8 tydzień ciąży (6 tydzień od zapłodnienia)
Unknown
W małym człowieczku w ekspresowym tempie rozwijają się narządy wewnętrzne. Rosnące jelita nie mieszczą się już w jego brzuszku, więc zostają wypchnięte na zewnątrz (spokojnie, w swoim czasie wrócą na miejsce). Jeden z boków jelita rośnie bardziej intensywnie od drugiego, tworząc żołądek. Wątroba, będąca małą wypustką jelita, przygotowuje się do produkcji krwi. Płuca dziecka przypominają porozgałęziany balonik.
Dziecko zyskuje nowe "zdolności". Ma już ucho wewnętrzne odpowiedzialne za słyszenie i zmysł równowagi - zaobserwujesz je na USG w postaci małych krążków po obu stronach szyi. Ze zgrubienia usznego tworzy się małżowina. Oczy zabarwione są pigmentem i zaczynają rosnąć powieki (będą zamknięte aż do ok. 27. tygodnia). Tworzy się szkielet, na razie chrzęstny, jego kostnienie zacznie się pod koniec tego tygodnia, ale to proces, który rozłoży się na wiele lat. Kręgosłup jest jak igiełka, a żebra jak cieniutka nitka.
Podczas badania USG wyraźnie zobaczysz bijące serce dziecka.
MAMA
Twoja macica powiększyła się już mniej więcej do rozmiaru niewielkiej piłki - pewnie czujesz, jak się rozciąga. Osoby niewtajemniczone jeszcze nie widzą, że jesteś w ciąży, ale ty zaczynasz mieć trudności z dopięciem ulubionych spodni.
Sprawdź, ile przytyjesz w ciąży
Emocje w tobie aż kipią - w jednej chwili się śmiejesz, za chwilę płaczesz. Masz wrażenie, że jesteś w stanie zasnąć na stojąco o każdej porze dnia. Do tego zaczęły dokuczać ci zaparcia - nie stosuj na własną rękę żadnych leków, a jedynie zmodyfikuj swoją dietę, jedz jak najwięcej warzyw i nie ograniczaj ilości płynów, jakie wypijasz.
Zwróć uwagę, jak się poruszasz. Dziecko ma już wykształcony błędnik, więc ruch nie jest dla niego obojętny. Najbardziej pasuje mu rytmiczne kołysanie, gdy spacerujesz lub tańczysz. Niepokój zaś wywołują gwałtowne zmiany pozycji, kiedy np. podskakujesz.
Czytaj też: 10 liczb ważnych dla ciąży
WAŻNE
Ciąża to nie choroba, więc nie możesz tylko leżeć. Postaw na lekki i bezpieczny sport. Polecamy pływanie, jogę, taniec i gimnastykę dla ciężarnych. Zrezygnuj za to z tzw. sportów urazowych (pod wpływem hormonów dochodzi do rozluźnienia stawów), jak również z takich, które narażają ciało na wstrząsy, np. upadek, oraz z dyscyplin wiążących się z dużym wysiłkiem.
Sprawdź, kiedy w ciąży możesz oczekiewać zwolnienia lekarskiego
Zarodek jest jak ziarno fasoli, mierzy 11-14 mm.
Poznaj 7 najważniejszych produktów w ciążowej diecie.
Komentarze