Badanie EEG u dzieci – jak wygląda, jak się przygotować, ile trwa i co wykrywa?

Badanie EEG (elektroencefalografia), czyli badanie czynności elektrycznej mózgu to nieinwazyjne badanie neurologiczne. Badanie elektroencefalograficzne wykorzystywane jest głównie do diagnostyki padaczki, także innych zaburzeń neurologicznych. To, jak wygląda EEG u dziecka, podobnie jak jego cena, zależy od rodzaju badania (we śnie, w czuwaniu, deprywacji snu). Jak przygotować się do EEG i co jeszcze może wykryć?

Badanie EEG – co to jest?

Badanie EEG (elektroencefalograf) to badanie służące monitorowaniu czynności bioelektrycznej mózgu. Czynność bioelektryczna mózgu jest wyrazem aktywności neuronów kory mózgowej, która może być rejestrowana na powierzchni skóry głowy. Wynik badania EEG przedstawiany jest w formie wydruku. Czujniki rejestrują aktywność różnych fal mózgowych: alfa, beta, gamma, theta, delta, kappa, fal lambda,

Na prawidłowy wynik EEG składa się rytm alfa oraz beta. Pojawienie się fal patologicznych (np. theta, delta bądź iglic) wymaga konsultacji neurologa i niekiedy wykonania badań dodatkowych.

Przeczytaj też: Ile trwa ciąża?

Badanie EEG u dzieci – wskazania

Kiedy wykonać badanie EEG u dziecka? Najczęstszym wskazaniem jest podejrzenie padaczki, a także diagnozowanie przyczyn omdleń. Inne wskazania do wykonania badania głowy EEG u dzieci to:

  • urazy głowy,
  • opóźnienia rozwoju psychoruchowego,
  • zaburzenia snu,
  • stany lękowe bądź agresja,
  • bóle i zawroty głowy niewiadomego pochodzenia,
  • nowotwory mózgu,
  • zapalenie opon mózgowych,
  • zaburzenia wzroku bądź mowy.

Sprawdź nasz kalkulator siatek centylowych

EEG głowy u dziecka – jak się przygotować?

Aby wynik EEG głowy dziecka był niezafałszowany potrzebne jest odpowiednie przygotowanie do badania. Na co najmniej dobę przed badaniem nie należy podawać dziecku leków pobudzających lub hamujących czynność układu nerwowego. Natomiast na 8 godzin przed badaniem nie należy podawać do picia napojów o działaniu pobudzającym (mocna herbata, napoje typu cola). Na badanie należy pojawić się z umytą głową. Starszym dzieciom należy przed pojawieniem się na badanie podać lekkostrawny posiłek, natomiast w przypadku EEG u niemowląt karmionych butelką posiłek należy podać bezpośrednio przed badaniem, po założeniu czepka z elektrodami – to umożliwi dziecku zrelaksowanie się i zapadnięcie w sen.

Bardzo ważnym elementem przygotowania dziecka do badania EEG jest optymalna ilość snu przed badaniem. W przypadku noworodków i niemowląt badanie EEG powinno być umówione na taką godzinę, na którą zazwyczaj przypada drzemka. Dziecko powinno pojawić się na badaniu lekko zmęczone (nie powinno spać przed badaniem np. w samochodzie), a po założeniu elektrod – nakarmione. W przypadku dzieci w wieku 1–2 lat zalecane jest wybudzenie dziecka o godzinie 6 rano i pojawienie się na badaniu w południe, zaś u dziecka w starszym wieku wskazana jest pobudka o godzinie czwartej i brak snu aż do momentu badania.

Jak wygląda EEG u dzieci i ile trwa?

Badanie głowy dziecka elektroencefalografem wymaga od dziecka pozostania w stanie spoczynku. EEG u noworodka i EEG u niemowlaka powinno być wykonane w czasie snu. Sen jest konieczny w celu zminimalizowania wystąpienia artefaktów ruchowych. U starszych dzieci wystarczy spokojna pozycja leżąca, niekiedy jednak sen jest wymagany, aby zdiagnozować anomalie występujące podczas snu. Jeśli dziecko jest niespokojne, wskazana jest stała obecność rodzica, ale bez rozpraszania dziecka.

Badanie EEG polega na umieszczeniu na głowie pokrytej żelem przewodzącym elektrod w liczbie 16 do 24. Elektrody są połączone kablami z aparaturą. Ile trwa to badanie neurologiczne dziecka? Zapis EEG powinien trwać około 45–60 minut. Podczas badania dziecko nie powinno się ruszać ani mówić. Możliwe są następujące warianty badania EEG:

  • EEG we śnie, najczęściej wykonywana u dzieci do 5. roku życia,
  • EEG w czuwaniu,
  • EEG po deprywacji snu, wykonywane u dzieci starszych i wymagające rezygnacji ze snu w określonym czasie, nawet przez całą noc.

EEG we śnie, w czuwaniu, w deprywacji snu – co wykrywa i jaka jest cena?

Podczas wykonywania badania EEG w stanie czuwania mogą być stosowane techniki aktywacji zapisu. Jedną z nich jest hiperwentylacja, wywoływana na drodze głębokich wdechów i wydechów przez około 3 minuty. Inna metoda to fotostymulacja, czyli stosowanie błysków świetlnych o określonej częstotliwości, co ułatwia zdiagnozowanie padaczki. Z kolei fotostymulacja realizowana w przebiegu EEG w czasie snu dziecka umożliwia wykrycie niektórych chorób metabolicznych wieku niemowlęcego, np. niedoboru biopteryny czy choroby Gauchera. Aktywację zapisu uzyskać można ponadto na drodze próby otwierania i zamykania oczu.

Ile kosztuje badanie EEG u dziecka? Badanie EEG wykonywane na podstawie skierowania lekarskiego jest bezpłatne. Cena EEG w czuwaniu wykonywanego prywatnie to około 120–160 zł. Natomiast koszt EEG w czasie snu to około 200–250 zł.

Badanie elektroencefalograficzne u dzieci – interpretacja wyniku

Interpretacja EEG u dzieci powinna być przeprowadzona przez specjalistę i musi uwzględniać szczegółowy wywiad lekarki. Niekiedy wynik EEG w granicach normy nie wyklucza występowania określonej jednostki chorobowej, podobnie jak zapis odbiegający od normy nie musi świadczyć o chorobie.

Co wykrywa EEG głowy u dziecka? Jednym z najczęściej występujących zapisów EEG u dziecka to fale ostre w EEG. U małego pacjenta taki wynik wskazuje najczęściej na padaczkę. To nie jedyny nieprawidłowy zapis EEG u dzieci.

Nieprawidłowy wynik EEG u dziecka może wyjaśnić ponadto przyczyny omdleń i utraty przytomności, bólów głowy, zaburzeń koncentracji czy kłopotów ze snem.

Bibliografia:

  1. Artemowicz B., Sobaniec P., Badanie EEG w neuropediatrii, Neurologia dziecięca.
  2. Major P., Thiele E., Padaczka u dzieci: badania diagnostyczne i leczenie, Pediatria po Dyplomie, 2009.
Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
1.0

Justyna Mazur

Analityk medyczny

Absolwentka Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Analityki Medycznej Collegium Medicum na UJ w Krakowie. Kontynuuje edukację, uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach z zakresu diagnostyki laboratoryjnej. Kilkuletnie doświadczenie zawodowe zapewniła jej znajomość realnych wątpliwości i obaw pacjentów związanych z wykonaniem, a także interpretacją badań laboratoryjnych.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Płytki krwi u dzieci – co oznaczają podwyższone i niskie płytki (PLT) u dzieci?

 

Karta szczepień dziecka – co to jest, do czego służy?

 

Neutrofile u dziecka – norma, nadmiar, za niskie NEUT – co to znaczy?

 

CRP u dziecka – kiedy badać, jakie są normy, co oznaczają wysokie i niskie wyniki CRP u dzieci?

 

Leukocyty u dzieci – badanie, wskazania, przygotowanie, normy, wyniki WBC u dziecka

 

Strach przed pobraniem krwi u dziecka – jak pomóc dziecku?

 

Książeczka zdrowia dziecka – co zawiera, gdzie ją wyrobić, co zrobić, gdy zginie?