Co na uspokojenie dla dziecka? Rodzaje leków uspokajających dla dzieci

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, dlaczego ich dziecko jest rozdrażnione, nieustannie płacze lub bywa zdenerwowane. Przyczyn może być tu wiele - ząbkowanie, kolka, problemy w szkole czy w kontaktach z rówieśnikami. Co na uspokojenie dla dziecka? W niektórych przypadkach można zastosować ziołowe leki uspokajające. Należy jednak pamiętać, że szczerej rozmowy z pociechą nie zastąpią żadne syropy, tabletki czy leki na uspokojenie dla dziecka.

Kiedy podać leki na uspokojenie dla dzieci?

Powód niepokoju u dziecka może być różny w zależności od wieku. Niemowlę może być niespokojne, ponieważ dokuczają mu kolki lub cierpi z powodu ząbkowania. W takich wypadkach zamiast leków na uspokojenie dla dziecka należy stosować środki, które pomogą w danej dolegliwości, np. maść na dziąsła łagodząca bolesne ząbkowanie czy też krople na kolki.

Maluszek bywa też płaczliwy z powodu infekcji, szczególnie tych przebiegających z gorączką – dotyczy to również starszych dzieci. Wówczas drażliwość mija wraz z ustąpieniem objawów choroby.

Przedszkolak lub dziecko w wieku szkolnym może stresować się wydarzeniami, które mają tam miejsce – relacjami z innymi dziećmi czy też niepowodzeniami w nauce. Wówczas, zanim sięgnie się po leki uspokajające dla dzieci bez recepty, należy spróbować rozmowy z dzieckiem. Konieczna może okazać się również konsultacja z psychologiem lub pedagogiem, który podpowie, jak w niefarmakologiczny sposób poradzić sobie z nadmierną nerwowością u dziecka.

Zobacz też: Dlaczego dziecko chrapie?

Co na uspokojenie dla dziecka? Leki na receptę?

Niekiedy istnieje potrzeba stosowania silniejszych leki na uspokojenie dla dziecka na receptę. Ma to miejsce np. gdy przeżywa silny stres lub w niektórych zaburzeniach (np. zespół lęku uogólnionego-GAD). Zawsze jednak należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących zażywania leków.

Do medykamentów stosowanych w leczeniu GAD u dzieci należy buspiron. Przeważnie efekt przeciwlękowy pojawia się po ok. 2 tygodniach stosowania, stąd nie przyniesie on natychmiastowej poprawy w napadzie paniki u dziecka. Nie ma on działania sedatywnego i nie uzależnia.

Innym lekiem uspokajającym oraz przeciwlękowym jest hydroksyzyna, która występuje w postaci syropu i tabletek na uspokojenie. Dla dzieci odpowiedniejszą postacią jest przeważnie syrop.

W niektórych sytuacjach lekarz ordynuje leki stosowane w innych schorzeniach, które dodatkowo mają działanie przeciwlękowe. Mogą to być np. środki przeciwdepresyjne lub przeciwpsychotyczne.

Melisa dla dzieci na uspokojenie

Jeśli pociecha nadmiernie się czymś denerwuje lub coś „przeżywa”, można zastosować łagodne, ziołowe leki uspokajające dla dzieci. Ziołem znanym z takiego działania jest melisa, która zmniejsza uczucie niepokoju i ułatwia zasypianie. Może być stosowana już u sześcioletniego pacjenta.

Należy jednak pamiętać, że skuteczność syropu na uspokojenie dla dzieci, zawierającego melisę, wynika z jego regularnego stosowania przez dłuższy czas (co najmniej 2 tygodni).

Ekstrakt melisy w syropie dla dzieci przynosi również ulgę w zaburzeniach przewodu pokarmowego na tle nerwowym, które często zdarzają się u dzieci w wieku szkolnym. Za jego działanie przeciwlękowe najprawdopodobniej odpowiadają flawonoidy.

Inne zioła i leki – co na uspokojenie dla dziecka?

Innym składnikiem preparatów uspokajających dla dziecka bywa korzeń kozłka lekarskiego (Valerianae radix). Ma on działanie przeciwlękowe. Bez konsultacji z lekarzem może być on stosowany u pacjentów powyżej 12 lat. W szczególnych wypadkach, pod nadzorem lekarskim, można stosować ten surowiec roślinny u młodszych pociech.

Wyciągi z tych ziół, a także z korzenia arcydzięgla (Archangelicae radix) i szyszek chmielu (Lupuli strobilus) znaleźć można również w leku w postaci kropli. Takie ziołowe leki na uspokojenie dla dzieci są odpowiednie powyżej 7 lat.

Składnikiem syropu uspokajającego dla dzieci może być także ziele męczennicy cielistej (Passiflorae herba). Ekstrakt z niego ma działanie przeciwlękowe, ma też zastosowanie w leczeniu stanów lękowych, nadpobudliwości i w stresie.

Syrop zawierający wyciąg złożony z kilku ziół na uspokojenie dla dziecka (m.in. męczennicy i chmielu) może być stosowany u pociech powyżej 6 lat i tylko pod kontrolą lekarza.

Leki uspokajające dla dzieci – co trzeba wiedzieć?

Żadne leki lub inne krople na uspokojenie dla niemowląt nie powinny być podawane bez konsultacji z pediatrą. Takie środki nie są również dostępne bez recepty.

Leki uspokajające dla dzieci nadpobudliwych nie powinny być natomiast stosowane samowolnie, a jedynie po konsultacji z lekarzem. Należy także pamiętać, że lek, który okazał się skuteczny, np. u starszego rodzeństwa czy innych dzieci, nie musi być odpowiedni dla innej osoby, nawet jeśli pozornie dolegliwości wydają się podobne. Istnieje również możliwość, że dziecko nie potrzebuje leków uspokajających, a rozmowy z psychologiem.

Najlepiej, aby każde zastosowanie leków uspokajających dla dziecka było skonsultowane z lekarzem. Nie należy ich podawać w sytuacji, kiedy pociecha jest niegrzeczna czy niespokojna.

Czytaj również: Tran dla dzieci – czy warto suplementować tran?

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Adrianna Gumienna

Farmaceutka

Tworzy teksty dotyczące leczenia i podawania leków małym pacjentom. Jej opracowania są przystępne i pomagają młodej mamie uporać się z kwestiami dawkowania czy zasadności podawania farmaceutyków najmłodszym. 

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Jak zbijać gorączkę u dzieci?

 

Morsowanie dziecka – czy dzieci mogą morsować? Jak przygotować dziecko do morsowania?

 

COVID-19 u dzieci – objawy, ryzyko, szczepienia

 

Zapalenie dziąseł u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

 

Plamica Schönleina–Henocha – przyczyny objawy, leczenie

 

Hartowanie dziecka – sposoby. Czy hartowanie jest zdrowe?

 

Próchnica zębów mlecznych – przyczyny, leczenie. Jak dbać o zęby mleczne?

 

Domowe sposoby na katar u dziecka – jak leczyć katar w domu?