Zapalenie pęcherza w ciąży

Ocena: 2.8/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Gdy spodziewasz się dziecka, bardzo łatwo o infekcję pęcherza. Jak uniknąć i jak leczyć zapalenie dróg moczowych? Czy można się kurować domowymi sposobami? Kiedy jest konieczna konsultacja lekarska?

O objawach infekcji pęcherza zawsze powiedz lekarzowi.
O objawach infekcji pęcherza zawsze powiedz lekarzowi.

Zapalenie pęcherza najczęściej spowodowane jest infekcją bakteryjną. Zwykle chodzi o pałeczki jelitowe (Escherichia coli) oraz gronkowiec. Innym powodem jest częste współżycie seksualne - członek drażni ujście cewki moczowej i pęcherz, może także przenieść bakterie ze sromu na cewkę moczową. Ryzyko zakażenia u kobiet jest większe niż u mężczyzn ze względu na budowę anatomiczną - kobieca cewka moczowa jest krótsza i szersza niż u mężczyzny, dlatego czynniki chorobotwórcze mają łatwiejszą drogę do przebycia. W następstwie infekcji powstaje zapalenie śluzówki pęcherza moczowego, skutkiem którego są nieprzyjemne dolegliwości.

W ciąży cewka moczowa jest słabiej napięta, a dodatkowy nacisk powiększającej się macicy na pęcherz coraz silniejszy. Układ moczowy pracuje mniej wydajnie, co powoduje zaleganie resztek moczu w pęcherzu - to idealne środowisko do rozmnażania się bakterii.

 

Jakie są objawy zapalenia dróg moczowych?

 • Uczucie parcia w pęcherzu - odczuwa się silną i nagłą potrzebę oddania moczu, przy czym wydala się bardzo małe jego ilości.
 • Bóle w dole brzucha, także w czasie siusiania.
 • Pieczenie, palenie podczas pobytu w toalecie.
 • Kłujący ból w cewce moczowej.
 • Wzrost temperatury - czasem zdarza się niewysoka gorączka (około 38 stopni).
 • Krew lub ropa - pojawiające się w moczu incydentalnie mogą być objawem zapalenia pęcherza. Towarzyszyć im może nieprzyjemny zapach moczu.

Czasem zapalenie pęcherza może nie dawać żadnych objawów, jedynie w badaniu ogólnym i bakteriologicznym moczu wykrywane są bakterie. Mówi się wtedy o bezobjawowym bakteriomoczu. W połowie przypadków zakażenie mija samoistnie, mimo to zawsze należy się skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

Jak leczyć?

 • Ważne jest picie dużych ilości wody (2-2,5 litra) - w rozcieńczonym moczu bakterie trudniej się namnażają. Najlepsza jest czysta woda mineralna, niegazowana, niesłodzona i bez żadnych dodatków, jak np. słodkie soki. Poprzez częste oddawanie dużych ilości moczu wypłukuje się bakterie chorobotwórcze z pęcherza.
 • Nie noś obcisłej bielizny, stringów czy legginsow - w ten sposób pozwolisz skórze oddychać, zapewniając dostęp powietrza. Używaj tylko bawełnianej odzieży.
 • Zrezygnuj z perfumowanych mydeł, płynów do higieny intymnej - wywołują podrażnienia. Często się podmywaj, zwłaszcza po stosunku płciowym w kierunku od przodu do tyłu.
 • Na wizytę w toalecie poświęć dłuższą chwilę, nie spiesz się - możesz pochylić się do przodu, co ułatwia oddawanie moczu. Delikatnie zmieniaj pozycje, spowoduje to lekkie przemieszczanie się maluszka w twoim brzuchu i zmniejszy ucisk na pęcherz.
 • Pij sok żurawinowy - nadaje on moczowi kwaśny odczyn i powstrzymuje rozwój bakterii.
 • Przyjmuj przepisane ci lekarstwa bardzo skrupulatnie - niedoleczone zapalenie pęcherza może nawracać.

Kiedy udać się do lekarza?

Skonsultuj się z ginekologiem prowadzącym twoją ciążę, gdy tylko coś cię niepokoi, czyli gdy częściej niż zwykle musisz odwiedzać toaletę lub oddawanie moczu sprawia ci ból, a także w razie wystąpienia gorączki, dreszczy oraz podczas nawracających zapaleń pęcherza moczowego.

Twój lekarz po zebraniu wywiadu i wykonaniu badania najprawdopodobniej zleci wykonanie analizy moczu w kierunku bakterii. Dopiero po ustaleniu, jakie bakterie występują w moczu, będzie mógł przepisać odpowiednie leki.

Czy zdarzają się powikłania?

Zwykle nie ma powikłań, rzadko zdarzają się komplikacje w postaci zapalenia nerek.

Zapobieganie

Profilaktyka jest podobna do procesu leczenia. Najważniejsze jest wypijanie nawet 8 szklanek płynów dziennie - chodzi o częste przepłukiwanie dróg moczowych.

Nie zwlekają z wizytami w toalecie - nawet jeśli musisz wielokrotnie wstawać w nocy. Rzadkie opróżnianie pęcherza zwiększa ryzyko infekcji.

W toaletach publicznych nigdy nie siadaj na sedesie - noś ze sobą nakładki na deskę klozetową, są małe, kompaktowe, zmieszczą się w twojej torebce.

Przed współżyciem wypij sporo płynów, a po stosunku w miarę szybko idź do toalety, by oddać mocz - pozbędziesz się w ten sposób bakterii z cewki moczowej.

Nie przesadzaj z higieną. Okolice intymne muszą być utrzymywane w czystości, lecz przesadna higiena może zaszkodzić - podrażnienie wrażliwej śluzówki ułatwia wnikanie bakterii chorobotwórczych do cewki moczowej.

Tematy: zapalenie pęcherza, zapalenie pęcherza w ciąży, ból brzucha w ciąży, oddawanie moczu w ciąży

Komentarze