Jak wybrać pediatrę dla niemowlaka
Marta PuchowskaJakie cechy powinien mieć dobry pediatra? Na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszego lekarza dla dziecka? W jaki sposób będzie przebiegać wizyta u lekarza dziecięcego?
Jakie cechy powinien mieć dobry pediatra? Na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszego lekarza dla dziecka? W jaki sposób będzie przebiegać wizyta u lekarza dziecięcego?
Zwróć uwagę, jak lekarz pediatra odnosi się do niemowlęcia.
Zwykle wizyta lekarska wiąże się ze stresem, nie tylko dziecka, ale także rodzica. Jeśli lekarz jest opryskliwy, brak mu taktu, gdy nie robi nic, by nawiązać dobry kontakt z dzieckiem i rodzicem, należy zastanowić się nad jego zmianą. Dobrym fachowiec traktuje małego pacjenta i jego rodziców z godnością. Jak znaleźć takiego lekarza?
Jeszcze przed narodzinami dziecka warto zrobić rekonesans wśród znajomych, sąsiadów mających małe dzieci - na pewno znają kogoś godnego polecenia. Sprawdź też specjalistów w najbliższej przychodni, umów się na wizytę jeszcze przed porodem i zdecyduj, któremu lekarzowi warto zaufać.
Zanim udasz się na wizytę, pomyśl, co przyda ci się w przychodni. Powinnaś zabrać ze sobą:
Niemowlęta 1-2 miesięczne czeka tzw. wizyta patronażowa u lekarza - głównym jej celem jest ocena rozwoju dziecka. Lekarz zmierzy i zważy dziecko, sprawdzi wzrok, słuch i stawy biodrowe, oceni kolor skóry, napięcie mięśni, a także zaszczepi je (przeciw WZW B, tężcowi, błonicy, krztuścowi). Podczas takiej wizyty niemowlę jest zwykle spokojne, można zatem porozmawiać z lekarzem na temat planu szczepień malucha czy omówić inne nurtujące rodzica kwestie, np. żywienie, problemy ze snem albo wypróżnianiem.
Podczas pierwszej wizyty warto poprosić lekarza o numer telefonu i spytać, czy gdyby pojawiły się nagłe problemy ze zdrowiem dziecka, możesz do niego dzwonić - zarówno w dzień, jak i w nocy. Dowiedz się także, czy w pobliżu jest przychodnia, w której pełniona jest nocna i świąteczna pomoc lekarska, gdzie znajduje się najbliższy oddział ratunkowy i szpital dziecięcy.
A jak będzie przebiegać wizyta, gdy zgłosisz się do lekarza z chorym dzieckiem? Pediatra najpierw zbierze wywiad medyczny - zapyta, co dolega dziecku, od jakiego czasu i czy rodzice podali maluchowi jakieś leki (zapisz ich nazwy albo zabierz ze sobą opakowania). Następnie mały pacjent zostanie zbadany z użyciem stetoskopu (klatka piersiowa, plecy). Lekarz obejrzy także gardło, uszy, zbada węzły chłonne i palpacyjnie narządy wewnętrzne.
Sprawdź, jak pokonać dziecięcy strach przed lekarzem.
Jeśli nie udało się wam nawiązać dobrego kontaktu z pediatrą, w jakiś sposób zawiódł on wasze zaufanie, warto rozważyć zmianę lekarza czy przychodni. I choć pierwsze spotkanie z nowym doktorem w nowym miejscu może być nieco stresujące, korzyści, jakie daje kontakt z fachowcem, są nie do przecenienia.
Kiedy należy wybrać pediatrę? Tłumaczy ekspert:
Komentarze