Co musisz jeść, by zajść w ciążę

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Chcesz zwiększyć swoje szanse na poczęcie? Odpowiednio dobrana dieta może korzystnie wpłynąć na twoją płodność, a zła – utrudnić ci zajście w ciążę.

Wybieraj najbardziej nasycone kolorem owoce i warzywa.
Wybieraj najbardziej nasycone kolorem owoce i warzywa.

Kiedy postanawiasz, że chcesz mieć dziecko, nagle twoja dieta nabiera ogromnego znaczenia. Jeśli cierpisz na niedobory niektórych składników mineralnych, masz niedowagę albo powinnaś nieco schudnąć, przygotowywania do ciąży zajmą ci około 3 miesiące, a nawet rok. Pamiętaj jednak, że nigdy nie jest za późno na zmianę nawyków żywieniowych na zdrowsze, a zatem… już dziś przyjrzyj się swojemu codziennemu menu.

Ostrożnie z alkoholem

Alkohol pity sporadycznie i z umiarem prawdopodobnie nie wpłynie znacząco na twoje szanse zajścia w ciążę. Nie ma powodów, by sądzić, że lampka wina czy piwo od czasu do czasu mogą obniżyć płodność. Ale uwaga - jeśli starasz się o dziecko, najlepiej ogranicz alkohol do minimum. Duńscy naukowcy odkryli zależność między ilością wypijanego alkoholu, a łatwością, z jaką kobietom udaje się zajść w ciążę: już 10 drinków wypijanych tygodniowo sprawiało, że szanse na poczęcie były dwukrotnie niższe niż w przypadku kobiet raczących się zaledwie pięcioma drinkami w ciągu tygodnia.

Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy tylko dopuszczasz możliwość zapłodnienia (np. nie stosując antykoncepcji), powstrzymuj się od picia alkoholu w drugiej fazie cyklu - gdyby doszło do poczęcia, w tym czasie nie będziesz jeszcze wiedzieć, że jesteś w ciąży.

Kawa w odstawkę

Specjaliści zalecają, by spożywać nie więcej niż 300-500 mg kofeiny dziennie, czyli około 2-4 filiżanek kawy. Taka ilość nie powinna obniżać płodności. Pamiętaj jednak, że kofeinę zawierają także inne produkty i napoje, jak herbata, czekolada, napoje energetyczne. Bezpieczniej więc będzie, jeśli ograniczysz spożycie kawy, starając się o dziecko - kofeina obkurcza naczynia krwionośnie, spowalnia przepływ krwi i może utrudniać zarodkowi zagnieżdżenie się w macicy.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego powinnaś odzwyczajać się do picia kawy - kiedy zajdziesz w ciążę, i tak będziesz musiała z niej zrezygnować; badania wskazują na związek pomiędzy spożywaniem około 200 mg kofeiny dziennie, a wzrostem ryzyka poronienia.

 

Pełne ziarno

Produkty zbożowe, czyli najlepiej pełnoziarniste makarony, pieczywo, ryż, kasze, leżą u podstaw piramidy żywieniowej, co oznacza, że powinnaś zjadać 6-11 porcji tych produktów dziennie (przy czym jedna porcja to np. kromka pełnoziarnistego chleba). Unikaj węglowodanów prostych - białego pieczywa, białego ryżu, ciasta, słodyczy, napojów gazowanych - które powodują nagły wzrost poziomu cukru we krwi i wytworzenie dużych ilości insuliny w organizmie. Zwróć szczególną uwagę na węglowodany proste i złożone w swojej diecie, jeśli cierpisz na zespół policystycznych jajników (PCOS) - wysoki poziom insuliny wywołuje zaburzenia hormonalne, a więc pogorszenie dolegliwości.

Postaw na warzywa i owoce

Świeże, kolorowe warzywa i owoce to prawdziwe skarby - źródło witamin, minerałów i antyoksydantów. Wybieraj te najbardziej nasycone kolorem, jak papryka, sałata, pomidory, czarne porzeczki, jagody, marchew, brokuły. Pamiętaj, że im bardziej intensywna i żywa barwa, tym więcej korzystnych dla zdrowia substancji. Postaraj się, aby na twoim stole codziennie gościły 2 porcje owoców i 3 porcje warzyw.

Zdrowa jak ryba

Ryby to najlepsze źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, niezbędnych dla zdrowia, prawidłowego funkcjonowania organizmu i narządów rozrodczych, a więc także zachowania płodności. Bez obaw o możliwość zatrucia toksyczną rtęcią możesz zjadać tygodniowo około 300-400 g ryb i owoców morza o niskiej zawartości tej substancji, jak łosoś, sum, krewetki. Unikaj natomiast rekina, halibuta, marlina, szczupaka, miecznika.

Potrzebne żelazo

To ważne, aby twój organizm już teraz zgromadził zapasy żelaza - kiedy będziesz w ciąży, twoja zdolność do magazynowania tego pierwiastka znacząco spadnie, dużą jego część będzie pobierać od ciebie dziecko. Zbyt niski poziom żelaza prowadzi do anemii w ciąży, a także po porodzie. Co więcej, niedobór żelaza może spowodować zahamowanie wzrostu płodu.

Poproś lekarza o skierowanie na badanie poziomu żelaza we krwi, zwłaszcza jeśli masz obfite krwawienia miesiączkowe, często jesteś zmęczona albo cierpisz na zawroty głowy. Być może konieczne będzie przyjmowanie suplementu diety z żelazem.

Aby wzbogacić dietę w żelazo, jedz czerwone mięso, ale również owoce i warzywa, takie jak buraki, korzeń pietruszki, suszone morele, orzechy, rośliny strączkowe.

Tematy: dieta, alkohol, kawa, płodność, cykl miesiączkowy, PCO

Komentarze