Czy będziesz miała bliźniaki

Ocena: 4.27/5 Głosów: 50
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Nie znasz jeszcze płci swojego malucha i z niecierpliwością wyczekujesz badania USG, na którym wreszcie zobaczysz swoje dziecko albo… dzieci! Zastanawiasz się, jakie jest prawdopodobieństwo ciąży mnogiej i kiedy możesz się dowiedzieć, że nosisz bliźniaki? Sprawdź!

Kobiety, które już rodziły bliźniaki, częściej zachodzą w ciąże mnogie.
Kobiety, które już rodziły bliźniaki, częściej zachodzą w ciąże mnogie.

Ciąże mnogie zdarzają się coraz częściej, a to za sprawą licznych leków wspomagających płodność, które stosują kobiety starające się o poczęcie i leczące się z niepłodności. Terapie hormonalne, środki stymulujące owulację, ale także metody zapłodnienia pozaustrojowego, takie jak in vitro, znacząco zwiększają szanse na zapłodnienie dwóch lub więcej komórek jajowych.

Jednocześnie prawdopodobieństwo urodzenia bliźniąt jednojajowych, czyli powstałych z podziału jednej zapłodnionej komórki jajowej, jest dużo mniejsze (około 1 na 250 porodów) niż szansa na bliźniaki dwujajowe, które przychodzą na świat w wyniku zapłodnienia dwóch różnych komórek jajowych przez dwa plemniki. W Polsce bliźniaki rodzą się raz na mniej więcej 80 porodów.

Warto wiedzieć, że wciąż rośnie też liczba… trojaczków i czworaczków: kilkoro dzieci naraz rodzi się raz na kilkaset porodów - prawdopodobieństwo jest więc niewielkie, ale i tak sporo wyższe niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

Jak często zdarzają się ciąże mnogie i jak dochodzi do ich powstania? Mówi ginekolog:

 

 


Jaka jest szansa, że urodzę bliźniaki?

Na możliwość powstania ciąży mnogiej wpływa co najmniej kilka różnych czynników, większość z nich zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia bliźniąt dwujajowych, rzadziej jednojajowych. Oto najważniejsze z nich:

Terapie hormonalne zwiększające płodność. Środki pobudzające jajniki do pracy mogą sprawić, że w jednym cyklu zostanie uwolnionych więcej gotowych do zapłodnienia komórek jajowych niż tylko jedna. Twoje szanse na bliźniaki wzrastają do kilkunastu, a nawet 20%.

Zapłodnienie pozaustrojowe, np. in vitro. W twojej macicy umieszczanych jest zwykle kilka zarodków, aby zwiększyć prawdopodobieństwo przeżycia jak największej ich liczby. Ciąża mnoga zdarza się w około 20-40% przypadków.

Inseminacja. Chociaż sam zabieg wprowadzenia męskiego nasienia bezpośrednio do twoich dróg rodnych raczej nie przesądzi o powstaniu ciąży mnogiej, to zazwyczaj kobiety poddające się takiej terapii stosują dodatkowo wspomagające płodność leki hormonalne, po których poczęcie bliźniaków jest bardziej realne.

 

Co jeszcze może wpłynąć na poczęcie bliźniaków?

Przyczyny podziału zygoty, czyli rozwinięcia się i urodzenia bliźniąt jednojajowych, nie są do końca znane. Wiadomo natomiast, co może stwarzać większą szansę na poczęcie za jednym razem dwojga dzieci z różnym materiałem genetycznym:

Czynniki genetyczne. Jesteś jedną z bliźniaczek albo bliźniaki rodziły się już w twojej rodzinie? Twoje szanse na ciążę mnogą wynoszą nawet aż 1 do 60. Skłonność do ciąż mnogich jest prawdopodobnie dziedziczona przez kobiety, występowanie bliźniąt w rodzinie ojca dziecka nie odgrywa żadnej roli.

Wiek. Kobiety między 30 a 40 rokiem życia dużo częściej rodzą bliźnięta. Z chwilą, gdy kończysz 35 lat, w twoim organizmie zaczyna wzrastać poziom hormonu FSH, którego zwiększona ilość z jednej strony jest oznaką spadającej płodności, a z drugiej stymuluje dojrzewanie pęcherzyków w jajnikach i może prowadzić do uwalniania dwóch lub więcej komórek jajowych w jednym cyklu.

Liczba ciąż. Im więcej razy rodziłaś, tym większe prawdopodobieństwo poczęcia bliźniąt.

Ciąża mnoga w przeszłości. Jeżeli masz już bliźniaki, możesz się spodziewać, że kolejna ciąża również zakończy się porodem dwojga lub więcej dzieci.

Przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej. Jeśli brałaś pigułki antykoncepcyjne i w ciążę zajdziesz w ciągu kilku miesięcy po ich odstawieniu, licz się z tym, że poczniesz bliźniaki - odpowiada za to wzmożona praca jajników po zakończeniu terapii hormonalnej.

Budowa ciała. Kobiety wyższe i ważące więcej częściej zachodzą w ciąże mnogie niż niskie i szczupłe.

 

 

Kiedy dowiem się, że urodzę bliźniaki?

Ciążę mnogą lekarz stwierdzi na podstawie rutynowego badania USG już nawet między 6 a 8 tygodniem ciąży, będzie mógł również ocenić, czy w macicy znajduje się jedno czy więcej łożysk, co pozwoli wywnioskować, czy nosisz bliźnięta jedno czy dwujajowe (jedno łożysko świadczy o jednojajowości bliźniąt). W późniejszych tygodniach dowiesz się też, czy dzieci są tej samej czy różnych płci.

Co jeszcze może sugerować ciążę mnogą?

  • Większy - niż wskazuje wiek ciąży - obwód twojego brzucha
  • Ruchy dzieci odczuwane w dwóch różnych miejscach jednocześnie
  • Wyższe, nie odpowiadające wiekowi ciąży położenie dna macicy
  • Wyjątkowo silne dolegliwości ciążowe, takie jak mdłości i wymioty

 

Bliźniaki bliźniakom nierówne

Czym różnią się bliźniaki jedno od dwujajowych? Jeśli dojdzie do podziału jednej zapłodnionej komórki jajowej, powstanie dwoje dzieci z identycznym materiałem genetycznym: tej samej płci i z tymi samymi cechami wyglądu zewnętrznego. A co z charakterem? Specjaliści twierdzą, że najważniejsze dla jego kształtowania jest wychowanie, zdarza się, że bliźnięta jednojajowe dorastające w różnych rodzinach i środowiskach mają odmienną osobowość.

Bliźnięta dwujajowe rozwijają się natomiast w dwóch oddzielnych workach owodniowych, mają dwa łożyska, a podobieństwo między nimi będzie takie, jak w przypadku rodzeństwa pochodzącego z dwóch ciąż.

Tematy: USG w ciąży, bliźniaki, ciąża mnoga, bliźnięta, trojaczki, czworaczki, ciąża bliźniacza

Komentarze