Jak wybrać pediatrę dla niemowlaka

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jakie cechy powinien mieć dobry pediatra? Na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszego lekarza dla dziecka? W jaki sposób będzie przebiegać wizyta u lekarza dziecięcego?

Zwróć uwagę, jak lekarz pediatra odnosi się do niemowlęcia.
Zwróć uwagę, jak lekarz pediatra odnosi się do niemowlęcia.

Zwykle wizyta lekarska wiąże się ze stresem, nie tylko dziecka, ale także rodzica. Jeśli lekarz jest opryskliwy, brak mu taktu, gdy nie robi nic, by nawiązać dobry kontakt z dzieckiem i rodzicem, należy zastanowić się nad jego zmianą. Dobrym fachowiec traktuje małego pacjenta i jego rodziców z godnością. Jak znaleźć takiego lekarza?

Kiedy zacząć szukać pediatry?

Jeszcze przed narodzinami dziecka warto zrobić rekonesans wśród znajomych, sąsiadów mających małe dzieci - na pewno znają kogoś godnego polecenia. Sprawdź też specjalistów w najbliższej przychodni, umów się na wizytę jeszcze przed porodem i zdecyduj, któremu lekarzowi warto zaufać.

 

Jak wybrać dobrego pediatrę?

 • Lekarz twojego dziecka powinien być przede wszystkim świetnym specjalistą w swoim fachu. Zastanów się, czy w pełni mu ufasz? Czy jego zalecenia nie budzą twoich wątpliwości? A może masz wrażenie, że ignoruje twoje sugestie, problemy, objawy choroby, nie zleca ważnych badań - to sygnał, by poszukać innego specjalisty.
 • Umiejętność kojarzenia faktów, wyciągania wniosków stanowią o byciu dobrym diagnostą. Mały pacjent nie powie, w którym miejscu go boli i od kiedy, a rodzicom zdarza się niektóre istotne objawy pominąć lub o nich zapomnieć. Doświadczony, mądry lekarz zauważy je, skojarzy, zleci dodatkowe badania.
 • Dobry lekarz musi lubić dzieci. Zwróć uwagę, jak odnosi się do niemowlęcia, jak do niego mówi, czy próbuje uspokoić płaczące dziecko, czy przejmuje się jego samopoczuciem - to bardzo ważne, by traktował je z szacunkiem.
 • Pediatra powinien rozumieć twoje zdenerwowanie, lęk, zły nastrój. Jeśli potrafi cię uspokoić, cierpliwie wyjaśnia, co dzieje się z dzieckiem, dodaje otuchy i odpowiada na wszelkie, nawet te najbardziej banalne pytania - dobrze trafiłaś.
 • Pediatra powinien być przewidujący - wyjaśni ci, jakie dolegliwości mogą dokuczać niemowlęciu i jak się na nie przygotować (np. w jakie leki się zaopatrzyć, jak reagować na podwyższoną temperaturę dziecka).
 • Pamiętaj, że przed każdym badaniem lekarz powinien umyć ręce!

Jak powinna przebiegać wizyta u pediatry?

Zanim udasz się na wizytę, pomyśl, co przyda ci się w przychodni. Powinnaś zabrać ze sobą:

 • książeczkę zdrowia dziecka
 • spisane na kartce pytania do lekarza
 • notatnik, by zapisać ważne wskazówki pediatry
 • zapasowe pieluszki
 • pieluszkę tetrową, na której położysz niemowlę
 • ubranko na zmianę

Niemowlęta 1-2 miesięczne czeka tzw. wizyta patronażowa u lekarza - głównym jej celem jest ocena rozwoju dziecka. Lekarz zmierzy i zważy dziecko, sprawdzi wzrok, słuch i stawy biodrowe, oceni kolor skóry, napięcie mięśni, a także zaszczepi je (przeciw WZW B, tężcowi, błonicy, krztuścowi). Podczas takiej wizyty niemowlę jest zwykle spokojne, można zatem porozmawiać z lekarzem na temat planu szczepień malucha czy omówić inne nurtujące rodzica kwestie, np. żywienie, problemy ze snem albo wypróżnianiem.

Podczas pierwszej wizyty warto poprosić lekarza o numer telefonu i spytać, czy gdyby pojawiły się nagłe problemy ze zdrowiem dziecka, możesz do niego dzwonić - zarówno w dzień, jak i w nocy. Dowiedz się także, czy w pobliżu jest przychodnia, w której pełniona jest nocna i świąteczna pomoc lekarska, gdzie znajduje się najbliższy oddział ratunkowy i szpital dziecięcy.

A jak będzie przebiegać wizyta, gdy zgłosisz się do lekarza z chorym dzieckiem? Pediatra najpierw zbierze wywiad medyczny - zapyta, co dolega dziecku, od jakiego czasu i czy rodzice podali maluchowi jakieś leki (zapisz ich nazwy albo zabierz ze sobą opakowania). Następnie mały pacjent zostanie zbadany z użyciem stetoskopu (klatka piersiowa, plecy). Lekarz obejrzy także gardło, uszy, zbada węzły chłonne i palpacyjnie narządy wewnętrzne.

Sprawdź, jak pokonać dziecięcy strach przed lekarzem.

Zmiana lekarza

Jeśli nie udało się wam nawiązać dobrego kontaktu z pediatrą, w jakiś sposób zawiódł on wasze zaufanie, warto rozważyć zmianę lekarza czy przychodni. I choć pierwsze spotkanie z nowym doktorem w nowym miejscu może być nieco stresujące, korzyści, jakie daje kontakt z fachowcem, są nie do przecenienia.

Kiedy należy wybrać pediatrę? Tłumaczy ekspert:

 

 

Tematy: pediatra, wizyta patronażowa, pedicure, wizyta u lekarza

Komentarze