Urlop ojcowski przedłuża życie?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Szwedzcy naukowcy doszli do ciekawych wniosków – badania pokazały, że 2-miesięczny urlop ojcowski po narodzinach dziecka obniża ryzyko przedwczesnej śmierci mężczyzn aż o 25 proc.!

Urlop ojcowski w 2010 roku trwa tydzień
Urlop ojcowski w 2010 roku trwa tydzień

Szwecja jest pierwszym krajem, w którym wprowadzono w życie płatne urlopy ojcowskie. Naukowcy wierzą, że urlop ojcowski może być sposobem na zmniejszenie różnicy w długości życia między kobietami a mężczyznami, która wynosi obecnie około 5-7 lat.

Badacze ze Stockholm's Karolinska Institute przebadali aż 72 tys. mężczyzn. Szwedzi zostali przebadani pod względem stanu zdrowia i nawyków. Jak to możliwe, że 2-miesięczny urlop na wychowanie dziecka może obniżyć ryzyko przedwczesnej śmierci mężczyzn? Naukowcy podejrzewają, że troska o niemowlę sprawia, że panowie zaczynają poświęcać większą uwagę również swojemu zdrowiu - lepiej się odżywiają, ograniczają ilość alkoholu, rzadziej podejmują ryzyko. Według innej teorii, urlop poświęcony na wychowanie niemowlęcia sprawia, że poziom stresu ulega znacznemu obniżeniu.

W Polsce urlopy ojcowskie, zwane także tacierzyńskimi, cieszą się na razie niewielką popularnością. Według danych opublikowanych w marcu przez "Gazetę Prawną" na 300 tys. mężczyzn, którym przysługiwało prawo do urlopu ojcowskiego, zaledwie 75 skorzystało z takiej możliwości.

W 2010 roku urlop ojcowski wynosi tydzień, w 2011 roku zostanie wydłużony do dwóch tygodni.

 

 

 

Tematy: ojcostwo, urlop ojcowski, urlop tacierzyński

Komentarze