Zakażenie dolnych dróg moczowych u dziecka – przeziębiony pęcherz

Zapalenie pęcherza u dzieci wynika najczęściej z obecności bakterii E. coli w moczu. Objawy chorego pęcherza u niemowlaka są trudne do rozpoznania, przeziębiony pęcherz u dziecka starszego wywołuje wystąpienie dolegliwości, takich jak ból pęcherza, pieczenie cewki moczowej czy częste oddawanie moczu o dziwnym zapachu. Diagnostyka ZUM u dziecka wymaga wykonania badania ogólnego moczu, a także posiewu moczu, którego wyniki decydują o tym, jaki antybiotyk na zapalenie pęcherza u dziecka wybrać.

Bakteria E. coli – przyczyna chorego pęcherza u dziecka

Zakażenia układu moczowego (ZUM) są drugimi co do częstości, jeśli chodzi o infekcje u dzieci (na pierwszym miejscu mamy infekcje układu oddechowego). Zapalenie pęcherza moczowego u dziecka, podobnie jak zapalenie cewki moczowej, należy do grupy infekcji dolnego odcinka układu moczowego.

W największej liczbie przypadków przyczyną zapalenia pęcherza są bakterie E. coli w moczu, drogą wstępującą dostające się na wyższe piętra dróg moczowych. Rzadziej za infekcję odpowiadają grzyby i wirusy.

Z uwagi na niespecyficzne objawy ZUM u dziecka, a także groźne powikłania infekcji, np. w postaci urosepsy, konieczne jest szybkie rozpoznanie i właściwie leczenie przeziębionego pęcherza u niemowląt i starszych dzieci

Sprawdź: Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

Zapalenie dolnych dróg moczowych u dziecka – objawy ZUM

Objawy zakażenia dolnych dróg moczowych u dzieci różnią się w zależności od wieku, umiejscowienia infekcji oraz ciężkości schorzenia. W przypadku maluchów poniżej 3. roku życia często trudno jest rozpoznać, czy dziecko ma chory pęcherz, ponieważ objawy są niespecyficzne, a ono samo nie jest w stanie zgłosić charakterystycznego bólu czy pieczenia przy oddawaniu moczu.

Kiedy niemowlę ma zapalenie pęcherza jest niespokojne, pojawiają się wymioty, biegunka czy podwyższona temperatura. Dziecko płacze przy oddawaniu moczu, widoczne jest także zahamowanie przyrostu masy ciała.

Objawy zapalenia pęcherza u dzieci starszych są już bardziej charakterystyczne, przypominają oznaki zapalenia pęcherza u dorosłych, dlatego łatwiej możemy zidentyfikować miejsce infekcji. W tym przypadku na pierwszy plan rzucają się objawy dyzuryczne (dolegliwości pojawiające się podczas oddawania moczu):

  • pieczenie podczas oddawania moczu,
  • częste oddawanie moczu u dziecka,
  • bóle podbrzusza określane jako ból pęcherza.

Zdarza się, że pojawiają się przypadki moczenia nocnego. Typowy jest również mętny mocz o dziwnym, nieprzyjemnym zapachu. czerwone zabarwienie wskazuje na obecność krwi w moczu.

Przeczytaj też: Powikłania po COVID-19 u dzieci

Badanie moczu i posiew moczu u dziecka – badania na ZUM

W przypadku podejrzenia infekcji dolnych dróg moczowych u dziecka warto przed podaniem leków wykonać badanie ogólne moczu. Najlepiej pobrać próbkę rano, po umyciu okolic narządów płciowych, do jałowego pojemniczka ze środkowego strumienia. Dzięki temu wynik badania moczu u dziecka będzie najbardziej wiarygodny.

Oczywiście nie zawsze możliwe jest wykonanie badania moczu w taki sposób u noworodków i niemowląt. U tak małych dzieci w warunkach domowych możemy pobrać mocz do specjalnych woreczków, które można zakupić w aptece. Potwierdzenie obecności bakterii w moczu u niemowlaka może być jednak trudne, dlatego w takiej sytuacji konieczne są dodatkowe badania krwi, m.in. CRP i morfologię.

Kiedy dziecko ma chory pęcherz, poza obecnością bakterii w moczu, wyniki mogą wskazywać na obecność leukocyturii, czyli podwyższonej liczby leukocytów w moczu (taki stan określa się mianem ropomoczu), białkomoczu czy obecności azotynów.

Kolejnym elementem diagnostyki ZUM u dziecka jest wykonanie posiewu moczu. Pozwala on określić rodzaj bakterii odpowiedzialnej za infekcję, a co za tym idzie, dobrać odpowiedni antybiotyk. Zapalenie pęcherza potwierdza dodatni wynik posiewu moczu u dziecka.

Jeśli zakażenia dróg moczowych u dziecka są częste, nawracające, należy poszukać przyczyny i pogłębić diagnostykę, ponieważ powodem mogą być niewykryte dotychczas wady układu moczowego, czy też drobnoustrój, którego dotychczas stosowane leki nie były w stanie wyeliminować z dróg moczowych.

Jak leczyć przeziębiony pęcherz u dziecka?

Leczenie zapalenia pęcherza u dziecka, z uwagi na uciążliwość towarzyszących objawów i ryzyko rozwoju groźnych powikłań w postaci ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek, należy wdrożyć jak najszybciej. Podstawą jest w tym przypadku antybiotykoterapia.

Na zapalenie pęcherza dla dzieci dostępny jest bez recepty lek zawierający w składzie furazydynę, czyli furaginę. Tabletki z furaginą można dostać przez przepisu lekarza dla dzieci powyżej 15. roku życia. Dla najmłodszych pacjentów na receptę dostępna jest także furagina w kroplach. Zgodnie z zaleceniami Ministra Zdrowia może być bezpiecznie stosowana u dzieci po 2. roku życia w dawce 5–7mg/kg masy ciała/dobę. Wyliczona dawką powinna być podzielona na 3 dawki i stosowana co 8 godzin.

W przypadku wystąpienia pierwszych objawów zapalenia pęcherza u niemowlaka i starszego dziecka, należy skonsultować się z lekarzem, który zdecyduje, co podać dziecku na chory pęcherz i w jakiej dawce. W niektórych przypadkach konieczne będzie zastosowanie innego silniejszego antybiotyku w odpowiedniej dawce dostosowanej do wieku dziecka.

Jak zapobiegać zapaleniu pęcherza u niemowląt i starszych dzieci?

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza u dzieci obejmują przede wszystkim działania profilaktyczne, które zapobiegają zakażeniu Wśród profilaktyki należy pamiętać o:

  • odpowiednim nawodnieniu organizmu;
  • regularnym oddawaniu moczu, należy zapobiegać przetrzymywaniu moczu;
  • codziennej higienie narządów płciowych.

W profilaktyce zakażenia dróg u dziecka warto wykorzystać także żurawinę w postaci soku lu, w przypadku starszych dzieci, suszonych owoców.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Justyna Szcześniak

Lekarz

Absolwentka Wydziału Lekarskiego  Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie lekarz-stażysta pracujący w jednym ze szpitali klinicznych w Łodzi. 

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Grypa u dziecka – objawy, leczenie, domowe sposoby, powikłania

 

Nietypowy kolor moczu u dziecka – jaka barwa moczu oznacza chorobę?

 

Ketony w moczu u dziecka – co oznaczają ciała ketonowe w moczu dziecka?

 

Kaszel u dziecka w nocy – jakie są przyczyny i co robić, kiedy dziecko kaszle w nocy?

 

Furagina dla dziecka (w tabletkach i syropie) – działanie, wskazania, dawkowanie, skutki uboczne

 

Bakterie w moczu u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie

 

Częste oddawanie moczu u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie częstomoczu u dziecka

 

Szczepienie dzieci 5-11 lat na COVID-19 – czy są bezpieczne?