Ciąża niezauważona

Ocena: 4.77/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ty w łóżku już o 20.00, twój partner na imprezie. Ty na badaniu USG, on w pracy. Ty w sklepie z wózkami, on w górach z kolegami. Buntujesz się, bo uważasz, że do twojego partnera jakoś nie dotarło, że zostanie ojcem? Na szczęście da się coś z tym zrobić.

Kobieta się zmienia, mężczyzna żyje jak dawniej - to zdecydowanie nie jest najlepszy program na czas ciąży. Fot. Shutterstock
Kobieta się zmienia, mężczyzna żyje jak dawniej - to zdecydowanie nie jest najlepszy program na czas ciąży.

Mężczyźni czasem nie "zauważają" ciąży. Niby o niej wiedzą, niby wszystko rozumieją - ale ta wiedza jakoś nie zawsze przekłada się na codzienne życie. "Będziemy mieli dziecko" nie jest dla nich jednoznaczne z "będą zmiany!". Myślą raczej: "będę ojcem - super! A póki co żyję tak, jak żyłem".

Dlatego bywa, że ciężarna kobieta wieczorami marzy o drzemce na kanapie, a jej partner z zapałem szuka okazji do imprezowania. Co więcej, nie widzi powodu, dla którego miałby sobie odmawiać przyjemności. Partnerka może przecież zostać w domu i wypoczywać, prawda? Ciąża nie oznacza, że muszą teraz siedzieć razem w domu; on ma energię do zabawy, a jej nikt przecież nie zmusza. On zimowy urlop planuje jak zawsze - w górach. A kiedy kobieta zwraca uwagę "kochanie, ale ja wtedy nie będę już mogła jeździć na nartach", szybko wpada na genialne rozwiązanie "no, to ty nie pojedziesz" albo "ach tak… to wiesz co, posiedzisz w pensjonacie".

Podpowiadamy, co możesz zrobić, by twój mężczyzna zauważył ciążę.

1. Spójrz na ciążę z perspektywy partnera

Zdaniem psychologa, Katarzyny Platowskiej, nie ma nic dziwnego w tym, że przyszły ojciec wolniej niż jego partnerka adaptuje się do nowej sytuacji:

- Kiedy kobieta przygotowuje się do macierzyństwa, jej ciało się zmienia i niemalże w każdej sekundzie przypomina o nadchodzącej rewolucji. Natomiast mężczyzna naprawdę potrzebuje tych kilku miesięcy, by sobie uświadomić, że nic nie będzie takie samo i zrozumieć ogrom zmian, jakie czekają parę - mówi psycholog Katarzyna Platowska.

Oczywiście nie twierdzimy, że wszyscy mężczyźni potrzebują dużo czasu, by oswoić się z myślą o swoim ojcostwie. Tak jak nie wszystkie kobiety od pierwszych dni ciąży czują się matkami. Jednak nie da się ukryć, że nam kobietom trochę łatwiej zauważyć, że coś się dzieje.

2. Porozmawiaj z partnerem - już dziś!

Spojrzeć na sytuację z perspektywy partnera - to jedno, ale godzić się na życie w równoległych światach - to już zupełnie co innego.

- Nie radzę myśleć, że jakoś to będzie, że sprawy się same ułożą - ostrzega Katarzyna Platowska. - Zmiany w życiu związane z ciążą są niczym w porównaniu ze zmianami, jakie zachodzą, gdy rodzi się dziecko. Dlatego jeśli już na etapie ciąży pojawiają się problemy i kobieta uważa, że partner zupełnie nie dostosowuje się do nowej sytuacji, powinna porozmawiać z nim już teraz. Później będzie trudniej.

Ciąża trwa 9 miesięcy - i te 9 miesięcy należy potraktować jako preludium większych zmian. Jeśli nie jest zagrożona i nie wiąże się dla kobiety z długotrwałym pobytem w szpitalu, to zwykle nie wymaga od partnerów dokonania rewolucji życiowej. Często więc wystarczy po prostu, że kobieta będzie otwarcie mówić, o tym, czego w tym okresie potrzebuje i oczekuje od partnera; przypominać, że coś się jednak zmieniło, a ciąża jest rezultatem "działalności" dwóch osób, więc także dwie osoby powinny stawić czoła jej następstwom.

Dowiedz się, jak zmienia się związek po narodzinach dziecka.

 

3. Nie oskarżaj partnera, tylko mów wprost, czego chcesz

Jeśli będziesz obrzucać partnera oskarżeniami ("bo ty nigdy", "wiedziałam, że nie można na ciebie liczyć"), niczego nie osiągniesz. Atakowany i zasypywany pretensjami człowiek zaczyna się bronić, zamiast współpracować. W rozmowie z partnerem możesz podkreślać, że chcesz, by uczestniczył w przygotowaniach do narodzin dziecka, nie dlatego, że sama nie jesteś w stanie wybrać fotelika samochodowego, czy dotrzeć do szkoły rodzenia. Wystarczającym argumentem powinno być to, że pewne sprawy chcesz dzielić z partnerem, bo wtedy dają ci więcej radości i mają głębszy sens.

Kiedy on będzie namawiać cię na aktywność, która jest niewskazana w twoim stanie, nie oburzaj się: "Jak ty w ogóle mogłeś o tym pomyśleć!". Lepiej wyjaśnij spokojnie, dlaczego nie możesz skorzystać z jego propozycji: często czujesz się słabo, masz mdłości, ginekolog zabronił itp. Pamiętaj, że nawet najwspanialszy mężczyzna nie potrafi czytać w myślach.

Mediator radzi jak rozmawiać z partnerem przed narodzinami dziecka - posłuchaj.


Czytaj dalej na następnej stronie: Ciąża niezauważona.

Tematy: ciąża, konflikt, relacje z partnerem

Komentarze