1 miesiąc ciąży

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

W tym miesiącu stanie się coś, co sprawi, że twoje życie nigdy już nie będzie takie samo, jak dotychczas. Zostaniesz mamą. Od teraz będziesz świadkiem najpiękniejszego cudu natury. Z mikroskopijnego zlepka komórek powstanie człowiek. Twoje dziecko!

Pierwszy test ciążowy najlepiej zrobić dopiero w terminie kolejnej miesiączki.
Pierwszy test ciążowy najlepiej zrobić dopiero w terminie kolejnej miesiączki.

Na tę radosną wiadomość będziesz musiała jednak poczekać i to najprawdopodobniej do następnego miesiąca. W tym będzie tak, jak zawsze. Miesiąc zacznie się normalnie. Najpierw będzie miesiączka i comiesięczne przygotowywanie organizmu do ciąży. W jajnikach dojrzeją komórki jajowe, a macica pokryje się warstwą silnie ukrwionej błony śluzowej. Tyle że tym razem cały ten wysiłek zostanie nagrodzony. Powstanie nowe życie.

Początek rewolucji

Jeśli masz regularne (czyli 28-dniowe) cykle, około 14. dnia będziesz miała owulację. Podczas niej komórka jajowa opuści jajnik i przedostanie się do jajowodu, gdzie spotka się z plemnikiem. Efektem tej "randki" będzie zygota, która następnie przekształci się w zarodek. Przed nim jeszcze droga do jamy macicy, gdzie zagnieździ się i zacznie intensywnie dzielić - z jednej komórki powstaną dwie, cztery, osiem i kolejne... Każda nowa komórka zyska swoje zadanie - może odpowiadać za rozwój mięśni, jelita czy mózgu. W jajniku zaś, w miejscu po komórce jajowej, utworzy się ciałko żółte ciążowe, którego zadaniem jest produkowanie progesteronu - hormonu niezbędnego do rozwoju ciąży.

Od teraz zaczyna się prawdziwa rewolucja. Cały twój organizm przesteruje się, aby pomagać w kształtowaniu się nowego życia. Sprzyjać będą mu hormony ciążowe, głównie estrogeny, progesteron i gonadotropina łożyskowa. Każda minuta jest maksymalnie wykorzystana, nie ma żadnych przestojów. Nawet kiedy ty śpisz, cała machina kształtowania dziecka pracuje na najwyższych obrotach. Maleństwo rośnie i rozwija się w błyskawicznym tempie. Za około 266 dni z komórki ważącej zaledwie jedną tysięczną grama powstanie około trzykilogramowy człowiek w pełni przygotowany do samodzielnego życia.

Co dzieje się w pierwszym miesiącu ciąży? Mówi ginekolog:

 

Wszystko w ukryciu

Choć zmiany są potężne, wszystko dzieje się w ukryciu. Twoje ciało nie wysyła żadnego sygnału, że to staje się "już". A tak naprawdę już teraz mogłabyś wyobrazić sobie swoje dziecko. Od razu wiadomo, czy będzie to chłopczyk z burzą loków (po tacie), czy filigranowa blondyneczka (po tobie), a może rudy piegusek (po babci) lub niebieskooki brunet (po teściu). W tym malutkim zarodku zapisane są informacje o jego przyszłych uzdolnieniach, temperamencie, a nawet wielu cechach charakteru. Twoje dziecko ma już swoją grupę krwi i zapis linii papilarnych, jak również skłonności do chorób. W chwili zapłodnienia został połączony materiał genetyczny twój oraz twojego partnera i nic już tego nie jest w stanie zmienić.

Jeszcze nie wiesz, że zostaniesz w tym miesiącu mamą. Bo tak naprawdę intymne zbliżenie w czasie owulacji nie gwarantuje, że dojdzie do zapłodnienia. I bardzo prawdopodobne, że w tym miesiącu się jeszcze tego nie dowiesz. Pierwszy test ciążowy najlepiej zrobić dopiero w terminie kolejnej miesiączki. Ale już teraz możesz poznać termin porodu. Oblicz go zgodnie z regułą Naegelego, według wzoru: pierwszy dzień ostatniej miesiączki - 3 miesiące +7 dni + 1 rok. Znasz już datę? Teraz pozostaje ci tylko dobrze przygotować się do tego wielkiego wydarzenia. Skupmy się więc na ciąży i tych dniach, które ją poprzedzają.

Dbaj o siebie

Od każdego lekarza usłyszysz, że przede wszystkim powinnaś zadbać o swoje zdrowie. Masz za sobą kompleks rutynowych badań, czyli morfologię krwi, analizę moczu? Jeszcze nie? Pędź do internisty po skierowanie. Przyda ci się również zlecenie wykonania badań, których wyniki będą niezbędne w ciąży. Czeka cię więc m.in. oznaczenie grupy krwi oraz przeciwciał przeciwróżyczkowych, przeciw toksoplazmozie i cytomegalii. Należy też zrobić badania w kierunku kiły oraz na nosicielstwo żółtaczki zakaźnej. Koniecznie udaj się więc do ginekologa, który zleci ci te oraz pewnie jeszcze inne badania. Zadbaj o zdrowe nawyki. Zrezygnuj z używek. Nie zapominaj o regularnych posiłkach, które powinny składać się z różnorodnych składników. To wszystko wkrótce zaprocentuje. Zarówno ty, jak i maleństwo będziecie zdrowi i w pełni sił. Ten potencjał przyda się na najbliższe dziewięć miesięcy. Pamiętaj też o profilaktyce wad wrodzonych. Już teraz możesz zapobiec wadom cewy nerwowej (m.in. przepuklinie oponowo-rdzeniowej, rozszczepowi kręgosłupa), które powstają w pierwszych czterech tygodniach życia płodowego, kiedy kobieta nie wie, że doszło do zapłodnienia. Przyjmuj kwas foliowy (w aptece bez recepty) i staraj się jeść produkty, które w niego obfitują. Polecamy pomarańcze, banany, szpinak, natkę pietruszki oraz orzeszki ziemne i ryż, jak również żółtka jaj oraz wątróbkę.

A co powiedzą ci doświadczone mamy? Przede wszystkim rozpieszczaj się! Tak, tak, teraz jest na to najlepszy czas. Tak naprawdę w czasie tych dziewięciu miesięcy to ty jesteś najważniejsza. Bo kiedy ty jesteś zdrowa, zadowolona, wypoczęta, tak samo czuje się dziecko. Celebruj leniwe poranki, powtarzając sobie, że po urodzeniu dziecka będą tylko słodkim wspomnieniem. Śpij do oporu, nawet po kilkanaście godzin na dobę. Masz na to usprawiedliwienie, a nawet przykaz - w końcu podczas snu dziecko rośnie, prawda? Sięgaj po miłą lekturę, a te ambitne książki zostaw sobie na później. Podobnie z filmami. Oglądaj teraz musicale, komedie, banalne romanse. To wszystko wprawi w świetny nastrój ciebie i dziecko - kiedy ty się śmiejesz, ono dostaje dodatkową porcję tlenu. Docierają do niego również hormony szczęścia. Już teraz wychowujesz małego szczęśliwego człowieka. Sprawiaj sobie dużo przyjemności. Pozwalaj innym sobie pomagać, korzystaj ze swoich przywilejów. Ten wyjątkowy czas kiedyś się skończy i - kto wie - kiedy znowu się pojawi...

I jeszcze jedno! Ciesz się bliskością z partnerem, dopóki jest was tylko dwoje :)

Tematy: kalendarz ciąży, zapłodnienie, owulacja, miesiączka, dni płodne, początek ciąży

Komentarze