Zabawy z rocznym dzieckiem – jakie zabawki dla roczniaka?

Zabawa jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Jest jedną z dostępnych form poznawania świata i bezpośrednio wpływa na umysłowy, fizyczny, emocjonalny, a także społeczny rozwój dziecka. W zależności od rodzaju zabawy, w dziecku kształtują się nowe umiejętności, zdobywa ono wiedzę, a także kształtuje funkcje psychiczne. Co więcej, poprzez zabawę dzieci tworzą oraz utrwalają schematy czynnościowe, a następnie wykształcają sieci operacyjne, będące podstawą orientacji w otoczeniu. Ważne jednak, aby zabawa rocznego dziecka była odpowiednio dopasowana do jego wieku, możliwości poznawczych, a także aby była dla niego bezpieczna.

Zabawy z rocznym dzieckiem – jakie zabawki wybrać?

Wielu rodziców, gdy tylko dziecko przyjdzie na świat, wyrusza na podbój sklepów z zabawkami. Grzechotki, przytulanki, pozytywki, pluszaki, klocki, lalki i wiele innych przedmiotów zaczyna zalewać dom czy też mieszkanie. Niestety, dwumiesięczne niemowlę zupełnie nie zwraca na nie uwagi, a jego ulubioną rozrywką jest sen na zmianę z jedzeniem. Dopiero około 2/3. miesiąca życia niemowlę zaczyna zauważać przedmioty, wodzić za nimi wzrokiem, a w kolejnych miesiącach wyciągać do nich rączki i łapać je.

Roczne dziecko z reguły ma już za sobą naukę siadania, raczkowania, być może nawet już samodzielnie chodzi, albo przynajmniej stoi. W tym czasie mały człowiek coraz chętniej eksploruje świat. Oczywiście najbardziej interesują go przedmioty użytku domowego. Zwłaszcza te zakazane, jak pilot do telewizora, pad od konsoli, mikser czy kluczyki do samochodu.

Zobacz też: Żłobek czy niania – co wybrać?

W tym okresie dziecko potrafi już skupić uwagę na dłuższą chwilę i zatrzymać się przy jednej czynności, jeżeli oczywiście wzbudziła jego zainteresowanie. To dobry czas na inicjowanie nowych zabaw:

  • naukę budowania budowli z kilku klocków,
  • turlanie piłki,
  • wrzucanie klocków do pojemnika – dopasowywanie kształtów.

Na rynku dostępnych jest mnóstwo ciekawych, kreatywnych zabawek dla dzieci od 1. roku życia. Ważne jednak, aby wykazać się powściągliwością i nie kupować ich wszystkich.

Sprawdź też: Jak rozwijać motorykę małą u dziecka?

Dlaczego mniej znaczy więcej podczas zabaw z rocznym z dzieckiem?

Powściągliwość w kupowaniu zabawek dla dziecka jest o tyle ważna, że pozwoli zachować ich prawdziwą wartość. Jak już wcześniej wspomniano, zabawki mają wpływ na rozwój poznawczy, a także twórczość dziecka. R. Sireteanu twierdzi jednak, że zbyt duża ilość zabawek w otoczeniu dziecka działa wręcz odwrotnie. Dochodzi bowiem do unicestwienia zmysłu odkrywania i wynalazczości. Dziecko otrzymuje zbyt dużą ilość bodźców, które z kolei zaburzają tworzenie sieci neuronów w mózgu. Co jeszcze bardziej interesujące, według neurologa W. Singera rozwój umysłowy dziecka nie jest warunkowany przez geny, a przez prawidłową edukację w najwcześniejszych okresach jego życia.

Zobacz też: Na czym polega chwyt pęsetkowy u dziecka?

W jaki sposób zabawa wpływa na rozwój rocznego dziecka?

Jako rodzice mamy ogromny wpływ na rozwój umysłowy naszych dzieci. Musimy więc dbać o to od pierwszych dni ich życia, cały czas dostosowując się do możliwości poznawczych najmłodszych. Zabawki są jak najbardziej potrzebne dzieciom i nam jako pomoce naukowe. Same zabawki nie zastąpią jednak naszej uwagi i czasu poświęconego dziecku.

Zabawki nie zbudują też za nas relacji z dzieckiem, nie dadzą mu poczucia bezpieczeństwa i wsparcia emocjonalnego w trudnych chwilach. Pamiętajmy więc, że w kwestii zabawek mniej znaczy więcej. Kilka wartościowych, dobrej jakości zabawek w połączeniu z naszą uwagą pozwoli przekazać dziecku wszystko, co najważniejsze. Nauczy je wszystkiego, czego można nauczyć się na tym etapie rozwoju, dając porządne podstawy do dalszego działania i dalszego poznawania świata.

Przeczytaj też: Terapia ręki dla dzieci – co to jest?

Zabawy z rocznym dzieckiem – na czym polegają?

Skoro wiemy już, dlaczego zabawa z dzieckiem jest dla niego taka ważna, a także, że natłok zabawek może zrobić więcej złego niż dobrego, możemy przejść do sedna sprawy. Jak zatem i czym bawić się z rocznym dzieckiem?

Zobacz również: Jaką matę edukacyjną wybrać?

Jakie zabawki sensoryczne dla roczniaka?

Roczne dziecko zdecydowanie już jakiś czas temu wyrosło z grzechotek i kontrastowych książeczek. Możemy więc spokojnie spakować je do pudełka i wynieść na strych lub podarować komuś, komu właśnie urodziło się dziecko. W ten sposób oczyścimy przestrzeń z niepotrzebnych przedmiotów, a dodatkowo zrobimy miejsce na zabawki dostosowane do wieku naszego dziecka.

Sprawdź: Czy chodzik uczy dzieci chodzić?

Pierwszą z polecanych grup zabawek dla rocznych dzieci są zabawki sensoryczne. Mają one na celu pomagać dziecku porządkować wrażenia zmysłowe. Mózg podczas zabawy zabawkami sensorycznymi uczy się rozpoznawać, segregować oraz interpretować informacje, które dochodzą do niego z narządów zmysłów, a następnie odpowiada na nie określoną reakcją.

Przeczytaj też: Jeździk – jaki wybrać?

Zabawki sensoryczne to wszelkiego rodzaju:

  • piłeczki z wypustkami,
  • gąbki,
  • szczotki,
  • miękkie ściereczki.

Mogą to być bezpieczne przedmioty użytku domowego, które dziecko zna z życia codziennego.

Sprawdź: Jak przygotować przyjęcie na 1. urodziny dziecka?

Sensoryczne zabawy z rocznym dzieckiem

Jak bawić się takimi zabawkami? Pozwalajmy je dziecku dotykać, ciągnąć, głaskać. Nazywajmy przedmioty, rozmawiajmy o tym, czy coś łaskocze, szczypie, czy jest miłe w dotyku czy nie. Sprawdzajmy reakcje dziecka na poszczególne struktury. Integracja sensoryczna jest niesamowicie ważna dla poprawnego rozwoju dziecka. Obecnie w poradniach psychologiczno-pedagogicznych można spotkać mnóstwo dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej, które w późniejszym wieku rzutują na zachowania społeczne, umiejętność odnalezienia się w różnych sytuacjach, kontakty międzyludzkie, a także zdolność uczenia się. Im wcześniej zaczniemy więc pobudzanie zmysłów dziecka i integrację sensoryczną, tym większa szansa na uniknięcie tego typu problemów w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Zobacz też: Terapia SI – na czym polega?

Zabawki motoryczne dla rocznego dziecka

Wspieranie rozwoju motoryki małej u dzieci to kolejna bardzo ważna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę. W celu treningu motorycznego, a równocześnie poznawczego, możemy użyć różnego rodzaju klocków, a także sorterów czy wbijaków. Wszystkie czynności, które będą wymagały od dziecka chwytania małych elementów i umieszczania ich w określonych miejscach, będą pozytywnie wpływać na jego sprawność motoryczną i koordynację ruchową.

Zobacz też: Świńska grypa – przyczyny, objawy, leczenie

W sklepach z zabawkami dla dzieci znajdziemy różnego rodzaju zabawki wspierające rozwój motoryki takie jak:

  • sortery kształtów,
  • drewniane klocki,
  • piramidy,
  • przebijaki,

Dzieci uwielbiają tego typu zabawy, które są dla nich dodatkowo bardzo rozwijające.

To też może Cię zainteresować: Czym zająć dziecko w podróży?

Jakie książki dla rocznego dziecka?

Nie ma limitu wieku, w którym możemy wciągnąć dziecko do magicznego świata literatury. Co więcej, warto zrobić to jak najwcześniej. Czytanie książek niesie ze sobą wszechstronne korzyści dla dziecka. Wpływa na rozwój wyobraźni, słuchu, rozpoznawania dźwięków, kolorów, koncentracji, spostrzegawczości, a także skupienia.

Przeczytaj również: Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie

Dla rocznych dzieci warto kupować książeczki z obrazkami, które angażują malucha do interakcji. Na rynku spotkamy mnóstwo tytułów książek obrazkowych, w których dziecko ma za zadanie odnaleźć określone przedmioty czy zwierzęta. Są też książeczki z dźwiękami zwierząt, przedmiotów czy pojazdów. Ciekawym pomysłem są też książeczki dla dzieci, które podczas opowiadania historii wymagają od dziecka wykonywania określonych czynności. Dziecko musi potrząsnąć książką, dmuchnąć, zamknąć oczy, czy też podskoczyć. To dla małego czytelnika niezwykle atrakcyjna forma czytania książki, zachęcająca do wspólnej zabawy. Oczywiście nie możemy zapominać o tym, że klasyczne czytanie książek, bajek, rymowanek czy opowiadań skutecznie wspiera mowę. Dziecko uczy się z książek nowych słów i ich znaczenia.

Zobacz też: Jaki prezent na roczek dla dziecka?

Codzienność najlepszą zabawą z roczniakiem

Dla rocznego dziecka, oprócz wszystkich wspomnianych zabawy i zabawek, najciekawszą formą spędzania czasu jest uczestniczenie w codziennych czynnościach. Dzieci chce być blisko swoich opiekunów, brać udział w tym, co oni robią, towarzyszyć im podczas domowych obowiązków. W miarę możliwości pozwalajmy im na to. Opowiadajmy o tym, co robimy, jak nazywają się dane rzeczy i czynności, pozwalajmy dotykać przedmiotów, faktur, uruchamiać sprzęty. Właśnie w ten sposób dzieci najlepiej poznają świat, uczą się nowych słów i zachowań. Właśnie w ten sposób obudzimy ich wrodzoną twórczość i odkrywczość.

Przeczytaj również: Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie

Bibliografia

 
  1. Okoń, „Zabawa a rzeczywistość”, Warszawa 1987, s. 5
  2. K. Thimm, Zabawa w IQ „Forum” 2003, nr. 45, s. 23-29
Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Krew w moczu u dziecka – jakie są przyczyny krwiomoczu u dzieci?

 

Mamo, boję się

 

Atopowe zapalenie skóry – objawy i pielęgnacja

 

Spacerówka dla dziecka – jak wybrać? Rodzaje spacerówek, spacerówka a parasolka

 

Puzzle

 

Dziecko chrapie – czy to normalne?

 

Pierwsze kredki dla dziecka – jakie wybrać?

 

Przewlekły katar u dziecka – czym leczyć?