Erytrocyty w moczu w ciąży – co oznaczają krwinki czerwone w moczu w ciąży?

Erytrocyty w moczu w ciąży mogą wskazywać na: kamicę moczową, odmiedniczkowe zapalenie nerek czy cukrzycę. Krwinkomocz może towarzyszyć także infekcjom dróg moczowych, np. zapaleniu pęcherza. W ciąży krwinki czerwone w moczu to także objaw ucisku powiększonej macicy na drogi moczowe. Co jeszcze oznaczają erytrocyty w wynikach badań moczu w ciąży?

Krwinki czerwone w wynikach moczu w ciąży

Badanie moczu w ciąży to regularnie wykonywana analiza, która dostarczyć może cennych informacji o stanie zdrowia kobiety. Na szczególną uwagę zasługuje obecność erytrocytów w moczu.

Krwinki czerwone w moczu w ciąży mogą być spowodowane poważnymi schorzeniami, takimi jak nowotwór pęcherza, nowotwór układu moczowego czy kamica moczowa, ale także znacznie bardziej błahymi przyczynami, jak infekcje układu moczowego.

Obecne w wynikach badań moczu erytrocyty w ciąży zawsze wymagają diagnostyki.

Czy erytrocyty w ciąży są obecne w prawidłowych wynikach moczu?

Erytrocyty (czerwone krwinki) są elementarnym składnikiem krwi. Fizjologicznym miejscem ich występowania jest światło naczyń krwionośnych. Prawidłowo erytrocyty w moczu powinny być nieobecne. Niektóre źródła podają, że dopuszczalne jest stwierdzenie do 3–4 erytrocytów w polu widzenia mikroskopu (tzw. norma erytrocytów). Większe ich ilości w moczu są uznawane za wynik nieprawidłowy moczu w ciąży i wymagają dalszej diagnostyki.

Erytrocyty w moczu w ciąży mogą być określane mianem krwinkomoczu bądź krwiomoczu.

Krwinkomocz w ciąży to obecność erytrocytów w moczu w ilości, która nie powoduje widocznego gołym okiem czerwonego zabarwienia moczu. Natomiast krwiomocz w ciąży to widoczna makroskopowo czerwona barwa moczu w ciąży. Niekiedy krwiomoczowi mogą towarzyszyć dodatkowe objawy, takie jak zmętnienie czy pienienie moczu.

Szczególnym przypadkiem jest czerwone zabarwienie moczu występujące po spożyciu niektórych pokarmów, np. buraków czy rabarbaru. Wtedy krwiomocz w ciąży ma charakter przemijający i nie jest powodem do obaw.

Erytrocyty w moczu w ciąży – infekcje dróg moczowych?

Jeśli zostanie stwierdzona obecność krwinek czerwonych w moczu w ciąży, konieczne jest określenie przyczyny takiego stanu. Taki nieprawidłowy wynik analizy moczu najczęściej wynika z obecności infekcji dróg moczowych w ciąży. Wtedy w badaniu ogólnym moczu można spodziewać się obecności licznych leukocytów, nabłonków oraz bakterii w moczu.

Erytrocyty w moczu – zapalenie pęcherza w ciąży

Nie jest to oczywiście bezwzględną regułą, gdyż infekcji dróg moczowych nie muszą towarzyszyć wszystkie te zmiany w wyniku badania moczu w ciąży. Pomocniczą rolę w postawieniu rozpoznania infekcji mogą mieć charakterystyczne objawy:

  • ból podbrzusza (potocznie ból pęcherza),
  • pieczenie i szczypanie cewki moczowej,
  • ból podczas oddawania moczu,
  • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza,
  • stany podgorączkowe.

Warto mieć na uwadze, że zapalenie pęcherza w ciąży lub zapalenie cewki moczowej często przebiega bezobjawowo. Jedynym jednoznacznym sposobem na potwierdzenie infekcji układu moczowego jest wykonanie posiewu moczu w ciąży. Gdy posiew jest dodatni, konieczne jest leczenie infekcji układu moczowego w ciąży antybiotykami. Dotyczy to każdej infekcji, także tej bezobjawowej.

Krwinkomocz i krwiomocz w ciąży – powiększona macica?

Inną przyczyną występowania erytrocytów w moczu w ciąży jest fizjologicznie towarzyszący ciąży nacisk powiększającej się macicy na drogi moczowe i powstające mikrokrwawienia, a także towarzyszące zaburzeniom hormonalnym poszerzenie miedniczek oraz kielichów nerkowych.

Także towarzyszące plamienia w ciąży mogą powodować kontaminację próbki moczu. Niekiedy krwawieniom do dróg moczowych sprzyja stosowanie przez kobiety ciężarne leków antykrzepliwych.

Czerwone krwinki w moczu w ciąży – inne przyczyny

Mniej częstymi przyczynami krwinko- lub krwiomoczu w ciąży mogą być:

  • kamica dróg moczowych (występuje silny ból podbrzusza i lędźwi promieniujący do kończyny dolnej oraz gorączka);
  • rak pęcherza;
  • odmiedniczkowe zapalenie nerek (wtedy występują erytrocyty wyługowane w ciąży – dysmorficzne, których kształt zmieniony jest na skutek przechodzenia przez kanaliki nerkowe);
  • anemia sierpowatokrwinkowa;
  • cukrzyca;
  • toczeń układowy trzewny.

W celu określenia przyczyny krwinkomoczu w ciąży wykonywane są dodatkowe badania biochemiczne oraz obrazowe, zwłaszcza USG dróg moczowych.

Opublikowano: ; aktualizacja: 24.11.2022

Oceń:
4.5

Justyna Mazur

Analityk medyczny

Absolwentka Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Analityki Medycznej Collegium Medicum na UJ w Krakowie. Kontynuuje edukację, uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach z zakresu diagnostyki laboratoryjnej. Kilkuletnie doświadczenie zawodowe zapewniła jej znajomość realnych wątpliwości i obaw pacjentów związanych z wykonaniem, a także interpretacją badań laboratoryjnych.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Neutrofile w ciąży – za wysokie i poniżej normy – co to oznacza?

 

Hemoglobina w ciąży – anemia a wyniki badań krwi

 

Biopsja kosmówki – kiedy wykonać, jakie wady wykrywa i jak odczytać wyniki biopsji trofoblastu?

 

Krew w moczu w ciąży – co to znaczy?

 

USG genetyczne (prenatalne) – kiedy wykonać to badanie w ciąży?

 

Posiew moczu w ciąży – jak odczytać wyniki?

 

Echo serca płodu – na czym polega i kiedy wykonać echokardiografię?

 

Leukocyty w ciąży – norma, niskie i podwyższone leukocyty w ciąży