Erytrocyty w moczu w ciąży – co oznaczają krwinki czerwone w moczu w ciąży?

Ocena: 4.62/5 Głosów: 3
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Erytrocyty w moczu w ciąży mogą wskazywać na: kamicę moczową, odmiedniczkowe zapalenie nerek czy cukrzycę. Krwinkomocz może towarzyszyć także infekcjom dróg moczowych, np. zapaleniu pęcherza. W ciąży krwinki czerwone w moczu to także objaw ucisku powiększonej macicy na drogi moczowe. Co jeszcze oznaczają krwinki czerwone w wynikach badań moczu w ciąży?

Fotolia

Krwinki czerwone w wynikach moczu w ciąży

 

Analiza moczu w ciąży to regularnie wykonywane badanie, które dostarczyć może cennych informacji o stanie zdrowia kobiety. Na szczególną uwagę zasługuje obecność erytrocytów w moczu.

Krwinki czerwone w moczu w ciąży mogą być spowodowane poważnymi schorzeniami, takimi jak rak pęcherza czy kamica moczowa, ale także znacznie bardziej błahymi przyczynami, np. infekcjami dróg moczowych.

Nie oznacza to jednak, że taki stan można zbagatelizować – obecne w wynikach badań moczu erytrocyty w ciąży zawsze wymagają diagnostyki.

 

Czy erytrocyty w ciąży są obecne w prawidłowych wynikach moczu?

 

Erytrocyty (czerwone krwinki) są elementarnym składnikiem krwi i fizjologicznym miejscem ich występowania jest światło naczyń krwionośnych. Prawidłowo erytrocyty w moczu powinny być nieobecne. Niektóre źródła podają, że dopuszczalne jest stwierdzenie do 3–4 erytrocytów w polu widzenia mikroskopu. Większe ilości krwinek czerwonych w moczu są uznawane za wynik nieprawidłowy moczu w ciąży i wymagają dalszej diagnostyki.

Erytrocyty w moczu w ciąży mogą być określane mianem krwinkomoczu bądź krwiomoczu.

Krwinkomocz w ciąży to obecność erytrocytów w moczu w ilości, która nie powoduje widocznego gołym okiem czerwonego zabarwienia moczu.

Natomiast krwiomocz to widoczna makroskopowo czerwona barwa moczu w ciąży. Niekiedy krwiomoczowi mogą towarzyszyć dodatkowe objawy, takie jak: zmętnienie czy pienienie moczu.

Szczególnym przypadkiem jest czerwone zabarwienie moczu występujące po spożyciu niektórych pokarmów, np. buraków czy rabarbaru. Wtedy krwiomocz w ciąży ma charakter przemijający i nie jest powodem do obaw.

 

Erytrocyty w moczu w ciąży – infekcje dróg moczowych?

 

Jeśli zostanie stwierdzona obecność krwinek czerwonych w moczu w ciąży, konieczne jest określenie przyczyny takiego stanu.

Taki nieprawidłowy wynik analizy moczu najczęściej wynika z obecności infekcji dróg moczowych w ciąży. Wtedy w badaniu ogólnym moczu można spodziewać się obecności licznych leukocytów, nabłonków oraz bakterii w moczu.

 

Krwinki czerwone w moczu – zapalenie pęcherza w ciąży  

 

Nie jest to oczywiście bezwzględną regułą, gdyż infekcji dróg moczowych nie muszą towarzyszyć wszystkie te zmiany w wyniku badania moczu w ciąży. Pomocniczą rolę w postawieniu rozpoznania infekcji mogą mieć charakterystyczne objawy:

 • ból podbrzusza (potocznie ból pęcherza),
 • pieczenie i szczypanie cewki moczowej,
 • ból podczas oddawania moczu,
 • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza,
 • stany podgorączkowe.

Warto mieć na uwadze, że często zapalenie pęcherza w ciąży lub zapalenie cewki moczowej przebiega bezobjawowo. Jedynym jednoznacznym sposobem na potwierdzenie infekcji układu moczowego jest wykonanie posiewu moczu w ciąży. Gdy posiew jest dodatni, konieczne jest leczenie infekcji układu moczowego w ciąży antybiotykami. Dotyczy to każdej infekcji, także tej bezobjawowej.

 

Krwnikomocz i krwiomocz w ciąży – powiększona macica?

 

Inną przyczyną występowania erytrocytów w moczu w ciąży jest fizjologicznie towarzyszący ciąży nacisk powiększającej się macicy na drogi moczowe i powstające mikrokrwawienia, a także towarzyszące zaburzeniom hormonalnym poszerzenie miedniczek oraz kielichów nerkowych.

Także towarzyszące plamienia w ciąży mogą powodować kontaminację próbki moczu. Niekiedy krwawieniom do dróg moczowych sprzyja stosowanie przez kobiety ciężarne leków antykrzepliwych.

 

Czerwone krwinki w moczu w ciąży – inne przyczyny

 

Mniej częstymi przyczynami krwinko- lub krwiomoczu w ciąży mogą być:

 • kamica dróg moczowych (występuje silny ból podbrzusza i lędźwi promieniujący do kończyny dolnej oraz gorączka).
 • rak pęcherza,
 • odmiedniczkowe zapalenie nerek (wtedy występują erytrocyty wyługowane w ciąży (dysmorficzne), których kształt zmieniony jest na skutek przechodzenia przez kanaliki nerkowe),
 • anemia sierpowatokrwinkowa,
 • cukrzyca,
 • toczeń układowy trzewny,

W celu określenia przyczyny krwinkomoczu w ciąży wykonywane są dodatkowe badania biochemiczne oraz obrazowe, zwłaszcza USG dróg moczowych.

Tematy: erytrocyty w ciąży, erytrocyty w moczu w ciąży, czerwone krwinki w moczu w ciąży, krwinki czerwone w moczu w ciąży, kriwnkomocz w ciąży, krwiomocz w ciąży

Komentarze