Jak pobrać próbkę moczu niemowlaka?

Brak zdjęcia

mamazone.pl 14 grudnia 2021

Gdy niemowlę gorączkuje, jest rozdrażnione i gorzej zjada, być może ma zakażenie układu moczowego. W ustaleniu rozpoznania pomoże analiza moczu. Badanie jest proste, ale złapanie próbki moczu przysparza rodzicom nieco trudności.

Pora siusiania

Najlepiej do badania pobrać próbkę moczu porannego. Jest zagęszczony po dłuższej przerwie nocnej, dzięki czemu łatwiej wykryć w nim nieprawidłowości, np. bakterie. Czasem lekarz zaleca jednak badanie moczu w ciągu dnia. Nie należy wówczas odkładać badania na później, zwłaszcza jeśli za chwilkę malec ma dostać antybiotyk lub inne leki, które mogą zaburzać wynik badania.

Przygotowanie

Do badania niezbędny jest specjalny pojemnik na mocz. W aptece można kupić zwykły pojemnik na badanie ogólne moczu. Na posiew niezbędny jest jałowy, czyli pozbawiony wszelkich drobnoustrojów, czasem z płytką w środku. Dzięki temu jeśli w laboratorium zostaną wyhodowane bakterie, będą pochodziły z moczu dziecka, a nie ścianek pojemnika. W przypadku, gdy wykonanie badania moczu jest niezbędne natychmiast, można użyć zwykłego naczynia, np. buteleczki po syropie lub małego słoika. Koniecznie jednak wcześniej trzeba go porządnie wymyć, wypłukać, a następnie sparzyć. Takie zastępcze naczynie może jednak służyć tylko do pobrania badania na badanie ogólne moczu, bo wynik posiewu może być zafałszowany (wyparzenie nie niszczy wszystkich zarazków).

Woreczki - dobre czy złe

W aptekach można kupić sterylne woreczki, oddzielnie dla chłopców i dziewczynek. Przykleja się je do skóry, koniecznie suchej! Jeśli to możliwe, lepiej złapać mocz do pojemnika, unikając stosowania woreczków. Natomiast jeśli polowanie na mocz kończy się fiaskiem, można użyć woreczka.

Kolejny etap: toaleta

Przed pobraniem moczu intymne okolice dziecka trzeba dokładnie umyć wodą i obficie spłukać. Dziewczynkę należy podmyć zawsze od przodu do tyłu, nie odwrotnie, aby baterie z okolicy pupy nie przedostały się do cewki moczowej, zakłamując wynik. Chłopcu trzeba delikatnie, na ile to możliwe, aby nie sprawiać mu bólu, odciągnąć napletek, i umyć żołądź z ujściem cewki moczowej. Napletka nie wolno odciągać na siłę. Jeśli zdarzały się w przeszłości zakażenia, można przez 2-3 dni przed badaniem codziennie zakropić nieco roztworu rywanolu pod napletek (ważne, aby był ciepły, można go podgrzać w kieliszku wstawionym do kubeczka z ciepłą wodą), a potem obficie spłukać.

Kiedy łapać

Niemowlę trzeba położyć w ciepłym pomieszczeniu, starsze dziecko wystarczy poprosić o kucnięcie lub stanięcie nad toaletą czy nocnikiem. Ważne, aby pobrać mocz z tzw. "środkowego strumienia". Czyli najpierw, gdy malec zacznie sikać, trzeba odczekać 2 sekundy, a dopiero potem podstawić pojemnik pod strumień moczu. Ta sama zasada dotyczy starszych dzieci. Dzięki temu do badania nie trafią bakterie lub leukocyty z okolicy skóry lub cewki moczowej, które mogłyby spowodować przekłamanie wyniku.

Jak zachęcić malca do siusiania?

Można odkręcić wodę w kranie lub połaskotać dziecko w plecki w okolicy lędźwiowej. Czasem dobry efekt daje postawienie stojącego dziecka na chłodnej posadzce łazienkowej.

Cenne rady:

  • Do badania wystarczy kilkadziesiąt mililitrów moczu.
  • Lepiej unikać przelewania moczu z pojemnika do pojemnika, zwłaszcza jeśli chodzi o mocz na posiew. Przelanie go ze zwykłego kubeczka do jałowego jest błędem.
  • Na pojemniku z moczem trzeba umieścić karteczkę z danymi dziecka lub napisać je na opakowaniu wodoodpornym markerem. Powinno się tam znaleźć imię, nazwisko i data urodzin dziecka.
  • Próbkę moczu trzeba jak najszybciej zanieść do laboratorium, nie później niż w ciągu 2 godzin.
  • Czasem, gdy jest to konieczne, lekarz może zlecić pobranie moczu przez cewnikowanie lub nadłonowe nakłucie pęcherza. Takie zabiegi wykonuje się w szpitalu.

Czytaj też: Jak wybrać pediatrę dla dziecka

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Bakterie w moczu w ciąży – co oznacza i jak leczyć bakteriomocz w ciąży?

 

Zapalenie pęcherza w ciąży

 

Stulejka

 

Refluks dróg moczowych – co to jest, przyczyny, objawy, leczenie

 

Jak mierzyć temperaturę dziecka?

 

Badanie moczu w ciąży - interpretacja

 

Objawy trzydniówki

 

Katar i przeziębienie u dziecka – jak leczyć katar i przeziębienie u niemowląt?