Kogo mama kocha bardziej?

Psychologowie twierdzą, że korzenie zazdrości tkwią w pragnieniu każdego dziecka, by posiąść wyłączną miłość rodziców, ponieważ to oni mogą dać wszystko to, czego dziecko potrzebuje do życia – jedzenie, poczucie bezpieczeństwa, pieszczoty, ciepło, poczucie własnej wartości. A z rodzeństwem trzeba się dzielić tym, co najważniejsze – rodzicami i ich miłością.

Przed porodem

Trudno przewidzieć, jak dziecko zareaguje na widok nowo narodzonego człowieka. Ma na to wpływ dużo czynników, np. temperament, osobowość, wydarzenia towarzyszące przyjściu noworodka do domu. Zdarzają się rodzice, którzy jeszcze przed urodzeniem się kolejnego dziecka, starsze dziecko namawiają do dzielenia się z młodszym zabawkami; mówią mu, że będzie musiał kochać młodszą siostrę i być grzecznym. Pamiętaj, że zmuszanie do czegokolwiek wywoła reakcję przeciwną - starszak poczuje się zagrożony, a młodsze dziecko zostanie potraktowane jak rywal lub intruz.

Rady:

Zanim urodzisz, wybierz się na zakupy po prezent na powitanie, którym starszak obdarzy najmłodszego członka rodziny, gdy wrócicie z nim ze szpitala. Podejmowanie decyzji przez starszaka, dokonywanie wyboru sprawi, że poczuje się ważny i że liczysz się z jego zdaniem.

Sama kup też prezent dla niego, który dostanie jako podarunek od młodszego rodzeństwa. Będzie miło zaskoczony.

Przeczytaj też: Zazdrość w związku – jak sobie z nią poradzić?

Intruz albo konkurencja

Gdy na świecie pojawi się rodzeństwo, nie oczekuj od starszego dziecka wylewu samych dobrych uczuć. Pamiętaj, że targa nim burza uczuć - może być rozczarowany, ponieważ mówiliście mu, iż będzie mógł się bawić z młodszym bratem, a on bardzo często płacze i w głównej mierze zajmuje twoją uwagę, choćby przez to, że go karmisz piersią. Nie zdziw się, gdy starszak stwierdzi, że młodszego bardziej kochasz, bo stale go nosisz, przytulasz, po prostu się nim zajmujesz.

Rady: nawet kilkudniowe dziecko możesz zawiązać w tkanej lub elastycznej chuście- zyskasz dwie wolne ręce i będziesz mogła zająć się starszym dzieckiem, które teraz bardzo ciebie potrzebuje. Noworodek wtulony w ciebie będzie spokojniejszy, a jego starszy brat lub siostra będzie zadowolony, że ma ciebie dla siebie - poczytaj mu, malujcie farbami, poukładaj puzzle. Powiedz też starszakowi, że nie kochasz go mniej, ale kochasz go dłużej o te kilka lat.

Zobacz też: Rywalizacja u rodzeństwa – czy należy z nią walczyć?

Dziwne zachowania

Pamiętaj, że twoje starsze dziecko może się dziwnie zachowywać, gdy w domu zawita młodsze rodzeństwo - usłyszysz prośby o picie z butelki, smoczek, przystawienie do piersi. Maluch może nie chcieć korzystać z nocnika, mimo iż wszystkie potrzeby fizjologiczne sygnalizował. Będzie kładł się na przewijaku "jak dzidzia" i wejdzie do wózka, byś go powoziła. To cofnięcie w rozwoju, podobne zachowania zdarzają się u wielu dzieci.

Rady:

Nie strofuj starszaka, że chce być jak maluszek. Pozwól mu na regres, a minie szybciej niż myślisz. Nie porównuj z młodszym (nie mów: "Zobacz, jak twoja siostra spokojnie śpi w łóżeczku sama, a ty nie."). Poproś kogoś, by na godzinę został z maluszkiem, a ty w tym czasie zajmij się tylko starszakiem - zobaczysz, jaki będzie szczęśliwy, że ma ciebie dla siebie. Spróbuj go także zaangażować w pomoc przy przewijaniu czy ubieraniu młodszego brata - niech poda ci pieluszkę, czapkę. Daj mu poprowadzić wózek, oczywiście z twoją asystą.

W każdym wieku

U dzieci we wszystkich przedziałach wiekowych można spotkać się ze zjawiskiem zazdrości. Gdy zauważasz u swoich pociech jej objawy, uważniej je obserwuj, byś mogła w razie konieczności interweniować. Nawet jeśli wydaje ci się, że traktujesz swoje dzieci jednakowo i zawsze sprawiedliwe, nie dziw się, jeśli jedno dziecko jest zazdrosne drugie. Twoje poczucie sprawiedliwości może się różnić od sprawiedliwości dzieci. Każdemu małemu człowiekowi z racji swojego wieku, temperamentu, potrzeb czy konkretnej sytuacji należy się inna porcja wspólnie spędzonego czasu, pieszczot, brykania z rodzicami, nawet inne prezenty. Od twojej postawy i dobrej strategii działania zależy, jak twoje dzieci poradzą sobie podczas wybuchu zazdrości - czy pobiją się i pogryzą, czy zaczną ze sobą rozmawiać.

Rady:

Wprowadź przywileje dla starszego dziecka - wbrew pozorom najczęściej młodsze dziecko je ma, bo jest więcej tulone, noszone, przewijane, na więcej mu się pozwala. Zatem dobrze jest wprowadzić prawa starszaka - niech to będzie coś, co przyniesie mu radość i dumę z faktu, że jest starsze, np. dłuższe oglądanie telewizji, gdy rodzeństwo już śpi, dłuższe czytanie bajek albo późniejsze kładzenie się spać.

15 sposobów na kłótnie w rodzeństwie.

Podsumowanie

Pozwól dzieciom ujawniać negatywne emocje - zazdrość, złość, zdenerwowanie. Bez nich nie ma miejsca na emocje pozytywne. Gdy zabronisz maluchom okazywania zazdrości i złości, będą w nich narastać i wyjdą na jaw np. w postaci choroby lub zaburzeń emocjonalnych. Nazywaj uczucia dziecka ("Widzę, że się zdenerwowałaś"), odpowiednio do wieku zachęć do symbolicznego wyrażenia uczuć ("Może spróbujesz narysować swoją złość?").

Nigdy nie porównuj dzieci między sobą - jedno może stać się zadufane w sobie, a drugie rozgoryczone. Faworyzowanie przez rodziców wywołuje żal i wstyd. Dziecko, które nie widzi błysku zadowolenia i dumy w oczach rodziców, będzie robić wszystko, by zwrócić na siebie uwagę mamy i taty - może być agresywne, głośne.

Nie bądź sędzią, gdy się biją i kłócą. Rodzice najczęściej w sytuacjach kryzysowych (bicie, kłótnie, wypływające często z zazdrości) przyjmują rolę sędziów. Każą podzielić się zabawkami po równo, dochodzą "kto zaczął" i mówią, że dzieci mają się bawić zgodnie. Tymczasem warto zamienić się w mediatora, który spokojnie wysłucha, co każde dziecko ma do powiedzenia, powie, że na pewno uda się dzieciom znaleźć rozwiązanie i wyjdzie z pokoju, dając dzieciom czas. Nawet młodzi ludzie w wieku przedszkolnym powinni mieć swobodę rozstrzygania własnych sporów, choć może to wydawać się niewykonalne.

9 zdań, których nie można mówić córce.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
5.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Jak obchodzić Dzień Babci i Dzień Dziadka? Pomysły na prezenty dla dziadków

 

Dziecko nie chce założyć czapki – co robić?

 

Dojrzałość emocjonalna u dziecka – czym jest i jak ją rozwijać?

 

Rodzaje przedszkoli

 

Głoskowanie wyrazów – jak nauczyć dziecko głoskować? Ćwiczenia, przykłady

 

5 najbardziej kłopotliwych dziecięcych pytań

 

Jak porozmawiać z dzieckiem o śmierci?

 

Autyzm - objawy