Gorączka bez innych objawów u dziecka – jak postępować?

Gorączka u dziecka to coś, co zawsze jest przyczyną niepokoju rodziców. To znak, że organizm Twojej pociechy został zaatakowany przez chorobę. Z drugiej strony gorączka jest naturalnym mechanizmem obronnym organizmu. Jej wystąpienie świadczy o tym, że układ immunologiczny działa prawidłowo i podejmuje walkę. Co robić w przypadku gorączki bez innych niepokojących objawów? Czy leki przeciwgorączkowe są w takiej sytuacji niezbędne?

Dlaczego dziecko gorączkuje?

Jedną z najczęstszych przyczyn gorączki u małych pacjentów jest zakażenie bakteryjne i infekcje wirusowe. Jednak nie tylko one mogą powodować podwyższoną temperaturę. Największy niepokój wzbudza tak naprawdę wystąpienie gorączki bez innych objawów. Jeśli podwyższona temperatura ciała idzie w parze z bólem gardła, kaszlem, czy katarem zazwyczaj szybko można stwierdzić co jest jej przyczyną. Z jednej strony źle, że pojawia się tak wiele objawów choroby. Z drugiej wysoka gorączka bez innych objawów choroby jest czasami bardziej problematyczna, jeśli chodzi o znalezienie czynnika, który ją wywołał.

Najczęstsze przyczyny gorączki bez dodatkowych objawów to m.in.:

  • zwyczajne przegrzanie (pamiętaj, żeby nie ubierać dziecka za grubo, gdy za oknem jest wysoka temperatura);
  • zbyt intensywny wysiłek fizyczny;
  • wyrzynanie się zębów (choć tak naprawdę gorączka to nie objaw ząbkowania, a efekt większego narażenia na infekcje wirusowe spowodowanego częstszym wkładaniem dłoni do jamy ustnej);
  • zakażenie układu moczowego.

Po czym poznasz, że gorączka u dziecka jest wynikiem infekcji wirusowej? Najpierw zmieni się zachowanie dziecka – będzie senne, pozbawione energii i niechętne do jedzenia. Pierwsze objawy pojawiają się po mniej więcej trzech dniach od zakażenia. Stopniowo dochodzą do nich kolejne m.in. ból gardła i głowy oraz uporczywy kaszel.

Niezależnie od tego, czy wysoką temperaturę spowodował wirus, zakażenie bakteryjne, czy jest to gorączka niejasnego pochodzenia, powinieneś wiedzieć, jak na nią reagować.

Czytaj również: Okna życia – jak i gdzie działają w Polsce?

Co robić, gdy u dziecka wystąpi gorączka?

Najpierw u Twojej pociechy pojawi się stan podgorączkowy. Już na tym etapie pewnie zauważysz, że coś jest nie tak. Z czasem stan dziecka może ulec pogorszeniu, więc uważnie je obserwuj. Dopóki temperatura ciała nie przekroczy 38℃ zazwyczaj nie ma potrzeby, aby natychmiast zbić gorączkę. Są jednak pewne wyjątki:

  • pojawienie się drgawek gorączkowych;
  • gorsza tolerancja gorączki (jeśli pomimo podwyższonej temperatury dziecko chce się bawić, ma apetyt itp. możesz poczekać z podawaniem leków).

Większość chorób, które przebiegają z gorączką, trwa nie dłużej niż 3-5 dni. Przez ten czas albo zostanie ustalona przyczyna i wdrożone leczenie, albo gorączka ustąpi samoistnie i powróci prawidłowa temperatura ciała.

Przeczytaj również: Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie

Zalecane postępowanie u najmłodszych dzieci

Postępowanie w przypadku gorączki o nieznanej etiologii lub tej, która pojawiła się w przebiegu infekcji, zależy również od wieku dziecka.

  • Niemowlęta (do 2. miesiąca życia) – ich odpowiedź immunologiczna jest jeszcze niedojrzała. Dlatego organizm nie potrafi poradzić sobie z niektórymi zakażeniami. Dodatkowo u tak małych dzieci istnieje duże ryzyko bakteriemii. Dlatego lekarz może zdecydować o konieczności rutynowej hospitalizacji. Trwa ona do czasu otrzymania wyników badania płynu mózgowo-rdzeniowego, posiewu krwi oraz moczu.
  • Niemowlęta (1-2 miesiąc życia) – na podstawie badania ogólnego moczu i krwi, a także płynu mózgowo-rdzeniowego lekarz ustala, czy dziecko wymaga hospitalizacji, czy może być leczone ambulatoryjnie.
  • Dzieci do 3. roku życia – w tej grupie wiekowej najczęstszą przyczyną gorączki jest infekcja wirusowa o łagodnym przebiegu. Dlatego zazwyczaj hospitalizacja nie jest konieczna. Należy po prostu uważnie obserwować stan dziecka.

Czytaj również: Jak wzmacniać odporność dziecka?

Postępowanie w czasie gorączki – 4 praktyczne wskazówki

O czym powinieneś pamiętać, gdy u Twojej pociechy pojawi się gorączka? Uważna obserwacja stanu dziecka to jedna z najważniejszych rzeczy, jaką możesz zrobić. Nie zwlekaj jednak z wizytą u lekarza, gdy gorączka utrzymuje się dłużej niż 5 dni, pojawia się u noworodka lub niemowlęcia, Twoje dziecko cierpi na choroby przewlekłe (np. kardiologiczne, onkologiczne) lub pojawią się inne objawy wzbudzające niepokój (m.in. duszność, drgawki gorączkowe, krwiomocz).

Co jeszcze możesz zrobić? Poznaj 4 praktyczne wskazówki, o których warto pamiętać, gdy Twój maluch gorączkuje.

  • Dbaj o dostarczenie odpowiedniej ilości płynów i pokarmu – nawadnianie to jedna z najważniejszych rzeczy, o których musisz pamiętać. Gorączka to dla organizmu zwiększony wysiłek metaboliczny. Dlatego konieczne jest także dostarczenie większej ilości energii. Jeśli gorączka jest wysoka, zacznij od podawania tzw. obojętnych płynów (np. niegazowanej wody mineralnej). Gdy temperatura ciała już nieco spadnie, zachęć dziecko do zjedzenia lekkostrawnego posiłku (np. kisielu, kaszki, budyniu);
  • Stosuj chłodne kąpiele – temperatura wody powinna być niższa o około 1℃ od temperatury ciała;
  • Nakładaj na czoło i kark dziecka zimne okłady – możesz zrobić je z ręcznika namoczonego w chłodnej wodzie. Tak przygotowane okłady zmieniaj regularnie (najlepiej co 15 minut).
  • Podawaj dziecku napary ziołowe – np. z dzikiej róży, kwiatu lipy, bzu czarnego, owoców maliny. Pamiętaj jednak, że najpierw należy sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań do ich stosowania i czy nie wchodzą w interakcje z lekami.

A co z lekami przeciwgorączkowymi? Kiedy jest właściwy moment na to, aby po nie sięgnąć? Wskazaniem do ich podania jest zazwyczaj ciepłota ciała wyższa niż 38℃. W leczeniu gorączki u dzieci zastosowanie znajduje ibuprofen oraz paracetamol.

Ibuprofen oprócz działania przeciwgorączkowego zmniejsza stan zapalny i łagodzi ból. Nie zaleca się jednak jego podawania dzieciom odwodnionym, z ospą wietrzną oraz chorobami nerek. Właściwości przeciwgorączkowe i przeciwbólowe ma również paracetamol. Można podawać go również w przypadku gorączki, która wystąpi u noworodka.

Jako rodzic z ciężkim sercem patrzysz na to, jak Twoje dziecko zmaga się z gorączką. Nie jest ona niczym przyjemnym zarówno dla najmłodszych pacjentów, jak i dorosłych. Pamiętaj jednak, że choć jest uciążliwa i wzbudza niepokój to należy do naturalnych mechanizmów obronnych organizmu. Dlatego zachowaj spokój, gdy Twoje dziecko zacznie gorączkować. Uważnie obserwuj jego stan. Jeśli cokolwiek wzbudzi Twój niepokój, zgłoś się jak najszybciej do lekarza.

Czytaj również: Werandowanie: przestarzały zwyczaj czy sposób na hartowanie?

Bibliografia

 
  • Avner JR, Baker MD. Management of fever in infants and children. Emerg Med Clin North Am. 2002;20:49–67;
  • Baraff LJ. Management of fever without source in infants and children. Ann Emerg Med. 2000;36:602–614;
  • Blatteis CM. Fever: pathological or physiological, injurious or beneficial? J Therm Biol. 2003;28:1–13;
  • Herz AM, Greenhow TL, Alcantara J, et al. Changing epidemiology of outpatient bacteremia in 3- to 36-month-old children after the introduction of the heptavalent-conjugated pneumococcal vaccine. Pediatr Infect Dis J. 2006;25:293–300;
  • M.F. Cotton i wsp. Management of upper respiratory tract infections in children. S Afr Fam Pract (2004). 2008 MAR-APR; 50(2): 6–12.
Opublikowano: ; aktualizacja: 05.04.2022

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Krzesełko do karmienia – jakie wybrać, od kiedy?

 

Próchnica butelkowa – jak wygląda? Przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie

 

Zespół Westa – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, rokowania

 

Krew w kupce niemowlaka – jakie są przyczyny, co to znaczy, co robić, kiedy do lekarza?

 

Gimnastyka z niemowlakiem – jak ćwiczyć z niemowlakiem?

 

Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt – przyczyny, objawy, leczenie

 

Niespokojny sen u niemowlaka – co robić, gdy dziecko nie chce spać?

 

Ciemieniucha – czym jest, jak wygląda, jak się jej pozbyć?