8. miesiąc życia dziecka

W 8. miesiącu życia ciekawski maluch chętnie odkrywa otaczający go świat, wykorzystując swoją nowo nabytą umiejętność czworakowania. Podejmuje pierwsze próby pionizacji, podciągając się przy meblach. W kontakcie z innymi osobami coraz śmielej okazuje emocje i często domaga się uwagi ze strony rodziców. Jak wspomóc rozwój dziecka w tym okresie?

8. miesiąc życia dziecka – co warto wiedzieć?

Twoje ośmiomiesięczne dziecko wyrusza właśnie na podbój świata. Tym jednym zdaniem można scharakteryzować cały rozwój niemowlęcia na tym etapie. Do tej pory kształtował się jego temperament, ale dopiero teraz możesz zacząć zauważać, w którym kierunku ten rozwój podąża. Dziecko w ósmym miesiącu życia zdecydowanie wie już czego chce, a może nawet bardziej, wie czego na pewno nie chce i potrafi to wyrazić w sposób dla ciebie zrozumiały. Jest też nadal bardzo ruchliwe i aktywne, nawet jeżeli jeszcze nie raczkuje, przemieszcza się po całym pokoju wykorzystując i doskonaląc takie umiejętności jak turlanie, czołganie i pełzanie. Nie spuszczaj małego wędrownika z oczu, bo chwila nieuwagi może sprawić, że narażony będzie na niebezpieczeństwo domowych pułapek. Ósmy miesiąc życia dziecka to czas na zabezpieczenie gniazdek elektrycznych, szuflad i szafek przed ciekawskim eksploratorem.

Przeczytaj: Co dzieje się z dzieckiem w 9. miesiącu życia?

Ile waży 8-miesięczne dziecko – normy

Ośmiomiesięczne niemowlę nie przybiera już skokowo na wadze, tak jak to miało miejsce w pierwszym półroczu jego życia. Teraz możesz spodziewać się comiesięcznego wzrostu wagi o około 350 gram, a wzrostu o 1 cm. Nie martw się jednak, jeżeli na wadze przez dłuższy czas nie zauważysz żadnej zwyżki. Niektóre mocno aktywne dzieci zaczynają więcej interesować się otaczającą ich rzeczywistością niż rozszerzaniem diety. To naturalna sytuacja i, o ile nie następuje spadek wagi, nie ma potrzeby konsultacji z lekarzem. Należy zaufać dziecku, jednocześnie dając mu do próbowania coraz to nowe produkty. Pamiętaj, że rodzic decyduje co i kiedy zje dziecko, ale to dziecko ma ostatnie zdanie w kwestii: czy i ile zje z talerza.

8. miesiąc życia dziecka – rozwój fizyczny

Dziecko w wieku ośmiu miesięcy jest coraz bardziej sprawne. Bez problemu przekręca się z boku na bok, z pleców na brzuszek lub odwrotnie i potrafi przemieszczać się po pokoju ze zdumiewającą prędkością. Doskonale wie, w którym miejscu chce się znaleźć i wykorzystuje w tym celu wszystkie poznane techniki: może turlać się, zmieniając kierunek ruchu odpychając się od ściany lub mebla, pełzać, czołgać, czworakować. Jedno jest pewne, to właśnie ta ostatnia i nowoodkryta umiejętność sprawia mu teraz najwięcej radości. Możesz zauważyć także pierwsze próby pionizacji i podciągania się przy meblach. Jeżeli do tej pory dziecko nie siadało samodzielnie to jest duża szansa, że właśnie w tym miesiącu opanuje tę trudną i wymagającą sztukę. Zresztą pozycja siedząca na spacerze będzie już jedyną akceptowalną. Niemowlę potrzebuje obserwować otoczenie. Czasy, kiedy wyjście na spacer z wózkiem oznaczało spokojny sen malucha może nie odeszły już całkowicie do przeszłości, ale na pewno dużo częściej dziecko będzie na dworze w pełnej aktywności poznawczej.

Większość dzieci w tym wieku przygotowuje się do raczkowania lub już osiągnęło w tym biegłość, jednak jeżeli twoje maleństwo nie należy do tej grupy, nie masz na razie powodów do zmartwień. Rozwój w drugim półroczu życia dziecka przebiega mocno indywidualnie i to, że większość niemowląt utrwaliła pewne etapy w określonym przedziale czasu, nie oznacza, że twoje dziecko ma problem. Być może potrzebuje po prostu więcej czasu, a może chwilowo bardziej koncentruje swoją uwagę na ćwiczeniu innej umiejętności. Jeżeli coś cię niepokoi w jego rozwoju zawsze warto skonsultować to ze specjalistą, w tym wypadku z fizjoterapeutą lub lekarzem rehabilitacji pracującymi z małymi dziećmi, którzy pokażą kilka ćwiczeń do powtarzania w domu podczas zabawy.

Kolejną ważną umiejętnością pojawiającą się w ósmym miesiącu jest pełen chwyt pęsetowy. Dotychczas dziecko próbowało używać kciuka i palca wskazującego do chwytania przedmiotów, teraz bez problemów manipuluje ręką i paluszkami, wkładając oraz wyjmując mniejsze przedmioty z większych. To zresztą jedna z ulubionych zabaw, tak samo jak próby samodzielnego jedzenia. Możesz dać dziecku w rękę kawałek banana lub kukurydzianego chrupka. Na pewno trafi w odpowiednie miejsce.

Zobacz, co potrafi dziecko w 10. miesiącu życia

8. miesiąc życia dziecka – rozwój psychiczny i umysłowy

Twój maluch rozumie już ciąg przyczynowo-skutkowy i chętnie tę wiedzę praktykuje, np. świadomie upuszczając lub wyrzucając różne przedmioty i obserwując je podczas upadania i uderzania o podłogę. Ileż wywołuje to radości i salw śmiechu. Zresztą okazywanie emocji to też kolejna cecha charakterystyczna dla tego okresu rozwoju. Ośmiomiesięczne dziecko coraz śmielej komunikuje się z otoczeniem. Potrafi pokazać czego chce, wyciągając ręce po zabawkę lub chcąc samemu być podniesionym do góry. Kiedy niemowlę jest zadowolone zobaczysz radość oraz uśmiech na jego twarzy, jeżeli jednak coś idzie nie po jego myśli, drżyj przed świętym gniewem. Nie ulegając niemym prośbom swojego dziecka narażasz się na głośny i stanowczy protest.

W ósmym miesiącu życia to nadal mama jest najważniejszą osobą w oczach dziecka i jej nagły brak w zasięgu wzroku może wywołać niepokój oraz płacz, za to przebywanie w otoczeniu większej ilości osób, szczególnie tych, których doskonale zna, jest dla niego świetną okazją do socjalizacji. Tym bardziej, że obserwując rozmawiających dorosłych dziecko samo podejmuje próbę nawiązania dialogu. Nic to, że w sobie tylko znanym języku. Ważna jest chęć.

8. miesiąc życia dziecka – jak wspomagać rozwój?

Aby wspierać rozwój swojego maluszka w tym okresie poświęcaj mu dużo czasu i uwagi. Czytajcie razem książki, a wykonując swoje domowe obowiązki opowiadaj dziecku o tym, co robisz. Pokazuj mu różne przedmioty i nazywaj je, następnie podawaj do zabawy w sposób, który zmusi go do zaangażowania kciuka i palca wskazującego – niech doskonali chwyt pęsetowy. Zabieraj go w coraz to nowe miejsca. Możecie spróbować wyjścia do restauracji, większość lokali jest przygotowana na wizytę małych smakoszy i krzesełko dziecięce staje się standardem. Niemowlę lubi patrzeć i próbuje cię naśladować. To dobry moment na naukę „papa” na do widzenia.

Zobacz też: 11. miesiąc życia dziecka w pigułce

8. miesiąc życia dziecka – film

Bibliografia

 
  • B. Gebauer-Sesterhenn, dr n. med. Manfred Praun, „Wielka księga dziecka”, Wydawnictwo Olesiejuk Sp. z o.o., 2017;
  • M. Heidi, „Pierwszy rok życia dziecka”, Dom Wydawniczy Rebis, 2020;
  • W. Kawalec, R.Grenda, H. Ziółkowska, Pediatria tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Opublikowano: ; aktualizacja: 01.03.2022

Oceń:
0.0

Magdalena Krajewska-Sochala

Magdalena Krajewska-Sochala

pedagog

Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim. 

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

2. miesiąc życia dziecka

 

4. miesiąc życia dziecka

 

5. miesiąc życia dziecka

 

7. miesiąc życia dziecka

 

12. miesiąc życia dziecka

 

10. miesiąc życia dziecka

 

3. miesiąc życia dziecka

 

9. miesiąc życia dziecka