Stan podgorączkowy w ciąży – jakie są przyczyny, jak długo trwa i kiedy jest groźny?

Ocena: 4.25/5 Głosów: 21
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Stan podgorączkowy w ciąży nie zawsze jest powodem do niepokoju. Lekko podwyższona temperatura w pierwszych tygodniach, a nawet przez cały okres trwania ciąży, jest naturalną reakcją fizjologiczną na zachodzące w organizmie kobiety zmiany. Jednak kiedy stan podgorączkowy przeistacza się w gorączkę, należy zgłosić się do lekarza. Zbyt wysoka temperatura w ciąży stanowi bowiem zagrożenie dla rozwijającego się płodu.

Fotolia

Stan podgorączkowy w ciąży – czy to normalne?

 

Prawidłowa temperatura ciała człowieka wynosi 36,6 stopnia Celsjusza. O gorączce mówimy, kiedy temperatura przekracza 38 stopni. Jest bardzo wiele przyczyn podniesionej temperatury ciała. Gorączka stanowi rodzaj alarmowego wskaźnika toczącej się w organizmie infekcji lub innego procesu chorobotwórczego. Jednak podwyższona temperatura w ciąży nie jest żadną patologią. Temperatura w ciąży wynosi około 37 stopni Celsjusza.

Lekki stan podgorączkowy w ciąży jest skutkiem rosnącego stężenia progesteronu we krwi. Progesteron w ciele kobiety powoduje wiele znaczących zmian, łącznie z utrzymywaniem się odrobinę za wysokiej temperatury ciała. Najbardziej odczuwalny jest stan podgorączkowy w pierwszych tygodniach ciąży. Organizm musi przejść wiele zmian, które znacznie wpływają na samopoczucie kobiety.

Objawy ciąży w pierwszym miesiącu są bardzo niespecyficzne. Ogólne robicie, senność, zmęczenie w połączeniu z utrzymującym się stanem podgorączkowym nasuwają podejrzenie choroby. Jednak lekki stan podgorączkowy jest normalną fizjologiczną reakcją organizmu i może utrzymywać się przez cały okres trwania ciąży.

 

Jaka temperatura w ciąży jest niebezpieczna?

 

Przewlekle podwyższona temperatura w ciąży jest normalny, jednak są granice. Jaka temperatura w ciąży jest niebezpieczna? Jeśli temperatura ciała nie utrzymuje się na stałym lekko podniesionym poziomie, lecz skacze lub narasta powyżej 38 stopni, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Gorączka zazwyczaj jest jednym z objawów infekcji. Kobiety w ciąży mają obniżoną odporność, dlatego mogą zapadać na infekcje zarówno wirusowe, jak i bakteryjne częściej niż w okresie przed ciążą.

Gorączka w ciąży, będąca objawem infekcji, jest niebezpieczna dla dziecka ponieważ może prowadzić do skurczów macicy. Jeżeli pojawiają się objawy choroby, takie jak kaszel, katar, bóle głowy, uczucie zmęczenia, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, aby leczyć potencjalną infekcję.

Podwyższona temperatura ciała powyżej 38 stopni jest najbardziej niebezpieczna w okresie implantacji zarodka oraz kształtowaniu się organów dziecka czyli między 4 a 14. tygodniem ciąży. Gorączka w tym okresie ciąży może doprowadzić do powstania wad kończyn, kręgosłupa i twarzy, czy opóźnienia wzrastania płodu. Wysoka gorączka na początku trwania ciąży może doprowadzić nawet do poronienia.

  

Paracetamol w ciąży – kiedy stan podgorączkowy zmienia się w gorączkę

 

Leczenie infekcji w trakcie ciąży wymaga odpowiedniego podejścia. Na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem, nie mogą być przyjmowane żadne leki na gorączkę. W ciąży takie działanie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Infekcjom, szczególnie u ciężarnych, najlepiej zapobiegać niż je leczyć, dlatego warto pamiętać o szczepieniach przeciwko grypie. Szczepionka na grypę jest bezpieczna dla kobiet w ciąży. Nie można też zapomnieć o zasadach higieny, jak choćby częste mycie rąk. Ważna jet również tak podstawowych jak częste zdrowa dieta oraz regularny wysiłek fizyczny.

Jeśli jednak stan gorączkowy rozwinął się w gorączkę, bezpiecznym lekiem jest paracetamol, w ciąży może być on stosowany bezpiecznie. Nie można przyjmować leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy, ponieważ mogą one zagrażać zdrowiu dziecka. Jeśli obserwujemy u siebie objawy infekcji lub gorączka jest wysoka, najlepiej zgłosić się jak najszybciej do lekarza.

  

Domowe sposoby na gorączkę w ciąży

 

W ciąży większość leków przeciwzapalnych nie powinna być stosowana. Dlatego nie należy na własną rękę przyjmować żadnych leków ani preparatów ziołowych. Nawet niektóre zioła mogą zaszkodzić prawidłowemu rozwojowi płodu. Jak obniżyć temperaturę, aby nie zaszkodzić dziecku

Do skutecznych domowych sposobów na gorączkę w ciąży należą:

  • zimne okłady na czoło i kark,
  • chłodna kąpiel lub prysznic (należy pamiętać aby woda nie była zbyt zimna),
  • picie dużej ilości płynów,
  • odpoczynek w łóżku, sen,
  • syrop z cebuli,
  • zioła: kwiat lipy, liście i owoce maliny, czarny bez.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów wspomagających leczenie infekcji w postaci syropów, tabletek czy ziół do sporządzania naparów. Kiedy temperatura w ciąży jest za wysoka, nie należy ich jednak stosować bez konsultacji z lekarzem.

Tematy: stan podgorączkowy w ciąży, gorączka w ciąży, podwyższona temperatura w ciaży, stan podgorączkowy na początku ciąży

Komentarze