Bursztyn na ząbkowanie

Ocena: 5/5 Głosów: 10
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zakładanie na rączkę lub szyję dziecka bursztynów, postrzega się zwykle jako przesąd, podobny do noszenia czerwonej wstążeczki przy wózku. W naszym kraju sceptycznie podchodzi się do cennych właściwości bursztynu w walce z dolegliwościami pojawiającymi się podczas ząbkowania. Jak jednak sprawa wygląda naprawdę? Czy warto kupić naszyjnik lub bransoletkę z bursztynu na bolesne wyrzynanie się ząbków?

 

Cudowne właściwości czy placebo?

Jak się okazuje zarówno badania, jak i znawcy tematu potwierdzają świetne właściwości bursztynu w walce z bolesnym ząbkowaniem. Co prawda w naszym kraju to mało popularna metoda przynoszenia ulgi dziecku i co najwyżej powoduje krzywe spojrzenia innych rodziców, jednakże to naprawdę działa. Dzieje się tak ze względu na to, że bursztyn ma silne właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Łagodzi ból, rozpieranie i inne niekomfortowe objawy wyrastania zębów. Niektóre mamy podają bursztyn maluchom jako gryzak lub masują nim dziąsła, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo dziecka, ale wystarczy już jego kontakt ze skórą niemowlęcia.

 

Jak używać bursztynu na bolesne ząbkowanie?

Wystarczy kupić naszyjnik lub bransoletkę i założyć ją dziecku. Producenci tego rodzaju akcesoriów zapewniają, że na skutek kontaktu bursztynu ze skórą występuje doskonały efekt przeciwbólowy, pozwalający dziecku na przykład przespać całą noc. Oczywiście używanie bursztynów to osobista decyzja każdego rodzica, jednakże jeżeli w alternatywie mamy stosowanie środków przeciwbólowych, to warto spróbować. Co ciekawe bursztyn może dobroczynnie działać nie tylko podczas ząbkowania. Ma on szerokie zastosowanie. Dostarcza organizmowi niezbędnych jonów dodatnich, ponadto wspomaga gojenie ran, a także pomaga przy przeziębieniach i innych infekcjach. Niekiedy rodzice zastanawiają się, czy noszenie bransoletki bursztynowej będzie skuteczne i czy nie lepszy jest wybór naszyjnika. Nie powinno to mieć wpływu na działanie uśmierzające ból przy ząbkowaniu. Bransoletkę można nawet nałożyć na nóżkę, wtedy będzie mniej przyciągała uwagę malucha.

 

Czym się kierować przy kupnie akcesoriów bursztynowych na ząbkowanie?

Przede wszystkim bursztyny muszą być w taki sposób oszlifowane, by nie stanowiły niebezpieczeństwa skaleczenia się. Ponadto konieczne jest umieszczenie ich na bardzo trwałym sznurku, któremu nie grozi zerwanie. Producenci najczęściej decydują się na tworzenie naszyjników na dość krótkich sznurkach, dzięki czemu maluch nie jest w stanie włożyć akcesorium do buzi i przegryźć sznurka, co mogłoby się skończyć zadławieniem. Jeżeli zdecydujemy naszyjnik czy bransoletkę dać dziecku jako gryzak, to zawsze musi się to odbywać pod ścisłą kontrolą rodzica.

 

Na co trzeba jeszcze zwrócić uwagę przy kupnie bransoletki lub naszyjnika z bursztynu? Koraliki muszą być nawlekane pojedynczo i dzielone supełkiem. Kwestie wykonania to jednak nie wszystko. Należy sprawdzić, czy akcesorium posiada wszelkie atesty i certyfikaty bezpieczeństwa czy też jakości. Zdecydowanie warto postawić na sprawdzony bursztyn, który będzie kosztował nieco więcej, niż kupować taniej, ale bez gwarancji, że produkt nie będzie stanowił zagrożenia dla dziecka przy normalnym użytkowaniu. Koniecznie także należy wziąć pod uwagę to, że dla maluchów kupuje się wyłącznie akcesoria przeznaczone do walki z bolesnym ząbkowanie u dzieci. Do założenia na rączkę czy szyjkę dziecka nie nadaje się zwykła bransoletka, nawet dostosowana wielkością, ale wykonana z myślą o noszeniu przez osoby dorosłe. Przed zakupem konkretnego modelu określonej firmy warto zrobić także dokładny research, na przykład zapytać na forach dla mam, czy używały bursztynów właśnie z tej firmy.

 

Kiedy założyć taką „biżuterię” dziecku? Najlepiej jak najszybciej, jak tylko rozpocznie się ząbkowanie. Im starszy będzie maluch, tym bardziej będzie protestować przed noszeniem czegoś na sobie. Mniejsze dzieci zdecydowanie szybciej przyzwyczajają się do takiej leczniczej ozdoby i błyskawicznie zapominają o jej istnieniu. Bursztyn można nosić przez cały dzień, zdejmując go jedynie na noc, by dziecku było w pełni komfortowo podczas spania.

 

 

Komentarze