Kręgosłup po porodzie – ból kręgosłupa po porodzie

Ból pleców towarzyszy połowie kobiet w ciąży. Zdarza się jednak, że po porodzie ból nadal daje się we znaki. To dolegliwość często spotykana, a przez to lekceważona i niestety często nieleczona. Czy kręgosłup musi boleć nawet po porodzie? Jakie są przyczyny i jak można leczyć ból kręgosłupa?

Podczas dziewięciu miesięcy oczekiwania na dziecko przybierasz na wadze, zmienia się twój sposób poruszania, twoje ciało dostosowuje się do potrzeb płodu, co nierzadko leży u źródeł dolegliwości ze strony kręgosłupa.

Jakie są przyczyny bólu kręgosłupa po porodzie?

Wiele jest czynników powodujących dolegliwości ze strony kręgosłupa. Najczęściej spotykane to:

  • Wcześniejsze schorzenia. Jeśli przed ciążą cierpiałaś z powodu różnych schorzeń i bólów pleców, mogą się one nasilić po porodzie. Twoje ciało potrzebuje czasu, by wrócić do formy po ciąży oraz ogromnym wysiłku, jakim jest poród.
  • Zwiększona masa ciała i związane z ciążą przesuwanie się środka ciężkości ciała przyczyniają się do przeciążeń kręgosłupa.

To też może Cię zainteresować: Lęk przed ciążą – czy to normalne?

  • Rozluźnienie więzadeł odpowiedzialnych za stabilność pleców za sprawą relaksyny (hormonu rozluźniającego więzadła miednicy). To hormon znacznie ułatwiający poród, ponieważ odpowiada za "zmiękczanie" układu kostno-więzadłowego. Być może czułaś działanie relaksyny przed porodem w spojeniu łonowym - to ból oznaczający właśnie rozluźnianie się więzadeł miednicy, wspomagający poród. Naukowcy widzą zależność między stężeniem tego hormonu i częściej występującymi bólami kręgosłupa po porodzie. Jeśli zatem czułaś dyskomfort w obrębie miednicy i spojenia łonowego w czasie ostatnich tygodni ciąży, możesz odczuwać ból również po porodzie.

Przeczytaj też: Karmienie piersią a powrót do pracy

  • Zbyt wczesne po porodzie podejmowanie pracy fizycznej, która wymaga schylania się, obracania. Dolegliwości nasilają się po wysiłku fizycznym, np. po wniesieniu wózka na piętro po schodach czy po długim, forsownym spacerze lub intensywnych ćwiczeniach gimnastycznych.
  • Zbyt długie przebywanie w bezruchu, np. podczas karmienia piersią na siedząco. Może się dziać tak, że podczas podawania maluszkowi piersi napinasz ciało i mięśnie ze strachu przed pogryzieniem brodawki przez dziecko lub z obawy przed wypadnięciem piersi z buzi dziecka. I trwasz w jednej pozycji nawet pół godziny lub dłużej. Nic dziwnego, że cierpną twoje mięśnie i czujesz się obolała.
  • Zbyt szybka utrata wagi. Zdarza się, że zbyt szybkie chudnięcie sprawia, że kręgosłup zaczyna doskwierać. Kręgi i mięśnie muszą się dostosować do zmiany masy ciała.
  • Miejsce wkłucia do znieczulenia zewnątrzoponowego. Po porodzie, podczas którego zastosowano ten rodzaj znieczulenia, miejsce wkłucia może pozostawać bolesne. Trwa to zazwyczaj kilka dni. Innych objawów ze strony pleców po wstrzyknięciu dawki leku uśmierzającego ból porodowy lekarze nie odnotowują.
  • Słabe mięśnie. Dobrze rozwinięte mięśnie okalające kręgosłup zmniejszają częstotliwość bólu pleców. Jednak jeśli nie należysz do osób wysportowanych i twoje mięsnie nie są wygimnastykowane, istnieje realne ryzyko, że kręgosłup zacznie ci dokuczać.

Sprawdź też: Jak karmić piersią na siedząco?

Co robić, by zmniejszyć ból pleców?

Jeśli ból pleców doskwiera ci przez dwa tygodnie, nie lekceważ go, myśląc, że sam przejdzie. Każdy przypadek powinien być skonsultowany z lekarzem, który skieruje na dalsze specjalistyczne badania. Bóle kręgosłupa leczy się, stosując specjalne gorsety lędźwiowe lub biodrowe, rehabilitację i leki, które może przyjmować także matka karmiąca piersią.

Samodzielnie również możesz złagodzić ból pleców:

  • unikaj długiego stania, gwałtownych ruchów oraz pochylania się do przodu na wyprostowanych nogach, dźwigania;
  • podnosząc dziecko z małej wysokości, najpierw przykucnij i chwyć dziecko dwiema rękami, byś jego ciężar rozłożyła na obie dłonie;
  • czasem zwyczajne leżenie nie pomaga, możesz zatem spróbować trochę się poruszać- lekka gimnastyka czasem potrafi zdziałać cuda. Polecamy pływanie grzbietem i kraulem (nie żabką) oraz aquaaerobik. Nie forsuj się na siłowni!
  • ciepłe kompresy i delikatny masaż mogą przynieść doraźną ulgę;
  • podczas noszenia dziecka pomocna może być chusta - prawidłowe zawiązanie długiej tkanej chusty pozwala odciążyć zmęczone plecy i ręce. Nosząc dziecko, nie będziesz się odchylać do tyłu, bo twój środek ciężkości się przesunie. Ciebie przestaną boleć plecy, a maluszek będąc blisko ciebie, zaspokoi swoją naturalną potrzebę bliskości.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Co robić, żeby kręgosłup nie bolał w ciąży?

 

Jak goi się krocze po porodzie?

 

Wyprawka na czas połogu

 

Dziecko i komputer

 

Badania niezbędne po porodzie

 

Co się dzieje z dzieckiem po porodzie?

 

Co będzie po porodzie, czyli pierwsze godziny w roli mamy

 

Cesarskie cięcie – planowanie, jak się przygotować, przebieg