Jak przetrwać upały w ciąży? Co pomoże ciężarnym w gorące dni lata? Podajemy sposoby

Gorące letnie miesiące bywają trudne dla przyszłych mam – upały, słońce i wysokie temperatury mogą powodować różne dolegliwości, w tym nadmierne pocenie. Jak przetrwać lato, będąc w ciąży? Czy istnieją sposoby łagodzące puchnięcie nóg, wzmożone pocenie i zadyszki doskwierające w okresie ciąży?

Jak przygotować się w ciąży do gorącego lata?

Kobiety ciężarne latem najlepiej będą się czuły w drugim trymestrze ciąży – poranne mdłości i wymioty już się skończyły, brzuszek dopiero co się uwydatnia, ale jeszcze nie ciąży, a ty tryskasz energią. Trudniej jest w sytuacji, kiedy na lato przypadają pierwszy i trzeci trymestr. Ostatnie miesiące ciąży zwykle przynoszą ociężałość i mniejszą ruchliwość. Pamiętaj jednak, że chwila spotkania z dzieckiem nadchodzi bardzo szybko i z każdym dniem jesteś coraz bliżej porodu. Specjaliści podają również sposoby radzenia sobie z upałami – z naszymi radami przygotujesz się lepiej do gorącego lata.

Dlaczego podczas upałów puchną nogi?

Do najczęstszych dolegliwości podczas upałów należą spuchnięte stopy i dłonie. Zwykle jest to spowodowane zaburzeniami krążenia – powiększająca się macica naciska na żyły, utrudniając swobodny przepływ krwi. Obrzęki nóg najczęściej zdarzają się w zaawansowanej już ciąży. W tej sytuacji pomóc mogą okłady i kąpiel w chłodnej wodzie oraz masaże spuchniętych części ciała – masujemy palce stóp i dłoni w kierunku serca z użyciem chłodzącego kremu, zawierającego mentol (o ile jego zapach ci nie przeszkadza). Ulgę przyniesie także trzymanie nóg wysoko – zamiast siedzieć na kanapie przed telewizorem, spróbuj położyć nogi na kanapie na stosie poduszek, tak by głowa znajdowała się poniżej stóp. Taka pozycja poprawia ukrwienie nóg i zmniejsza obrzęki w ciąży latem. W zaawansowanej ciąży pamiętaj także o niezakładaniu nogi na nogę oraz o ograniczeniu spożycia soli kuchennej w codziennym menu. Nadmierna ilość soli powoduje zatrzymywanie wody w organizmie. Jeśli pracujesz zawodowo, spędzając czas przy biurku, wstawaj co godzinę, przejdź się korytarzem albo między pomieszczeniami, byś mogła rozprostować kości i poprawić krążenie krwi.

Jeżeli jednak obrzęki utrzymują się, skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę – opuchlizna może być objawem nadciśnienia.

To też może Cię zainteresować: Herbatka dla niemowlaka – co można podać dziecku?

Dlaczego w upały można zasłabnąć?

Omdlenia w czasie upałów zdarzają się nie tylko ciężarnym, jednak kobiety spodziewające się dziecka, szczególnie w zaawansowanej ciąży, są na nie dużo bardziej narażone niż inni ludzie. W czasie ciąży serce wykonuje większy wysiłek, przepompowując większą ilość krwi. Omdleniom sprzyja postawa pionowa – w czasie długiego stania odpływa krew z mózgu, co prowadzi do niedotlenienia. Jeśli tylko poczujesz, że robi ci się słabo, masz mroczki przed oczami, to postaraj się usiąść i opuścić głowę między nogi – unikniesz upadku, a przez obniżenie głowy poprawi się jej ukrwienie. Oddychaj głęboko. Jeśli jesteś na słońcu, znajdź zacienione miejsce i napij się wody. Ulgę może przynieść też spryskanie twarzy chłodną wodą termalną lub zwykłą. Przede wszystkim jednak pamiętaj, że właściwe nawodnienie organizmu jest w upały kluczowe, nie tylko dla kobiet w ciąży.

Pamiętaj, jeśli omdlenia będą się powtarzać, porozmawiaj o nich z lekarzem. Być może winne jest wysokie ciśnienie krwi.

Czym grozi nadciśnienie w ciąży? Wyjaśnia ginekolog:

Dlaczego podczas upałów nadmiernie się pocimy?

W czasie dziewięciu miesięcy ciąży twój organizm pracuje na podwójnych obrotach, zatem wytarza więcej ciepła, stąd i podwyższona temperatura ciała (około 37 st. C). Wszystko to sprawia, że podczas upałów intensywniej się pocisz.

Zobacz, jak zaplanować wakacje w ciąży

Pomocne może być w tym wypadku noszenie bawełnianej bielizny, przewiewnych ubrań, zwiewnych sukienek. Schłodź ciało chłodną, ale nie lodowatą wodą, a po prysznicu wetrzyj w skórę balsam lub lotion nawilżający albo oliwkę dla dzieci. Możesz używać dezodorantów w sztyfcie i kulce, natomiast unikaj silnie perfumowanych specyfików – istnieje ryzyko, że w kontakcie ze spoconą skórą spowodują pojawienie się plam na skórze i niezbyt ładny zapach. W ciąży łatwiej też o infekcje dróg rodnych.

Pamiętaj, by unikać klimatyzowanych wnętrz, gdy jesteś spocona. W ciąży możesz mieć obrzęknięte śluzówki nosa, a przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach dodatkowo je wysusza, co w konsekwencji może doprowadzić do infekcji. Kontakt z niską temperaturą zwiększa ryzyko zachorowania i może skończyć się zapaleniem górnych dróg oddechowych lub nawet anginą.

Plamy i przebarwienia od słońca

W ciąży jesteś dużo bardziej narażona na problemy ze skórą. Promienie słoneczne mogą wywoływać przebarwienia naskórka oraz ciemne plamy wokół ust, nosa i oczu, nawet jeśli nie masz skóry wrażliwej.

Przed wyjściem na słońce zawsze zabezpiecz skórę kremem ochronnym z wysokim filtrem UV. Nakładaj go często, najlepiej co godzinę. Pamiętaj także, by nie wychodzić na słońce między godziną 10 a 16 – wtedy promienie słoneczne są najsilniejsze.

Sprawdź, jak radzić sobie ze zmęczeniem w ciąży

Co pomoże przetrwać upał?

  • Noś kapelusz z dużym rondem. W ten sposób osłonisz nie tylko twarz, ale także uszy, szyję i kark, które narażone są na oparzenia słoneczne.
  • Chodź w lekkich sandałkach – pełne buty mogą powodować obrzęki stóp.
  • Do spacerów wybieraj zacienioną część ulicy, parki.
  • Wybieraj bawełnianą bieliznę, zrezygnuj z majtek typu stringi – unikniesz w ten sposób grzybicy pochwy, na którą cierpi wiele kobiet w ciąży.
  • Zawsze miej ze sobą butelkę mineralnej wody niegazowanej.
  • Jeśli możesz, nie wychodź z domu między 12.00 a 16.00 – w tym czasie najłatwiej o przegrzanie organizmu.
  • Gdy poczujesz się słabo, nie wstydź się prosić o pomoc. Kierujący pojazdami komunikacji miejskiej mają zawsze telefon, przez który mogą w razie potrzeby wezwać pogotowie ratunkowe.
  • Jeśli nie masz apetytu, nie martw się – zapewnij sobie dużo wody do picia, możesz wcisnąć do niej parę kropli soku z cytryny i wrzucić listek mięty. Codziennie powinnaś spożywać trzy litry płynów. Zrezygnuj ze słonych przekąsek. Świetne na upały są chłodniki – gazpacho z pomidorów i rodzima botwinka.
Opublikowano: ; aktualizacja: 24.06.2022

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Krwawienie w ciąży – przyczyny i leczenie. Czy plamienie w ciąży jest niebezpieczne?

 

Kwas foliowy w diecie ciężarnej

 

Hashimoto a ciąża – jakie są szanse na dziecko?

 

Ciąża biochemiczna – co to jest, kiedy występuje, objawy

 

Zaśniad groniasty – przyczyny, objawy, leczenie zaśniadu częściowego i całkowitego

 

Aborcja farmakologiczna – przebieg, skuteczność, powikłania, czy jest legalna w Polsce?

 

Oscypki w ciąży – czy można je jeść?

 

Cytrusy w ciąży – czy można jeść cytrusy w czasie ciąży?