Jakie zajęcia dodatkowe wybrać?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Co roku wiele rodziców staje przed problemem: jakie zajęcia dodatkowe wybrać dla dziecka, czym się kierować, by było ono zadowolone, mogło jak najwięcej skorzystać i nauczyć się, ale jednocześnie, by nie czuło się przytłoczone ich nadmiarem.

Jak wybrać zajęcia dodatkowe, by dziecko odniosło jak najwięcej korzyści?
Jak wybrać zajęcia dodatkowe, by dziecko odniosło jak najwięcej korzyści?

Co zapewnia przedszkole?

Każda placówka przedszkolna ma w swojej ofercie szeroki pakiet zajęć dodatkowych dla dzieci. Najczęściej oprócz pakietu zajęć podstawowych w ofercie możemy znaleźć balet, zajęcia taneczne, szachy, zajęcia sportowe, zajęcia plastyczne i teatralne, basen, ceramikę.

Zazwyczaj zajęcia są proponowane w całym pakiecie - za określoną kwotę, którą rodzice płacą za taki pakiet, dziecko może korzystać ze wszystkich proponowanych w placówce zajęć.

Przed dokonaniem wyboru należy sobie postawić pytania: co nasze dziecko lubi robić, co je najbardziej interesuje? Trzeba także pamiętać, by nie przeciążyć malucha nadmiarem zajęć. Często bowiem rodzice szukają jeszcze zajęć poza przedszkolem zapisując dzieci do klubów, ognisk, domów kultury, do szkoły baletowej, na karate, judo i inne.

Dzieci spędzają każdy dzień bardzo aktywnie. Kiedy uczęszczają do przedszkola, biorą udział w wielu zajęciach organizowanych i prowadzonych przez nauczyciela wychowawcę, ale także w innym dodatkowych prowadzonych przez instruktorów. Są niezmiernie zajęte i każdą wolną chwilę chciałyby wykorzystać na zabawę. Pamiętajmy o tym.

Zajęcia prowadzone przez wychowawców odbywają się każdego dnia zgodnie z planem miesięcznym. Można się z nim zapoznać, ponieważ najczęściej jest on wywieszony na tablicy przy sali. Każde zajęcia zawierają wiele elementów dydaktycznych (plastycznych, ruchowych i muzycznych) - dzieci uczą się czegoś nowego, poznają świat. To właśnie w trakcie tych zajęć realizowany jest program przedszkola, zawierający zagadnienia ogólne, ale także zagadnienia związane z kształtowaniem pojęć matematycznych, przygotowania dzieci do nauki pisania i czytania.

Na czym polegają zajęcia podstawowe i te dodatkowe proponowane w przedszkolu - postaram się to wyjaśnić i przybliżyć wszystkim rodzicom.

Czytaj też: Jakie powinno być dobre przedszkole?


Co to są zajęcia podstawowe?

Zajęcia podstawowe to te, które prowadzone są obowiązkowo dla wszystkich dzieci. Najczęściej należą do nich język angielski, rytmika i gimnastyka ogólnorozwojowa z elementami korektywy. Prowadzą je instruktorzy specjalnie zatrudnieni w przedszkolu, mający do tego odpowiednie przegotowanie i doświadczenie.

  • Zajęcia z języka angielskiego odbywają się najczęściej 2 razy w tygodniu w grupach młodszych (3-, 4-latki) i 4-5 razy w tygodniu w grupach starszych (5-6 latki). Trwają pół godziny. Dzieci poprzez naturalne obcowanie z językiem, którym posługuje się lektor, uczą się słówek, zwrotów. Lektor cały czas wykorzystuje obrazki, rekwizyty. Opowiada różne historyjki, uczy piosenek. Dzieci w ten sposób łatwiej przyswajają wiedzę, szybciej się uczą.
  • Gimnastyka ogólnorozwojowa z elementami korektywy polega na poprawie sprawności i wydolności fizycznej dziecka oraz monitoringu korekcji wad postawy ciała. Zajęcia wpływają na podniesienie sprawności fizycznej dzieci i koordynacji ruchowej. Zajęcia takie prowadzone są najczęściej w specjalnie do tego przeznaczonej sali, w której znajdują się sprzęty do ćwiczeń, materace, drabinki. Dzieci ćwiczą na boso.
  • Zajęcia rytmiczne odbywają się przy pianinie, dzieci uczą się różnych piosenek, ale także uczestniczą w zabawach ruchowych, uczą się rozpoznawać rytm, barwy dźwięków i ich natężenie. Na rytmice dzieci uczą się także, jak wyrazić muzykę ruchem, rozwijają poczucie rytmu, a także improwizują przy muzyce.

Zajęcia podstawowe wypełniają dzieciom wiele czasu w przedszkolu, dlatego przed wyborem kolejnych należy to dobrze przemyśleć.

Czytaj też: 5 rad dla rodziców przedszkolaka

 

Jakie zajęcia dodatkowe dostępne są w przedszkolach?

Taniec, balet, zajęcia sportowe - to zajęcia dla dzieci, które szczególnie lubią muzykę czy sport - poprzez uczestnictwo mogą doskonalić swoje umiejętności i rozwijać talenty.

  • Zajęcia szachowe najczęściej wybierają dzieci o ścisłym umyśle, wymagają one bowiem skupienia, chwili zastanowienia. Dzieci uczą się gry w szachy, podstawowych ruchów na szachownicy, planowania strategii gry. Rozgrywają między sobą turnieje.Gra w szachy uczy cierpliwości, skupienia uwagi i wycisza.
  • Ceramika to także ulubione zajęcia dzieci. Przedszkolaki mają tam bowiem możliwość lepienia z gliny. Prace zabierane są do pracowni ceramicznej, później można je pomalować szkliwem, następnie ponownie wypala się je w piecu i w końcu oddaje dzieciom, które mogą je zabrać do domu. Przedszkolaki uczą się staranności, uwagi i kształtują swoje poczucie piękna i estetyki. Zajęcia prowadzą artyści plastycy.
  • Zajęcia teatralne to także ciekawa forma wyrażania dziecięcych emocji, poprzez grę na scenie. Dzieci uczą się pokazywania ciałem, mimiką uczuć, stanów, emocji. Wiedzą, na czym polega gra aktorska, jakie są formy teatralne. Poznają rodzaje teatru - teatr lalek, aktora, marionetek, mimów. 

 

Opisane powyżej  zajęcia z reguły nie są obowiązkowe. Jeśli nasze dziecko da nam znać, że szczególnie podoba mu się coś  i bardzo chciałoby brać w tym udział, możemy się na to zgodzić. Obserwujmy je jednak, pytajmy, rozmawiajmy z instruktorem, czy zainteresowanie nie spadło, czy dziecko coś wynosi z zajęć, czy w pełni wykorzystuje czas na nie przeznaczony.

Jeśli otrzymujemy od malucha sygnały, że zajęcia mu się nie podobają, że się nudzi, zorientujmy się, co naprawdę jest przyczyną takiego zachowania dziecka.

Ważne jest to, by go nie przeciążyć i nie spowodować nadmiarem propozycji, że się zniechęci.

 

Zanim zdecydujemy się zapisać przedszkolaka na jakieś zajęcia, dobrze to przemyślmy, porozmawiajmy z dzieckiem, obserwujmy, czym się interesuje.

Pamiętajmy także, by po powrocie do domu miało jeszcze czas i chęć na zwykłą zabawę, której w tym wieku również bardzo potrzebuje.

Posłuchaj, co psycholog mówi na temat zajęć dodatkowych dla przedszkolaków.

Czytaj też: Rekrutacja do przedszkoli 2015

Tematy: przedszkole, nauka języków obcych, zajęcia dodatkowe, gimnastyka

Komentarze