Wymioty u dziecka – jakie są przyczyny i co robić, gdy dziecko wymiotuje?

Ocena: 3.49/5 Głosów: 16
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wymioty u dziecka mogą mieć wiele przyczyn. U noworodka bywają mylone z ulewaniem pokarmu. Wymiotowanie u niemowlaka może być objawem grypy żołądkowej, podobny powód podejrzewa się kiedy wymiotuje dziecko w starszym wieku. Niepokój powinno wzbudzić wymioty z krwią i wymiotowanie żółcią. Także pojawienie się objawów dodatkowych (biegunki czy gorączki) powinno skłonić rodziców do wizyty u lekarza. Wymiotujące dziecko w dużym stopniu narażone jest na odwodnienie.

Fotolia

Wymioty u noworodka – ulewanie a wymiotowanie 

 

Wymiotowanie u noworodka to dość częsty problem. Zazwyczaj noworodek wymiotuje po jedzeniu – jest to tzw. ulewanie pokarmu związane jest z niedojrzałością mięśni stanowiących swoistą uszczelkę między przełykiem a żołądkiem. W normalnych warunkach otwierają się one w momencie przechodzenia przez przełyk kęsa, jednak u małych dzieci mięśnie te są niedojrzałe i „otwierają przejście” zbyt często. Takie regurgitacje (bierne przesuwanie treści pokarmowej) mają miejsce do 30 min po posiłku i mijają z wiekiem. Nic się nie dzieje dopóki dziecko prawidłowo przybiera na masie.

Z inną sytuacją mamy do czynienia, kiedy dziecko wymiotuje żółcią w pierwszych dniach życia. Może to świadczyć o wrodzonej niedrożności przewodu pokarmowego i wymagać pilnego leczenia operacyjnego. Wymioty po kilku dniach od narodzin, zwłaszcza podbarwione żółcią, wymagają diagnostyki w kierunku:

  • martwiczego zapalenia jelit,
  • niedrożności smółkowej (często u dzieci z mukowiscydozą),
  • chorób jelita grubego (choroba Hirschsprunga),
  • xaburzeń rozwoju jelita (zwłaszcza kiedy wystąpi skręt jelit).

Kiedy noworodek wymiotuje trzeba brać pod uwagę możliwość infekcji przewodu pokarmowego, zwłaszcza gdy jednocześnie występuje gorączka, wymioty i biegunka. Jednakże do 6. miesiąca życia dzieci są odporne na rotawirusy dzięki odporności nabytej od matki przez łożysko.

 

Wymioty u niemowlaka – dlaczego niemowlę wymiotuje? 

 

Najczęstszą przyczyną wymiotów u niemowlaka jest grypa żołądkowa zwana również jelitówką. Wywołują ją bardzo zakaźne wirusy, wśród których prym wiodą rotawirusy i norowirusy. Jej charakterystyczny obraz stanowią wymioty i gorączka u dziecka, do których później dołącza wodnista biegunka.

Grypa jelitowa u dziecka trwa od kilku dni do tygodnia i stwarza zagrożenie odwodnieniem. Podobnie mogą przebiegać choroby dróg moczowych i nerek. Inaczej jest kiedy pojawia się wymiotowanie żółcią, może to być objaw nabytej niedrożności przewodu pokarmowego np. skręcenia jelit.

Kiedy niemowlę wymiotuje po każdym posiłku, bez gorączki, lekarz powinien przeprowadzić badania m.in. w kierunku przerostowego zwężenia odźwiernika (ostatnia część żołądka). Częste zwracanie i biegunka dotyka dzieci z nietolerancją białek pokarmowych, najczęściej mleka, soi i jaj, co wymaga ich wykluczenia z diety. W pierwszych miesiącach życia mogą ujawnić się wrodzone błędy metaboliczne, kiedy z powodu mutacji genetycznej organizm nie toleruje niektórych cukrów czy aminokwasów i dochodzi do jego „zatrucia” tymi składnikami.

 

Przyczyny wymiotowania u dzieci starszych 

 

U nieco starszych dzieci wśród przyczyn wymiotów nadal dominuje grypa jelitowa. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy po infekcji żołądkowo-jelitowej objawy ponownie się nasilają, występuje silny ból brzucha i krew w stolcu, który porównywany jest do galaretki porzeczkowej. Taki obraz choroby świadczy o wgłobieniu jelita, które dotyka dzieci od 3 miesięcy do 3 lat i wymaga interwencji lekarza, w tym chirurga dziecięcego.

Choroby ośrodkowego układu nerwowego, w tym guzy mózgu, występują stosunkowo często u dzieci i prowokują charakterystyczne poranne chlustające wymioty, często bez mdłości z silnym bólem głowy. Taki objawy obliguje do podjęcia natychmiastowych działań diagnostycznych i leczniczych.

Poza przytoczonymi wyżej opisami chorób zakaźnych wymioty u 3-latka mogą występować na tle nieorganicznym, czyli takich, gdzie wszystkie badania (z krwi, rentgenowskie, tomografia) wychodzą prawidłowo. Należy tu wymienić m.in. zespół cyklicznych wymiotów, bulimię i migrenę brzuszną. 

 

Co na wymioty? Co podać dziecku przy wymiotach?

 

Postępowanie, w tym lekarskie, opiera się w pierwszej kolejności na wyrównaniu zaburzeń wodno-elektrolitowych czyli nawadnianiu. Poleca się podawanie dzieciom doustnego płynu nawadniającego (do kupienia w aptekach) w ilości 50–100 ml na każdy kg masy ciała dziecka (plus ilości wynikające ze strat, takich jak wymioty i biegunka) w ciągu pierwszych 4 godzin leczenia.

Płyn podajemy powoli, małymi ilościami żeby nie podrażnić żołądka np. po 5 ml co 2 minuty. Dalej kontynuujemy nawadnianie na tyle, żeby nie wystąpiły objawy odwodnienia lub na ile pozwala nam dziecko. Powstrzymywanie wymiotów lekami jest dozwolone dopiero po postawieniu diagnozy, o tym co podać dziecku na wymiotowanie decyduje lekarz. Leki dostępne do stosowania dla dzieci odpowiadają nie tylko za zatrzymywanie wymiotów, do ich działań ubocznych należy uspokojenie malucha i senność. Może to spowodować zatarcie objawów poważnej choroby i opóźnić jej diagnozę.

  

Zielone wymioty, wymioty z krwią – co robić, kiedy dziecko wymiotuje? 

 

Wymiotowanie dziecka powinno skłonić nas do zabrania go do lekarza, który zdiagnozuje chorobę i wytłumaczy, jak postępować z pociechą. A co kiedy dziecko wymiotuje w nocy? Nie powinniśmy wpadać w panikę. Najprawdopodobniej mamy do czynienia z infekcją wirusową, która co prawda może prowadzić do groźnego odwodnienia, ale nie wymaga leków wypisywanych na receptę.

Możemy wtedy spokojnie i uparcie małymi porcjami nawadniać dziecko. Jeżeli pojawia się odwodnienie, wysoka gorączka, zielone wymioty (z żółcią), czerwone (wymioty z krwią) lub czarne (krew, która dłużej była w żołądku, tzw. fusowate wymioty) należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Wymioty mogą być objawem wielu chorób, w tym mających swoje źródło w chorobie przewodu pokarmowego (zakaźnej, nietolerancji pokarmowej, niedrożności), chorobie układu moczowego (odmiedniczkowe zapalenie nerek), zaburzeniach hormonalnych i chorobach „głowy” (guzy mózgu, zaburzenia psychiczne). Co prawda wydzielamy grupy chorób charakterystyczne dla dzieci w określonym wieku, ale są pośród nich też groźne rozpoznania, które ciężko wykluczyć bez takich narzędzi jak RTG czy tomografia. Stąd ich diagnostykę i leczenie lepiej powierzyć pediatrze.

Tematy: wymioty u dziecka, wymioty u niemowlaka, wymioty u noworodka, co podać dziecku przy wymiotach, wymiotowanie żółcią, zielone wymioty

Komentarze