Jak zmienia się i wygląda pochwa po porodzie?

Ocena: 4.09/5 Głosów: 5
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Drogi rodne kobiety wykonują ogromną pracę podczas narodzin dziecka. Z tego względu pochwa po porodzie często jest posiniaczona lub może zmienić kształt. Kobiety skarżą się na zbyt luźną lub zbyt ciasną pochwę (w wyniku zbyt mocnego szycia). Dochodzi także do wypadania macicy. Wszystko to obniża jakość życia seksualnego. Pomocne będą tu ćwiczenia mięśni Kegla oraz plastyka pochwy.

Fotolia

Pochwa po porodzie – jak wygląda?

 

Poród jest ogromnym wysiłkiem dla kobiecego organizmu. Pochłania mnóstwo energii i powoduje zmiany w wyglądzie poszczególnych odcinków dróg rodnych. Jest to naturalne zjawisko spowodowane ich wytężoną pracą przy rozciąganiu się oraz skurczami mięśni powodującymi wypchnięcie dziecka na świat.

Często zdarza się, że pochwa kobiety jest po porodzie posiniaczona, zmienia swój kształt, a pęknięcia czy nacięcia krocza dodatkowo potęgują ból w okresie połogowym.

Przyjmuje się, że okres sześciu tygodni po porodzie powinien wystarczyć, aby drogi rodne powróciły do stanu sprzed porodu, co pozwala na bezpieczne i satysfakcjonujące współżycie.

Należy jednak pamiętać, że wygląd pochwy po porodzie zależy od indywidualnych predyspozycji rodzącej – od stanu elastyczności skóry, wyćwiczenia mięśni, przebiegu porodu, wielkości dziecka czy aktywności kobiety w okresie połogu.

 

Rozciągnięta i luźna pochwa po porodzie – ćwiczenia Kegla?

 

Po urodzeniu dziecka kobiety skarżą się czasami na uczucie luzu w pochwie. Podczas stosunków czują, że ścianki pochwy nie otulają penisa partnera w taki sam sposób, jak przed ciążą. Seks po porodzie staje się wtedy mniej satysfakcjonujący dla obu stron.

Luz w pochwie mogą odczuwać kobiety zarówno po porodzie naturalnym, jak i po zabiegu cesarskiego cięcia. Jest to spowodowane obniżeniem się poziomu hormonów – estrogenów, do którego dochodzi podczas naturalnego karmienia piersią. Estrogeny odpowiedzialne są za elastyczność i rozciągliwość ścianek pochwy. Ich niższe stężenie utrudnia dodatkowo powrót do poprzedniego kształtu pochwy. Sytuacja ulega zmianie po powrocie cykli miesięcznych u kobiety.  

Pochwę otaczają mięśnie, a te, aby odpowiednio działały, trzeba trenować. Dlatego kobietom już przed porodem zalecane są ćwiczenia Kegla związane z trenowaniem mięśnia łonowo-guzicznego.

Mięsień ten napina się np. podczas wizyty w toalecie, gdy kobieta próbuje powstrzymać strumień moczu. Pracuje on również podczas stosunku seksualnego, a najbardziej podczas orgazmu. Jest stosunkowo łatwy do wykrycia.

Ćwiczenia polegają na zaciskaniu mięśnia – kilka razy dziennie seriami trzydziestu powtórzeń. Po długotrwałym i systematycznym treningu  luzy w pochwie zanikają.

 

Ciasna pochwa po porodzie i ból podczas stosunku

 

Zdarza się, że kobiety po porodzie narzekają również na zbyt ciasną pochwę. Główną przyczyną tego problemu jest zbyt mocne zszycie krocza po jego nacięciu lub pęknięciu podczas porodu. Do głównych objawów należy pieczenie i ból podczas stosunku (choć nie tylko).

Inną przyczyną pojawienia się problemu jest również suchość w pochwie spowodowana zmianami hormonalnymi związanymi z karmieniem piersią. Wspomniany już wyżej spadek estrogenów wpływa zarówno na brak elastyczności pochwy, jak i na brak wilgoci wewnątrz.

Suchość pochwy pojawia się również w stanie zapalnym, którego przyczyną są bakterie i grzyby. Jeżeli te zjawiska utrzymują się już dłuższy czas, należy zgłosić się do lekarza ginekologa. W zależności od przyczyny problemu może być wykonany zabieg plastyki pochwy bądź wdrożona kuracja hormonalna mająca na celu uzupełnienie niedoborów estrogenów. Jeżeli ginekolog wykluczy podłoże biologiczne problemu, przyjmuje się, że jego źródłem jest psychika – wówczas należy skonsultować się z psychologiem seksuologiem.

 
Wypadanie macicy i pochwy – co robić?

 

Wypadanie macicy to sytuacja, kiedy narząd ten przemieszczania się do pochwy. Może dojść również do wysunięcia się macicy na zewnątrz, a w ciężkich przypadkach nawet do jej wywinięcia na lewą stronę. Powodem jest tu osłabienie mięśni, ścięgna i więzadła utrzymujących macicę we właściwym miejscu.  

To sytuacja, w której kontakt z lekarzem ginekologiem powinien być natychmiastowy. Leczenie w tym przypadku jest zawsze operacyjne.

Wypadanie narządu rodnego nie zawsze jednak widać na zewnątrz, przez co jest to problem diagnozowany często zbyt późno, aby można było uniknąć działań chirurgicznych. Kobiety w takich sytuacjach cierpią często na uciski i napięcia w podbrzuszu, bóle krzyżowe i pachwin, krwiste upławy, zapalenie pochwy i bóle podczas oddawania moczu. Odbija się to negatywnie na współżyciu, ponieważ nie daje zbyt dużej satysfakcji.

Ważne, aby przy odczuciu jakichkolwiek zmian i dyskomfortu nie czekać aż dolegliwości znikną samoistnie, ale każdorazowo kontaktować się z lekarzem. Jako główną przyczynę wypadania pochwy u młodych kobiet podaje się wysoką wagę noworodka oraz uszkodzenie mięśni dna miednicy mniejszej podczas porodu.

Tematy: pochwa po porodzie, wypadanie pochwy, wypadanie macicy, mięśnie Kegla

Komentarze