Cesarskie dzieci są grubsze?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Angielscy naukowcy wykazali, że dzieci, które przyszły na świat w wyniku cesarskiego cięcia są bardziej narażone na nadwagę niż ich rówieśnicy, którzy urodzili się naturalnie.

Poród przez cesarskie cięcie może sprzyjać nadwadze u dziecka. / fot. shutterstock
Poród przez cesarskie cięcie może sprzyjać nadwadze u dziecka. / fot. shutterstock

Wstępne badania były przeprowadzone w Imperial College w Londynie i wzięło w nich udział 62 niemowląt. Okazało się, że maluchy urodzone przez cesarkę mają wyższy poziom tłuszczu w wątrobie w porównaniu z dziećmi urodzonymi naturalnie. Kolejne badania są w toku, ale już teraz naukowcy wysnuwają tezę, że poród operacyjny hamuje uwalnianie hormonów, które kontrolują prawidłowy metabolizm dziecka w późniejszym życiu.

Potwierdzają to eksperci niezaangażowani w eksperyment - prof. Neena Mod na łamach "The Times" przyznała, że poród operacyjny może zaburzać normalną pracę organizmu dziecka - zaburzać zachodzące w wątrobie procesy i naruszać równowagę hormonów oraz enzymów.

Choć nie ma jeszcze ostatecznego rozstrzygnięcia, już teraz uczeni z National Institute for Health and Clinical Excellence (NICE) zamierzają opublikować wyniki tych badań - donosi "Daily Mail". Eksperci twierdzą, że kobiety powinny znać wszystkie zagrożenia, jakie niesie ze sobą cesarskie cięcie. Zwłaszcza że liczba porodów przez cięcie diametralnie wzrosła - o 250 proc. w ciągu ostatnich 30 lat.

Zobacz, jak przeprowadza się cesarskie cięcie.

Tematy: cesarskie cięcie, nadwaga, waga dziecka

Komentarze