Zapalenie ucha środkowego
UnknownNiechęć do jedzenia, rozdrażnienie i kłopoty ze snem to objawy zapalenia ucha środkowego. Cierpi na nie sześcioro z dziesięciorga dzieci w pierwszych dwóch latach życia.
Niechęć do jedzenia, rozdrażnienie i kłopoty ze snem to objawy zapalenia ucha środkowego. Cierpi na nie sześcioro z dziesięciorga dzieci w pierwszych dwóch latach życia.
Badanie z użyciem otoskopu
Zapalenie ucha środkowego jest bardzo bolesne. Zwykle zaczyna się od kataru. Lepiej więc nie lekceważyć u niemowlęcia nawet banalnych infekcji.
Budowa dziecięcego ucha jest odmienna niż u dorosłych: przewody łączące ucho środkowe z gardłem, czyli trąbki słuchowe są u małych dzieci szersze, krótsze i położone bardziej poziomo. To sprzyja przenoszeniu się zakażenia z nosogardła do ucha środkowego. Dlatego podczas zapalenia gardła i kataru obrzęk śluzówki i wydzielina zapalna przenoszą się na trąbkę słuchową. Zarazki przedostają się do ucha i zostają tam zamknięte jak w pułapce. Mnożą się, wywołując stan zapalny.
Zapalenie ucha środkowego najczęściej przytrafia się dzieciom w pierwszych dwóch latach życia. Sprzyjają mu częste infekcje górnych dróg oddechowych, chodzenie do żłobka lub przedszkola, alergiczny nieżyt nosa, palenie papierosów w obecności dziecka, przerost migdałków. Prawdopodobnie także długotrwałe ssanie smoczka. Początkowo zapalenie wywołują wirusy, które torują drogę bakteriom. Choć w obowiązkowym kalendarzu szczepień znajduje się szczepionka przeciwko bakteriom odpowiedzialnym za częste zakażenia ucha środkowego (Heamophilus influenzae typu B, czyli Hib), nie pozwala ona ochronić dziecka przed innymi intruzami wywołującymi chorobę, np. pneumokokami.
Objawy zapalenia ucha środkowego są zwykle poprzedzone trwającym 2-3 dni katarem, kaszlem lub gorączką. Niemowlę gorączkuje, jest rozdrażnione, płacze, źle śpi, pociera główką o poduszkę lub sięga ręką do ucha. Wyraźnie cierpi. Odmawia jedzenia, bo ssanie nasila ból. Głód i rozdrażnienie potęgują niepokój dziecka. Ponieważ zapaleniu ucha może towarzyszyć też ból brzucha a nawet biegunka, lekarze czasem nazywają tę chorobę "zespół ucho-brzucho".
Wizyta u lekarza jest niezbędna. Większość pediatrów i lekarzy rodzinnych bez trudu rozpozna zapalenie ucha środkowego. Można je rozpoznać, oglądając ucho za pomocą otoskopu. To przyrząd przypominający gruby długopis. Dzięki niemu lekarz może obejrzeć błonę bębenkową i ocenić, czy za nią, w uchu środkowym, znajduje się zapalny płyn. Podczas zapalenia błona jest czerwona i często uwypuklona. Badanie nie jest przyjemne, ale trwa kilka sekund. Podczas badania trzeba trzymać dziecko mocno, aby się nie poruszyło. Jeśli szarpnie główką, badanie będzie bolesne. W razie jakichkolwiek wątpliwości lekarz wypisze skierowanie do laryngologa dziecięcego.
Jeśli malec ma 2 latka lub więcej, to jego pierwsze zapalenie ucha a objawy choroby są łagodne, pediatra może wstrzymać się od przepisania antybiotyku, zalecając podawanie wyłącznie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Choroba sama bowiem mija w większości przypadków, a podawanie antybiotyku zwiększa oporność bakterii na leki. Poprawa powinna nastąpić po 24-48 godzinach. Dotyczy to jednak dzieci powyżej roku. Dopiero gdy takie leczenie nie zadziała, lekarz zleca antybiotyk. Niemowlęta i roczniaki dostają antybiotyk od razu, bez leczenia objawowego.
Jak prawidłowo podawać dziecku antybiotyk? Mówi pediatra:
Komentarze