Wyleczyć anemię

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Twoje dziecko jest blade, apatyczne? Jego skóra jest szorstka i sucha? Zauważyłaś, że więcej choruje? Być może cierpi na anemię. Sprawdź, co w tej sytuacji możesz zrobić.

Szpinak i jajka są ważnym składnikami diety w czasie anemii
Szpinak i jajka są ważnym składnikami diety w czasie anemii

Co to jest anemia?

Anemia polega na zmniejszeniu ilości czerwonego barwnika krwi, zawierającego żelazo (hemoglobiny) lub czerwonych ciałek krwi (erytrocytów). Zdarza się u dzieci w wieku przedszkolnym, najczęściej u trzylatków ze względu na skok rozwojowy i przyspieszony wzrost dziecka w tym wieku. Przyczyn tej choroby można szukać już podczas życia płodowego - gdy mama cierpi na anemię ciężarnych, dziecko może się urodzić z niedokrwistością wtórną. Anemia pojawia się także w konsekwencji złej diety, gdy organizmowi dostarcza się za mało żelaza, a także kwasu foliowego i witamin z grupy B.

 

Objawy anemii

Do objawów niedokrwistości zaliczyć można:

 • bladość i suchość skóry
 • szybkie męczenie się dziecka
 • apatia i osłabienie organizmu
 • częste zapadanie na infekcje
 • zawroty głowy
 • brak apetytu
 • łamliwość paznokci
 • zajady w kącikach ust
 • rozdrażnienie
 • zaburzenia koncentracji
 • omdlenia (w ciężkich przypadkach).

 

Jeśli zauważysz u twego dziecka powyższe symptomy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Pediatra zleci wykonanie morfologii krwi. Prawidłowe stężenie hemoglobiny dla dzieci w wieku 2-6 lat wynosi powyżej 11g%. Spadek poniżej 11 oznacza wystąpienie anemii. Można też dodatkowo zbadać stężenie żelaza we krwi i jego zdolność wiązania.

 

Diagnoza

Żeby wykryć niedokrwistość, trzeba wykonać morfologię krwi. Poproś pediatrę o skierowanie na badania okresowe, np. raz na pół roku, by wykryć wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu malucha i jak najszybciej podjąć leczenie.

 

Leczenie anemii

Leczenie anemii odbywa się poprzez podawanie preparatów żelaza (płyn, tabletki lub zastrzyki w zależności od wieku dziecka i stopnia nasilenia choroby), kwasu foliowego, witamin z grupy B i witaminy C. Ważne jest, by leki podawać 2-3 miesiące - wtedy jest szansa na wyrównanie niedoborów w organizmie małego człowieka i zażegnanie anemii. Nie podawaj dziecku żelaza w czasie posiłku i nie pozwalaj popijać o mlekiem - kuracja jest wtedy mniej skuteczna. Najlepszy do popicia będzie sok pomarańczowy. Lek najlepiej zażyć rano, przed śniadaniem - wtedy wchłanianie go będzie najefektywniejsze.

Przy łykaniu preparatów żelazowych mogą pojawić się zaparcia. W takiej sytuacji nie panikuj - lekarz zmieni lek na inny i dawkowanie. Czarne kupki są również normalną reakcją na podawanie żelaza, więc nie powinny budzić twego niepokoju. Podczas aplikowania dziecku specyfików w postaci płynnej, spróbujcie unikać kontaktu leku z zębami, gdyż zabarwi on zęby na czarno. Możecie użyć do tego słomki.

 

Dieta w czasie anemii

Poza lekami trzeba wzbogacić dietę dziecka w odpowiednią ilość pokarmów bogatych w żelazo - płatki wzbogacane żelazem, pieczywo z mąki razowej, suszone owoce, szpinak, mięso wołowe, rośliny strączkowe, jaja. Produkty roślinne zawierają trudniej przyswajalne żelazo hemowe, żywność pochodzenia zwierzęcego zaś niehemowe - lepiej przyswajalne. Wybieraj produkty pełnowartościowe. Pamiętaj, że witamina C umożliwia lepsze wchłanianie brakującego składnika - dlatego codziennie, do każdego posiłku, włączaj dziecku porcję owoców i warzyw, najlepiej jeżeli będzie to kapusta kiszona, zielone warzywa, czarne porzeczki, natka pietruszki, cytrusy, rodzynki, morele (niesiarkowane), orzechy, papryka oraz żółtko jajka. Ogranicz spożycie białej mąki, mleka, które utrudniają przyswajanie żelaza oraz spożycie herbaty czy kakao - zastąp je herbatą owocową.

 

Inne schorzenia

Niedokrwistość bywa również objawem innych chorób zapalnych, np. stawów, nerek, wątroby, stąd nie wolno tej choroby bagatelizować. U jej przyczyn może też leżeć, np. celiakia (np. zespół złego wchłaniania) czy zakażenie pasożytami. Anemia wtedy jest konsekwencją innego schorzenia, które najpierw należy zdiagnozować i wyleczyć.

Niektórym alergiom również towarzyszy anemia. Dzieje się tak ze względu na mało zróżnicowaną dietę, pozwalającą spożywać tylko kilka produktów oraz z powodu gorszego wchłaniania. Jeśli twoje dziecko jest alergikiem, bądź wyczulona także na objawy anemii. Uboga dieta, eliminująca wiele wartościowych produktów pokarmowych może doprowadzić do niedoborów żelaza w organizmie twego dziecka.

 

Tematy: anemia

Komentarze