4 miesiąc ciąży

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zaczyna się najlepszy okres twojej ciąży. Drugi trymestr. Nie jesteś jeszcze ociężała i wróciła ci energia. Skorzystaj z tego czasu!

W 4 miesiącu ciąży promieniejesz, dolegliwości ustępują, masz mnóstwo energii.
W 4 miesiącu ciąży promieniejesz, dolegliwości ustępują, masz mnóstwo energii.

Zewsząd słyszysz: "Ale ta ciąża ci służy!". To prawda. Kobieta w ciąży pięknieje. Cera nabiera blasku, włosy są bujniejsze i lśnią. Poza tym na twarzy rysuje się błogi spokój i szczęście. O twoje samopoczucie dbają hormony, które pozwalają ci złapać dystans do wielu stresujących sytuacji. W ten sposób chronią maluszka przed hormonami stresu, które dostałby od ciebie. Twoja sylwetka zyskuje kobiece kształty - piersi są pełne, zaokrągla się brzuszek. Na pewno przykuwasz uwagę wielu mężczyzn...

Wymień garderobę

Korzystaj z tego, że jesteś w pełni sił. Dużo spaceruj, bo w ten sposób dotleniasz dziecko i pomagasz mu szybciej rosnąć. Możesz też zapisać się na basen lub zajęcia z gimnastyki dla ciężarnych. W tym miesiącu czeka cię pewnie wielki remanent w garderobie. Kuse ubrania, uciskające spodnie, bielizna i buty na wysokim obcasie pewnie zawędrują do pawlacza. Ich miejsce zajmą pierwsze ubrania ciążowe i staniki nawet o dwa numery większe. Staraj się też nosić buty na płaskim obcasie - zmniejszysz ryzyko urazu, ale i zapobiegasz powstawaniu obrzęków i bolesnych skurczy.

Rozmawiaj z dzieckiem

Tak, tak... Dziecko doskonale cię słyszy. Uczy się twojego głosu, by bezbłędnie go rozpoznać już po drugiej stronie brzucha. Czuje też twój dotyk, więc nie szczędź mu pieszczot - masuj i gładź brzuszek, przystawiaj do niego słuchawki z relaksującą muzyką. Maleństwo już wkrótce ci się odwdzięczy. Kiedy pojawi się na świecie, będzie uspokajało się przy znajomych dźwiękach.

Malec ma już ok. 15 cm wzrostu, a waży zaledwie ok. 150 gramów. Ten malutki człowiek nie próżnuje. Całymi dniami ćwiczy mięśnie, pływając w twoim brzuchu. Połyka też wody płodowe i w ten sposób poznaje różne smaki.

Co będzie się działo w czwartym miesiącu ciąży? Mówi ginekolog:

Tematy: kalendarz ciąży, hormony w ciąży, obrzeki w ciąży, obrzęki w ciąży

Komentarze