klasyczny charakter, bez wykorzystywania akcesoriów erotycznych wprowadzanych do pochwy. Jeśli zaś chodzi o seks oralny, należy być ostrożnym, by nie spowodować zatoru powietrznego przez przedostanie się powietrza w okolice łożyska. Zdecydowanie nie jest zalecany seks analny, podczas którego może dojść do przeniesienia bakterii z okolic odbytu do pochwy, co stanowi realne zagrożenie dla dziecka.

Należy także uważać na wrażliwe piersi i powstrzymać się przed zbyt intensywnymi pieszczotami, podczas których uwalnia się oksytocyna, mogąca wywołać skurcze macicy, co przyspieszy poród. Dotyk piersi powinien więc być delikatny, bez zbytniej stymulacji.

Podczas seksu w ciąży zaleca się również stosowanie prezerwatywy ze względu na wpływ prostaglandyn zawartych nasieniu mężczyzny na szyjkę macicy, które przyspieszają jej dojrzewanie, a co za tym idzie – rozwieranie. Szyjka macicy staje się wrażliwsza po 38 tygodniu ciąży, a seks w ciąży bez zabezpieczenia po tym czasie może przyspieszyć akcję porodową. Lekarze często zalecają seks bez zabezpieczenia po 36 tygodniu ciąży, ponieważ nasienie przedostające się do szyjki macicy powodują jej stopniowe skracanie i większą elastyczność, co dobrze przygotowuje ją do porodu. Nasienie nie ma jednak żadnego wpływu na zdrowie dziecka.

Czy chiński kalendarz płci działa?

Warto wiedzieć!

Trzeci trymestr ciąży to czas, kiedy mogą pojawiać się przepowiadające skurcze macicy, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa , także po stosunku. Są niegroźne, ale mogą wywoływać nieprzyjemne twardnienie brzucha. Jeśli staną się regularne, dokuczliwe i bolesne, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Kiedy zrezygnować z seksu w zaawansowanej ciąży?

Sam stosunek w 3 trymestrze ciąży nie zaszkodzi dziecku, o ile ciąża przebiega prawidłowo. Jednak są sytuacje, w których aktywność seksualna nie jest wskazana. Należą do nich:

  • łożysko przodujące;
  • silny ból po stosunku;
  • krwawienie z dróg rodnych;
  • ciąża mnoga;
  • ciąża zagrożona poronieniem;
  • niewydolność szyjki macicy;
  • ryzyko przedwczesnego porodu.

Czytaj również: Syndrom kuwady, czyli mężczyzna w ciąży – co to jest? Przyczyny, objawy, czy wymaga leczenia?

Dlaczego warto uprawiać seks w ostatnim trymestrze ciąży?

Seks pod koniec ciąży, mimo drobnych niedogodności, związanych przede wszystkim z wygodą, może przynieść przyszłym rodzicom wiele przyjemności, a przyszłej mamie sporo korzyści. Przede wszystkim, pozwoli jej się zrelaksować i rozluźnić. Poczuje się atrakcyjna, pociągająca i pożądana, co z pewnością poprawi jej samopoczucie, które obniżało się wraz z przyrostem masy ciała i ciążowymi dolegliwościami, związanymi np. ze zmianą kondycji skóry (niestety, najczęściej na gorszą) czy włosów. Ponadto, seks i czułość umacniają związek. Warto również spojrzeć nieco bardziej… praktycznie na seks w 3 trymestrze. Po narodzinach dziecka kobietę czeka połóg, który zazwyczaj trwa do 6 tygodni, a czasem nieco dłużej. W tym czasie należy zapomnieć o aktywności seksualnej, która jest niewskazana na czas gojenia ran i dochodzenia organizmu kobiety do siebie. Oczywiście, nie da się „kochać na zapas”, ale warto wykorzystać ostatnie chwile seksualnej swobody przed dłuższą przerwą. Jednocześnie warto wiedzieć, że seks to nie wszystko! Kiedy poród zbliża się wielkimi krokami, a ekscytacja miesza się ze strachem, hormonami i dolegliwościami, najważniejsza jest czułość, bliskość, bycie razem. Czasem przytulenie daje większą satysfakcję niż orgazm!

Opublikowano: ; aktualizacja: 10.08.2022

Oceń:
5.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Na karuzeli emocji – jak nie dać się depresji ciążowej?

 

Seks w drugim trymestrze ciąży

 

Nieplanowana ciąża – jak radzić sobie po wpadce?

 

Samotność w ciąży – jak sobie z tym poradzić?

 

Seks w pierwszym trymestrze ciąży

 

Szok poporodowy – przyczyny, objawy, leczenie szoku po porodzie

 

Gdy kobieta nie chce być matką

 

Jak walczyć z depresją w ciąży?